Folkekirken vil bidrage til grøn omstilling, men har ingen konkrete bud på løsninger

Danmarks biskopper har truffet en beslutning om at melde Folkekirken ind i klimakampen. De har dog endnu ikke et bud på, hvordan – men dyrt bliver det. Og så er der kritik af kirkens vetoret mod vindmøller.

Den danske folkekirke vil deltage i klimakampen. Man ved dog ikke rigtig hvordan..

14.01.2020

CSR.dk

De ønsker at gøre alt, hvad de kan for at hjælpe regeringen med målet om at reducere CO2-udledningen med 70 procent i 2030, fortæller Peter Fischer-Møller, der er biskop over Roskilde Stift, til Kristeligt Dagblad.

Kultur- og kirkeminister Joy Mogensen (S) har tidligere opfordret den danske folkekirke til at bidrage til den grønne omstilling, men beslutningen er truffet på biskoppernes eget initiativ.

Peter Fischer-Møller har dog ikke høje forventninger til folkekirkens evne til at bidrage til omstillingen.

Ingen konkret plan
”Jeg vil ikke garantere, at vi lykkes med det, fordi vi i folkekirken har nogle særlige udfordringer med middelalderlige kirker og andre historisk værdifulde bygninger. Men vi vil gøre, hvad der er muligt, for at bidrage til som samfund at nå målet”, siger han.

I den forbindelse lyder der kritik fra flere sider over den vetoret mod vindmøller, kirken har, og som har gjort kirken til "en hæmsko for den grønne omstilling", som European Energy skriver på Twitter.

Biskopperne har heller ikke endnu nogen konkret plan for, hvordan en 70 procents reduktion skal opnås, ligesom de endnu ikke kan sige, hvordan kirkegængerne kommer til at mærke forandringerne.

Desuden bliver det dyrt, understreger Peter Fischer-Møller.

Læs også: Det handler ikke om penge men om ansvar

Derfor håber de på Kirkeministeriets hjælp og foreslår oprettelsen af en arbejdsgruppe, der skal indsamle og formidle viden om klima- og miljøtiltag i kirkerne.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle