Forskere: Grøn omstilling giver stor økonomisk gevinst for verden

Ambitionerne for grøn omstilling stiger og stiger, og nu viser forskning, at overgangen til vedvarende energi kan skabe økonomiske fordele i billionstørrelsen.

På ti år er vores andel af strøm fra vind mere end fordoblet, og danske vindmøller satte sidste år ny verdensrekord. Hele 43,4 procent af vores elforbrug blev dækket af strøm fra møllerne. Arkivfoto. .

14.08.2018

CSR.dk

Der er aldrig blevet investeret så meget i solceller og andre vedvarende energikilder som i 2017, viser den årlige statusrapport fra det globale policy netværk REN21.

Og samtidig afslører en ny analyse offentliggjort i Nature, at verden vil få store økonomiske fordele, hvis det lykkes at holde den globale opvarmning under 1,5 grader – som Parisaftalen fra 2015 har som målsætning.

30 billioner dollar
Verden kan spare hele 30 billioner dollar ved at undgå ødelæggelser forårsaget af klimaforandringer, skriver verdensbedstenyheder.dk. Det er 30 tusinde milliarder dollar. 

Forskerne bag studiet, der er økonomer fra Stanford og Cambridge, erkender dog, at der er usikkerheder forbundet, når man laver denne type økonomiske udregninger.

Når temperaturerne stiger, falder BNP i de fleste lande. Og de økonomiske konsekvenser skyldes negativ påvirkning af blandt andet produktivitet, udbytte fra landbruget og befolkningens sundhed.

Ifølge analysen vil besparelserne overstige omkostningerne ved at reducere C02-udslippet, og de fleste lande vil få økonomisk gevinst af at holde den globale opvarmning på maksimum 1,5 grader.

Læs også: Cementvirksomhed skruer helt op for grøn omstilling 

Næsten alle verdens fattigste lande og de tre største økonomier – USA, Kina og Japan – vil få gavn af den økonomiske effekt.

Men det er et svært mål, da den globale opvarmning allerede er steget omkring 1 grad, skriver verdensbedstenyheder.dk.

Afhænger af teknologien
Udfaldet af de økonomiske fordele vil afhænge af, hvilke nye teknologier, der udvikles.

Når det er sagt, understreger forskerne stadig, at der vil være store fordele for størstedelen af verdens befolkning, hvis det lykkes at holde den globale opvarmning under 1,5 grader.

Læs også: Minister: Olie- og gasproduktionen er nødvendig for at opnå grøn omstilling 

Analysens resultater viser også, at nogle få lande med koldt klima kan opleve en begrænsning i vækst, hvis det lykkes os at blive på max. 1,5 grader.

Det drejer sig om Rusland, Canada og skandinaviske lande som Danmark.  

- JJK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)