Grønne datacentre vokser i Norden

Grønne datacentre vinder frem i Norden båret frem af bedre teknologi. Det bliver også nødvendigt, for datacentre kan i fremtiden komme til at udlede mere CO2 end flybranchen.

09.06.2015

CSR.dk

Flere og flere virksomheder vælger at placere deres servere i store datacentre med fokus på grøn energi og øget driftsikkerhed.

For eksempel bygger Apple deres kommende datacenter uden for Viborg med fokus på effektivitet og særligt grøn energi, mens EcoDataCenter i Falun, Sverige, vil bygge et datacenter, der vil sætte nye standarder for grønt byggeri og optimeret drift.

”EcoDataCenter er banebrydende, og det viser, at vi her i Skandinavien går nye veje for at få klimaaspektet med helt i front”, siger Jens Løppenthien, salgsdirektør for IT Business i Schneider Electric.

Læs også: Grønne tage oplever hidsig vækst

Schneider Electic leverer materiale til det grønne datacenter, og her er tale om en klimapositiv bygning, der ganske ligesom Apple i Viborg leder overskudsvarme til byens fjernvarmecentral. Det er helt oplagt, forklarer Børge Granli, en af stifterne af EcoDB AB og EcoDataCeter. For med datacentre, der vokser og vokser, stiger CO2-udledningen ligeledes.

”Der er flere end tre millioner datacentre i verden. Ifølge flere rapporter vil datacentre om blot fem år udlede mere CO2 end den samlede flybranche", siger Børge Granli.

Læs også: Grøn energi i hjertet af København

Det vigtigste er dog fortsat, at centrene er stabile, og tendensen skal ses i lyset af, at det i dag er muligt at få både grøn energi og et stabilt datacenter, vurderer Jens Løppenthien fra Schneider Electric.

”På den teknologiske side er der sket meget. Servere, som tidligere skulle stå i rum med en temperatur på 10-15 grader kan nu tåle at stå i 40-45 grader, og det betyder langt mindre behov for køling. Hertil kommer nye muligheder for at styre luftstrømmene i datacentrene langt mere effektivt end tidligere”, siger han.

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

09.09.2026Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København