Grundfos: Vi har 18.000 mand, der arbejder med CSR

For Grundfos er bæredygtighed noget, der skal omfavne hele organisationen. Derfor har koncernen nedlagt sin CSR-afdeling – ”alle ansatte arbejder med ansvarlighed”, siger CEO Mads Nipper.

Grundfos-CEO på scenen ved BCCD's event onsdag d. 21. juni. Foto: Anders Kampmann.

29.06.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

”Bæredygtighed er ikke en rapport eller en lille afdeling i et hjørne. Det skal være kerneforretning, der skaber langsigtet værdi for alle parter såvel internt som eksternt. Det er ikke nok at skabe indtjening for sine shareholders, man skal også arbejde for bæredygtig forandring og udvikling”.

Læs også: Grundfos-topchef kræver handling – nu

Sådan sagde CEO for den danske pumpeproducent Grundfos, Mads Nipper, da han i sidste uge var blandt hovedtalerne ved det britisk handelskammers event om bæredygtig innovation i København. Emnet for dagen var FNs mål om bæredygtig udvikling (SDG’erne) og hvordan de kan agere som en ’ny driver for vækst og konkurrencekræft’.

For at adressere det tema, tog Nipper naturligt nok fat i Grundfos’ egen bæredygtighedsindsats og medarbejdernes indsats for at ’skabe bæredygtige resultater og bidrage til, at Grundfos bliver en stadig mere bæredygtig virksomhed’, som det hedder.

Vælg de rigtige SDG’er
I den forbindelse har Grundfos taget en strategisk beslutning, der i første omgang kan lyde lidt kontraproduktiv.

”Vi har ikke længere nogen CSR-afdeling; alle vores 18.000 ansatte skal arbejde med ansvarlighed. I vores optik står verden på en brændende platform, og når det gælder SDG’erne, så bør virksomheder vælge de mål, hvor de kan gøre en reel forskel, uden at de nødvendigvis skal løbe med de største risici”, sagde Mads Nipper.

For Grundfos er det især udviklingsmål nr. 6 og 13, der er aktuelle. De handler om Rent vand & Sanitet hhv. Klimatiltag, og her kommer Bjerringbrovirksomhedens kerneprodukt i spil.

”Vores løsninger har et stort potentiale på disse områder. Hvis alle verdens vandsystemer havde det rigtige tryk, kunne der ifølge vores beregninger globalt spares 2,3 mia. m3 vand. Det siger sig selv, at det ville være en enorm gevinst for en helt masse mennesker, og derfor er det her, vi fokuserer på at kunne gøre en positiv forskel”, sagde han.

Giv mere end kun et produkt
På den måde understregede han også en af sine egne pointer om, hvad bæredygtighed og ansvarlighed egentlig er, set i et mere holistisk perspektiv. Igen handler det om at kreere noget mere end ’kun’ finansiel værdi for det omkringliggende samfund.

”Verden er på mange måder præget af trends som digitalisering og bæredygtighed, men også af en accelereret uforudsigelighed. Derfor må man som virksomhed spørge sig selv: ’hvad ville verden miste, hvis mit firma ikke fandtes længere?’ Her skal svaret gerne være noget mere end blot et enkeltstående produkt”, sagde Mads Nipper.

Læs også: Rapport: Cirkulær økonomi kan spare 11 procent af verdens vandforbrug - mindst

Afslutningsvis lagde han i øvrigt vægt på, at heller ikke Grundfos ”kan gøre det alene”, men at man i lighed med fx Carlsberg i høj grad søger at etablere partnerskaber med andre virksomheder og institutioner, for på den måde at kunne løfte i flok.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København