Forsigtig klimaoptimisme i FN

Ny rapport præsenterer klimaudmeldingerne fra 146 lande verden over. Det samlede billede giver ifølge FN grund til styrket tro på, at den globale opvarmning kan holdes under smertegrænsen på 2° celsius.

FN er forsigtig optimistiske på vegne af Jordens klima og målet om en begrænsning af den globale opvarmning til maksimalt 2 grader celsius i år 2100. Foto: Flickr/Tommy Clark.

02.11.2015

CSR.dk

Og det kombinerede billede af de mange landes planer – de såkaldte Intended Nationally Determined Contribution" (INDC) – giver grobund for forsigtig optimisme i forhold til målet om at begrænse den globale opvarmning til de 2° celsius i år 2100, G7-landene selv fastlagde som målet ved et møde i juni i år.

UNFCCCs bedømmelse af bidragene indikerer således, at landenes samlede indsats kan sænke det globale udslip af drivhusgasser (primært CO2) dramatisk, og føre til et fald i udledningen pr. person over de kommende 15 år.

"INDC’erne repræsenterer et klart og fokuseret skridt i retning mod en ny æra inden for klimaambitioner fra det globale samfund af nationer. Regeringer fra alle verdens hjørner har gennem deres INDC’er signaleret, at de vil bidrage med deres del andel ud fra deres nationale forhold og omstændigheder", sagde Executive Secretary for UNFCCC, Christiana Figueres, ved offentliggørelsen af rapporten.

2,7 grader – indtil videre
"Når de er fuldt implementerede, vil de her mange planer begynde at gøre en betydelig forskel i væksten af drivhusgasudledninger; de vil udgøre fundamentet, hvorpå der kan bygges endnu højere ambitioner. Jeg er sikker på, at de her INDC’er ikke er det sidste tegn på, hvad de her lande er villige til at gøre og opnå den kommende tid – rejsen mod en fremtid med et sikrere klima er i gang, og den aftale, der skal underskrives i Paris (til COP21, red.) kan både bekræfte og styrke det fremskridt", tilføjede hun.

Som det ser ud lige nu, så vil den samlede effekt af de indleverede INDC’er, der dækker omkring 86 procent af verdens udslip af drivhusgasser, kunne begrænse den globale opvarming til 2,7° celsius i år 2100, "… ikke nok, men betydelig bedre end de fire, fem grader eller endnu højere, som mange forudså tidligere", som Christiana Figueres kommenterede.

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

FNs tro på, at målet om de to grader er inden for rækkevidde er i høj grad bundet op decembers klimatopmøde i Paris. Den rigtige aftale her kan understøtte de mange INDC’er og være med til at opdyrke de ekstra ambitioner, der er nødvendige i denne sammenhæng.

Derudover pointerer UNFCCC, at målene i INDC’erne ikke er fastlåste, og at mange nationer vil overgå disse, alene baseret på, hvad der er muligt i dag.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby