Investering i fjernvarme blev en lokal solskinshistorie

Hvad der startede som en investering i fjernvarme, endte med at blive et partnerskab mellem Scandi Byg, Løgstør Fjernvarme og flere lokale virksomheder. Scandi Bygs fabrikshaller skal nemlig fremover opvarmes med overskudsvarme fra de nærliggende virksomheder i Løgstør, som producerer for meget varme til, at de selv kan nå at bruge det.

Scandi Byg har to fabrikshaller, der nu skal opvarmes med overskudvarme. Foto: Scandi Byg..

21.11.2022

CSR.dk

Som mange andre virksomheder har Scandi Byg i Løgstør den seneste tid mærket de stigende gaspriser.

Scandi Byg har nemlig hidtil brugt naturgas til at opvarme to af virksomhedens fabrikshaller i Løgstør. Men som konsekvens af de dyre gaspriser har Scandi Byg arbejdet målrettet på at finde alternativer til gassen og samtidig tænke i nye og mere miljøvenlige løsninger:

”Vi valgte at kigge på løsninger i forhold til fjernvarme, som ikke kun er billigere i længden, men også mere effektiv og miljøvenlig. Vi tog derfor kontakt til Løgstør Fjernvarme for at indgå en aftale. Men til vores store fornøjelse havde Løgstør Fjernvarme en fantastisk idé i ærmet”, siger Michael Eegholm, der er strategisk indkøbschef hos Scandi Byg.

Læs også: DI: En hasteopgave at få skiftet gas ud med fjernvarme i kommunale bygninger

Ifølge indkøbschefen viste det sig nemlig, at det nærliggende kalkværk producerer så meget overskudsvarme, som de ikke kan komme af med, at der er rigeligt til Scandi Bygs fabrikshal og flere, private husstande i lokalområdet.

Derudover producerer en anden lokal virksomhed ligeledes store mængder overskudsvarme, som Scandi Byg anden fabrikshal kan blive opvarmet med.

CO2-reduktion på flere hundrede tons
Scandi Byg er således i fuld gang med at omlægge til fjernvarme på de to fabrikshaller i Løgstør.

Omlægningen indebærer blandt andet en millioninvestering i omlægning af rørforbindelser, men ifølge Scandi Bygs arbejdsmiljø- og bæredygtighedschef Joan Thiesen er investeringen givet godt ud.

”Omlægningen til fjernvarme er ikke kun en god økonomisk investering i forhold til de stigende gaspriser, men det er også en god investering i forhold til vores CO2-forbrug. Ifølge vores beregninger kan Scandi Byg med omlægningen nemlig tilskrives en CO2-reduktion på hele 260 tons per år”, siger hun.

Varme fra overskudstræ
Omlægningen til fjernvarme er dog ikke det eneste lokale partnerskab, der er sat i værk.

Ifølge Michael Eegholm har samarbejdet med Løgstør Fjernvarme ført til flere lokale tiltag, som Scandi Byg skal hjælpe med at afprøve og på sigt implementere:

Læs også: Bæredygtighedsindeks kritiseres for at være vildledende

”Vi er blandt andet i samarbejde med en anden lokal virksomhed i gang med at teste en træknuser, som knuser det overskudstræ, som Scandi Byg har fra produktionen af træmoduler, til flis. Når træet er blevet til flis, er det meningen, at virksomheden Jeld-Wen skal bruge det flisede træ til opvarmning i deres produktion, så de også kan spare CO2, samtidig med at vi ikke skal bruge ressourcer og penge på at transportere overskudstræet væk, men i stedet bruge ressourcen lokalt i kommunen”, lyder det fra Michael Eegholm.

Fra den 1. december 2022 bliver alle Scandi Bygs bygninger opvarmet med fjernvarme, hvoraf en stor del vil være overskudsvarme fra de omkringliggende virksomheder i Løgstør.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense