Hershey’s klar med handleplaner for bæredygtig kakaoforsyning

Slikfabrikanten Hershey’s vil både beskytte og genetablere skove i sin vestafrikanske kakaoforsyningskæde. Derfor har selskabet netop offentliggjort konkrete handleplaner, der skal stoppe skovrydning og sætte gang i genrejsning.

Kakaoproduktionen i Vestafrika foregår hovedsageligt i Ghana og Elfenbenskysten. Foto: Hershey’s.

18.03.2019

CSR.dk

Illustration: Hershey’s.

I februar 2018 meldte den amerikanske konfekturegigant The Hershey Company – eller bare Hershey’s – offentligt ud, at man med øjeblikkelig virkning ville sætte en stopper for skovrydning og i stedet understøtte træplantningsprogrammer i sin kakaoforsyningskæde.

Læs også: Undersøgelse: Kakaoproduktion medfører udbredt skovfældning

Indsatsen koncentrerer sig om de to største kakaoproducerende lande i Vestafrika, Ghana og Elfenbenskysten, og ligge sig i forlængelse af Hershey’s engagement i det såkaldte Cocoa & Forests Initiative, som man var med til at etablere i 2015 under World Cocoa Foundation.

Handleplanerne bliver ruller ud under Hershey’s Cocoa For Good-program og er designet til at forhindre ulovlig adgang til og brug af følsomme skovområder ved at implementere skræddersyede lokale udviklingsprogrammer.

”Vi vil sikre os, at [kakao] fortsat vil være tilgængelig for et voksende antal forbrugere verden over, uden at gøre skade på skovene tættest på, hvor størstedelen af verdens kakao bliver dyrket. Med den rette omsorg og de rigtige ressourcer, stoler vi på, at kakao kan fortsætte med at vokse, samtidig med at følsomme skove og leveområder i regionen bliver beskyttet”, siger Hershey’s chef for bæredygtige indkøb, Beatrice Moulianitaki.

Hershey’s handleplaner er organiseret under tre strategiske søljer (jf. grafikken til højre) relateret til dels selve skovene, dels bæredygtig produktion og landmændenes leveforhold, og endelig også engagement fra lokalsamfund og social inklusion.

Læs også: CDP: Værdier for 6.000 mia. kr. står og falder med verdens skove

Med det udgangspunkt har man så udarbejdet planer for at beskytte skovene og samtidig tage hensyn til lokalbefolkningen, for på den måde at sikre bredest mulig opbakning til initiativerne. Konkret vil man bl.a.

  • Distribuere 900.000 multifunktionelle træer til skovbrug i Ghana og Elfenbenskysten frem mod 2022
  • Distribuere over 2,5 mio. forbedrede kakaoplantefrø til bønderne i de to lande inden for samme tidsramme
  • Satellitkortlægge 50.000 land- og skovbrug i sin forsyningskæde i landene i løbet af i år.

På nuværende tidspunkt har Hershey’s, der også bruger sin 125-års fødselsdag i år til at underbygge ansvarlighedsudmeldingerne, uddelt over 3,5 mio. kakaotræer og omkring 320.000 skyggetræer i Vestafrika mellem 2013 og 2017.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense