Forsigtig klimaoptimisme i FN

Ny rapport præsenterer klimaudmeldingerne fra 146 lande verden over. Det samlede billede giver ifølge FN grund til styrket tro på, at den globale opvarmning kan holdes under smertegrænsen på 2° celsius.

FN er forsigtig optimistiske på vegne af Jordens klima og målet om en begrænsning af den globale opvarmning til maksimalt 2 grader celsius i år 2100. Foto: Flickr/Tommy Clark.

02.11.2015

CSR.dk

Og det kombinerede billede af de mange landes planer – de såkaldte Intended Nationally Determined Contribution" (INDC) – giver grobund for forsigtig optimisme i forhold til målet om at begrænse den globale opvarmning til de 2° celsius i år 2100, G7-landene selv fastlagde som målet ved et møde i juni i år.

UNFCCCs bedømmelse af bidragene indikerer således, at landenes samlede indsats kan sænke det globale udslip af drivhusgasser (primært CO2) dramatisk, og føre til et fald i udledningen pr. person over de kommende 15 år.

"INDC’erne repræsenterer et klart og fokuseret skridt i retning mod en ny æra inden for klimaambitioner fra det globale samfund af nationer. Regeringer fra alle verdens hjørner har gennem deres INDC’er signaleret, at de vil bidrage med deres del andel ud fra deres nationale forhold og omstændigheder", sagde Executive Secretary for UNFCCC, Christiana Figueres, ved offentliggørelsen af rapporten.

2,7 grader – indtil videre
"Når de er fuldt implementerede, vil de her mange planer begynde at gøre en betydelig forskel i væksten af drivhusgasudledninger; de vil udgøre fundamentet, hvorpå der kan bygges endnu højere ambitioner. Jeg er sikker på, at de her INDC’er ikke er det sidste tegn på, hvad de her lande er villige til at gøre og opnå den kommende tid – rejsen mod en fremtid med et sikrere klima er i gang, og den aftale, der skal underskrives i Paris (til COP21, red.) kan både bekræfte og styrke det fremskridt", tilføjede hun.

Som det ser ud lige nu, så vil den samlede effekt af de indleverede INDC’er, der dækker omkring 86 procent af verdens udslip af drivhusgasser, kunne begrænse den globale opvarming til 2,7° celsius i år 2100, "… ikke nok, men betydelig bedre end de fire, fem grader eller endnu højere, som mange forudså tidligere", som Christiana Figueres kommenterede.

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

FNs tro på, at målet om de to grader er inden for rækkevidde er i høj grad bundet op decembers klimatopmøde i Paris. Den rigtige aftale her kan understøtte de mange INDC’er og være med til at opdyrke de ekstra ambitioner, der er nødvendige i denne sammenhæng.

Derudover pointerer UNFCCC, at målene i INDC’erne ikke er fastlåste, og at mange nationer vil overgå disse, alene baseret på, hvad der er muligt i dag.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.06.2026CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

24.06.2026CSR.dk

Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned

CSR.dk

Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet under udvikling

Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn