15.08.2022 | Klima, miljø og energi
Ikke set siden 1996: Truet fugl har fået unger på Mandø
Indhold fra partner Hvad er dette?
For første gang i 26 år er der set unger hos den truede brushane på Vadehavsøen, Mandø.
Den livlige vadefugl, brushane, er truet af udryddelse fra den danske natur, fordi dens levesteder stort set er forsvundet. Fuglen er en af grundene til, at Naturfonden har købt landbrugsområder op på Mandø og nu har genoprettet naturen med flere enge at yngle på og flere søer og lavninger, hvor engfuglene kan finde føde til ungerne.
Derfor er det en rigtig god nyhed, at der i år er set en hun med unger på Mandø. Det er nemlig ikke sket siden 1996. Hunnen med unger er set på Naturstyrelsens areal, hvor vandstanden er blevet hævet lige som på Naturfondens nye arealer. Her er der også set ynglende brushane, men ikke set unger.
De ynglende brushaner er set af fugletællere fra Amphi Consult, som har beskrevet det i årets rapport over ynglende fugle hos sjældne og truede engfugle som engryle, brushane, stor kobbersneppe og rødben.
Rapporten er en del af den overvågning, som er sat i værk for at holde øje med naturens udvikling. Det skal vise, hvordan det går med engfuglene, efter Naturfonden har købt områder op på øen.
Efter opkøb af de første arealer i 2018 har kvæg græsset om sommeren, og i 2021 sørgede Naturfonden for mange nye vandfyldte områder og flere enge. Alt sammen for at give de sjældne og truede engfugle bedre muligheder for at yngle.
Rapporten viser da også, at den sjældne engfugl rødben havde en god ynglesæson for tredje år i træk med forholdsvis mange ynglende rødben.
”Det skyldes formentlig, at vi har hævet vandstanden på engene og skabt nye områder med vand, så engfuglene har lettere ved at finde føde,” siger Mads Jakobsen.
Øens sjældne stor kobbersneppe har desværre haft en skidt ynglesæson. Hele 59 par var ellers klar til at få unger, men det fik kun en mindre del. Det kan skyldes, at stor kobbersneppe i modsætning til for eksempel rødben i højere grad søger føde inde på engene et stykke væk fra de nye vandfyldte lavninger. Her var der for lidt føde på grund af det tørre forår.
Klima, miljø og energi

Rapport fra Biodiversitetsrådet: Biodiversiteten er under pres og har kun 2,3 procent gode, beskyttede levesteder tilbage
Tabet af biodiversitet er ikke stoppet, og biodiversiteten er fortsat under stort pres i Danmark. Det vurderer Biodiversitetsrådet i sin første rapport.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Klima- og miljøorganisationer modtager nye donationer fra Nordnet
I en tid, hvor både klima og økonomi er under stærkt pres, er vi ekstra glade for at kunne sende penge til FødevareBanken, Plastic Change og Den Danske Naturfond, der modtager donationer fra The Re:turn Initiative. I år giver Nordnet nemlig, som du måske allerede har hørt, 0,10 svenske kroner for hver handel, der foretages på vores platform. For 3. kvartal er der 178.228 DKK på vej til organisationerne. Men hvad bruger de egentlig pengene til?
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

60 virksomheder sikrer skov i Vejle Ådal
Det er populært for virksomheder at hjælpe naturen med mere plads. Flere end 60 virksomheder har sikret en hel skov sammen med 9.000 danskere. Den 500.000 kvadratmeter store Engelsholm Sønderskov i Vejle Ådal er årets julegave til naturen fra danskere i hele landet. Det er fjerde gang, Naturfonden frikøber skov med hjælp fra naturglade danskere og virksomheder.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Natur er populær firmagave
Flere virksomheder vælger at give et NATURBEVIS som gaven med dybere mening end lidt sødt til ganen eller smukt for øjet. Det er tiltrængt, for den danske natur har brug for hjælp.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Case: Naturen på Mandø vokser
Nu bliver endnu mere af Mandø til natur. Naturfonden udvider indsatsen på Vadehavsøen, for at truede og sjældne fugle kan få endnu flere levesteder.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Stort naturområde på vej ved Vadehavet
Et stort landbrugsområde ved Vadehavets diger bliver omdannet til natur. 230 hektar svarende til cirka 460 fodboldbaner skal i fremtiden være spisekammer for millioner af fugle. Samtidig får Tønder bedre beskyttelse mod oversvømmelser, som truer byen på grund af klimaforandringer. Naturprojektet koster 69 mio. kr. og bliver til i et tæt samarbejde mellem Tønder Kommune, private fonde, Landbrugsstyrelsen og lokale landmænd.
Indhold fra partner