Forsigtig klimaoptimisme i FN

Ny rapport præsenterer klimaudmeldingerne fra 146 lande verden over. Det samlede billede giver ifølge FN grund til styrket tro på, at den globale opvarmning kan holdes under smertegrænsen på 2° celsius.

FN er forsigtig optimistiske på vegne af Jordens klima og målet om en begrænsning af den globale opvarmning til maksimalt 2 grader celsius i år 2100. Foto: Flickr/Tommy Clark.

02.11.2015

CSR.dk

Og det kombinerede billede af de mange landes planer – de såkaldte Intended Nationally Determined Contribution" (INDC) – giver grobund for forsigtig optimisme i forhold til målet om at begrænse den globale opvarmning til de 2° celsius i år 2100, G7-landene selv fastlagde som målet ved et møde i juni i år.

UNFCCCs bedømmelse af bidragene indikerer således, at landenes samlede indsats kan sænke det globale udslip af drivhusgasser (primært CO2) dramatisk, og føre til et fald i udledningen pr. person over de kommende 15 år.

"INDC’erne repræsenterer et klart og fokuseret skridt i retning mod en ny æra inden for klimaambitioner fra det globale samfund af nationer. Regeringer fra alle verdens hjørner har gennem deres INDC’er signaleret, at de vil bidrage med deres del andel ud fra deres nationale forhold og omstændigheder", sagde Executive Secretary for UNFCCC, Christiana Figueres, ved offentliggørelsen af rapporten.

2,7 grader – indtil videre
"Når de er fuldt implementerede, vil de her mange planer begynde at gøre en betydelig forskel i væksten af drivhusgasudledninger; de vil udgøre fundamentet, hvorpå der kan bygges endnu højere ambitioner. Jeg er sikker på, at de her INDC’er ikke er det sidste tegn på, hvad de her lande er villige til at gøre og opnå den kommende tid – rejsen mod en fremtid med et sikrere klima er i gang, og den aftale, der skal underskrives i Paris (til COP21, red.) kan både bekræfte og styrke det fremskridt", tilføjede hun.

Som det ser ud lige nu, så vil den samlede effekt af de indleverede INDC’er, der dækker omkring 86 procent af verdens udslip af drivhusgasser, kunne begrænse den globale opvarming til 2,7° celsius i år 2100, "… ikke nok, men betydelig bedre end de fire, fem grader eller endnu højere, som mange forudså tidligere", som Christiana Figueres kommenterede.

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

FNs tro på, at målet om de to grader er inden for rækkevidde er i høj grad bundet op decembers klimatopmøde i Paris. Den rigtige aftale her kan understøtte de mange INDC’er og være med til at opdyrke de ekstra ambitioner, der er nødvendige i denne sammenhæng.

Derudover pointerer UNFCCC, at målene i INDC’erne ikke er fastlåste, og at mange nationer vil overgå disse, alene baseret på, hvad der er muligt i dag.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J