Ford smider 67 mia. kr i elbiler

Frem mod 2022 vil den amerikanske bilgigant Ford bruge 67 mia. kr. på udvikling af 16 fuldt elektriske biler og 24 hybrider. Det er over en fordobling af den hidtidige udmelding.

Den elektriske Focus er en af Fords mest populære elbiler. Frem mod 2022 vil selskabet udvikle i alt 40 nye elektificerede modeller. Foto: Ford.

23.01.2018

CSR.dk

Den traditionsrige amerikanske bilproducent Ford skruer op for ambitionerne på elbilområdet, fortalte selskabets executive vice president og president, Global Markets Jim Farley på bilmessen i Detroit sidste søndag. Det skriver Ford i en pressemeddelelse.

Læs også: Jaguar Land Rover dropper benzinbilen fra 2020

Frem mod 2022 vil Henry Fords gamle virksomhed således investere 11 mia. dollars (knap 67 mia. kr.) i at udvide sin globale portefølje af elektrificerede biler til i alt 40 modeller, hvoraf 16 skal være fuldt elektriske mens de resterende 24 vil være forskellige hybrider.

Dermed mere end fordobler selskabet såvel finansielt som antalsmæssigt den tidligere udmelding, der lød på en investering på $4,5 mia. (godt 27 mia. kr.) og 13 el-/hybridmodeller frem mod 2020.

Ford lancerede samtidig en strategi, der betyder at man generelt vil lave færre, men større biler. Det gælder bl.a. for de i USA meget populære SUV’er (sports utility vehicle), og i den forbindelse understregede Farley, at man er ’on track’ i forhold til at kunne levere en fuldt elektrisk SUV med en rækkevidde på 300 miles (500 km) i 2020.

”Vi er aktivt ved at udvikle vores position for at blive mere konkurrencedygtige. På det højeste strategiske niveau er vi nødt til at snævre vores fulde lineup af modeller ind til et mere fokuseret udvalg, der leverer stærkere vækst, færre risici og bedre returrater. Vi re-positionerer virksomheden så vi kan tilbyde best-in-class, human-centered-køretøjer og mobilitetsservices. Det er vores vision”, sagde Farley.

Læs også: Toyota vil hive CO2 (næsten) helt ud af sin eksistens

Ved udgangen af 2017 havde Ford solgt over 600.000 elektrificerede køretøjer, herunder både diverse hybrider og fuldt elektriske biler. Udviklingsplanerne inkluderer også en hybrid specifikt designet og bygget til at være selvkørende, og som man vil begynde at teste i indeværende kvartal i samarbejde med Dominos, Lyft og Postmates.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup