Forskere: Ny, farlig klimaskepsis breder sig

En ny, skjult form for klimaskepsis breder sig, og den er farlig, fordi den fremsættes af eksperter og politikere, mener forskerne Jens Friis Lund og Stefan Gaarsmand Jacobsen.

Nordhaus’ resultater står i skarp kontrast til advarslerne fra FN’s klimapanel om risici for ukontrollerbare og potentielt irreversible forandringer ved en global temperaturstigning på mere end to grader. Arkivfoto..

24.07.2020

CSR.dk

Hvor skepsissen tidligere bestod i at benægte, at klimaforandringerne er menneskeskabte, består den nu i en systematisk nedvurdering af omfanget af klimakrisen og en indsnævring af den tid og det mulighedsrum, vi har for at afbøde den.

Det skriver Jens Friis Lund, professor i Politisk Økologi, Københavns Universitet og Stefan Gaarsmand Jacobsen, lektor ved Institut for Kommunikation og Humanistisk Videnskab, Roskilde Universitet, på Videnskab.dk.

Fordi den nye form for klimaskepsis, Klimaskepsis 2.0, ikke direkte benægter, at global opvarmning findes, eller at den er menneskeskabt, er den svær at genkende og derfor problematisk.

De politikere og debattører, der er klimaskeptiske, vil for eksempel fremføre argumenter for, at de tiltag, der er nødvendige for at afbøde opvarmningen er urealistiske, eller at det ikke er Danmark, der skal være forgangsland, når det kommer til klimatiltag, fordi det ikke nytter i det store billede.

De nye klimaskeptikere, der blandt andet inkluderer Bjørn Lomborg og den liberale tænketank Cepos, bruger ofte økonomen William Nordhaus’ modeller for at understrege deres pointer.

Undervurderer risici groft
”Modellerne anvendes til at identificere en 'optimal klimapolitik', det vil sige en afvejning af omkostningerne ved at begrænse opvarmningen op mod en forventet velstandsstigning forbundet med forurenende aktiviteter”, skriver Jens Friis Lund og Stefan Gaardsmand Jacobsen.

Nordhaus argumenterer blandt andet for, at en global opvarmning på 3,5 grader ved udgangen af dette århundrede er ”optimalt”. Desuden mener han, at fremtidens generationer vil være bedre end de nutidige til at bekæmpe global opvarmning.

Men Nordhaus’ resultater står i skarp kontrast til advarslerne fra FN’s klimapanel om risici for ukontrollerbare og potentielt irreversible forandringer ved en global temperaturstigning på mere end to grader.

Nordhaus’ model bliver ofte brugt i klimadebatten, og det er problematisk, mener Jens Friis Lund og Stefan Gaardsmand Jacobsen:

”Denne tendentiøse anvendelse af resultater fra økonomiske modeller, der groft undervurderer risici og omkostninger ved klimaforandringerne, er et tydeligt eksempel på klimaskepsis 2.0.
Når Cepos og andre har held til at påvirke debatten i den retning, forskubbes hele den danske debat væk fra klimaforandringernes reelle risikobillede, og der skabes tvivl om, hvor hurtige og omfattende handlinger, der egentlig kræves”.

Læs også: 1 milliard euro på vej til grønne projekter i 2020

Klimaskepsis 2.0 er et alvorligt fænomen, fordi den fremføres af eksperter, der foregiver at være bekymrede for den globale opvarmning, men deres løsninger er blændværk og helt utilstrækkelige.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn