Forsigtig klimaoptimisme i FN

Ny rapport præsenterer klimaudmeldingerne fra 146 lande verden over. Det samlede billede giver ifølge FN grund til styrket tro på, at den globale opvarmning kan holdes under smertegrænsen på 2° celsius.

FN er forsigtig optimistiske på vegne af Jordens klima og målet om en begrænsning af den globale opvarmning til maksimalt 2 grader celsius i år 2100. Foto: Flickr/Tommy Clark.

02.11.2015

CSR.dk

Og det kombinerede billede af de mange landes planer – de såkaldte Intended Nationally Determined Contribution" (INDC) – giver grobund for forsigtig optimisme i forhold til målet om at begrænse den globale opvarmning til de 2° celsius i år 2100, G7-landene selv fastlagde som målet ved et møde i juni i år.

UNFCCCs bedømmelse af bidragene indikerer således, at landenes samlede indsats kan sænke det globale udslip af drivhusgasser (primært CO2) dramatisk, og føre til et fald i udledningen pr. person over de kommende 15 år.

"INDC’erne repræsenterer et klart og fokuseret skridt i retning mod en ny æra inden for klimaambitioner fra det globale samfund af nationer. Regeringer fra alle verdens hjørner har gennem deres INDC’er signaleret, at de vil bidrage med deres del andel ud fra deres nationale forhold og omstændigheder", sagde Executive Secretary for UNFCCC, Christiana Figueres, ved offentliggørelsen af rapporten.

2,7 grader – indtil videre
"Når de er fuldt implementerede, vil de her mange planer begynde at gøre en betydelig forskel i væksten af drivhusgasudledninger; de vil udgøre fundamentet, hvorpå der kan bygges endnu højere ambitioner. Jeg er sikker på, at de her INDC’er ikke er det sidste tegn på, hvad de her lande er villige til at gøre og opnå den kommende tid – rejsen mod en fremtid med et sikrere klima er i gang, og den aftale, der skal underskrives i Paris (til COP21, red.) kan både bekræfte og styrke det fremskridt", tilføjede hun.

Som det ser ud lige nu, så vil den samlede effekt af de indleverede INDC’er, der dækker omkring 86 procent af verdens udslip af drivhusgasser, kunne begrænse den globale opvarming til 2,7° celsius i år 2100, "… ikke nok, men betydelig bedre end de fire, fem grader eller endnu højere, som mange forudså tidligere", som Christiana Figueres kommenterede.

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

FNs tro på, at målet om de to grader er inden for rækkevidde er i høj grad bundet op decembers klimatopmøde i Paris. Den rigtige aftale her kan understøtte de mange INDC’er og være med til at opdyrke de ekstra ambitioner, der er nødvendige i denne sammenhæng.

Derudover pointerer UNFCCC, at målene i INDC’erne ikke er fastlåste, og at mange nationer vil overgå disse, alene baseret på, hvad der er muligt i dag.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online