Folkekirken vil bidrage til grøn omstilling, men har ingen konkrete bud på løsninger

Danmarks biskopper har truffet en beslutning om at melde Folkekirken ind i klimakampen. De har dog endnu ikke et bud på, hvordan – men dyrt bliver det. Og så er der kritik af kirkens vetoret mod vindmøller.

Den danske folkekirke vil deltage i klimakampen. Man ved dog ikke rigtig hvordan..

14.01.2020

CSR.dk

De ønsker at gøre alt, hvad de kan for at hjælpe regeringen med målet om at reducere CO2-udledningen med 70 procent i 2030, fortæller Peter Fischer-Møller, der er biskop over Roskilde Stift, til Kristeligt Dagblad.

Kultur- og kirkeminister Joy Mogensen (S) har tidligere opfordret den danske folkekirke til at bidrage til den grønne omstilling, men beslutningen er truffet på biskoppernes eget initiativ.

Peter Fischer-Møller har dog ikke høje forventninger til folkekirkens evne til at bidrage til omstillingen.

Ingen konkret plan
”Jeg vil ikke garantere, at vi lykkes med det, fordi vi i folkekirken har nogle særlige udfordringer med middelalderlige kirker og andre historisk værdifulde bygninger. Men vi vil gøre, hvad der er muligt, for at bidrage til som samfund at nå målet”, siger han.

I den forbindelse lyder der kritik fra flere sider over den vetoret mod vindmøller, kirken har, og som har gjort kirken til "en hæmsko for den grønne omstilling", som European Energy skriver på Twitter.

Biskopperne har heller ikke endnu nogen konkret plan for, hvordan en 70 procents reduktion skal opnås, ligesom de endnu ikke kan sige, hvordan kirkegængerne kommer til at mærke forandringerne.

Desuden bliver det dyrt, understreger Peter Fischer-Møller.

Læs også: Det handler ikke om penge men om ansvar

Derfor håber de på Kirkeministeriets hjælp og foreslår oprettelsen af en arbejdsgruppe, der skal indsamle og formidle viden om klima- og miljøtiltag i kirkerne.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København