Investeringsfonde lægger i stigende grad vægt på bæredygtighed

Det globale fokus på klima får europæiske investeringsforeninger til at satse på bæredygtighed – og danskernes private investeringer følger trop.

Grønne investeringer megatrender i Europa, hvor investeringsfonde aktivt opretter fonde med fokus på bæredygtighed. Arkivfoto..

19.11.2018

CSR.dk

I første halvdel af 2018 blev der investeret omkring 240 mio. kroner i europæiske bæredygtige fonde, det svarer til cirka 21 procent af alle nye investeringer, ifølge en opgørelse fra Morningstar.

Klima, bæredygtighed og grøn energi er på alles læber, og investorerne er med på vognen. I Europa er investeringsforeningerne opmærksomme på de skærpede krav fra investorerne og som følge heraf, vil de fokusere på at vælge de mest bæredygtige og ansvarlige investeringer. Det skriver finans.dk.

”Bevægelsen over mod ansvarlige investeringer er en af de største megatrends i Europa lige nu”, siger Mette Harbo Bossow, der står i spidsen for Sparindex, til finans.dk.

Læs også: Selvom grøn energi vinder over sort er det ikke nok

Presset kommer ikke til at blive mindre i de kommende år. F.eks. ønsker EU en definition af grønne investeringer, så fondene om få år at bør kunne redegøre præcis for, hvordan de arbejder med bæredygtighed, og hvad effekten er på porteføljen, ligesom de ønsker, at kunder om få år skal spørges til deres grønne profil såvel som til deres risikovillighed, før de investerer.

Kapitalforvalterne udvider 
Fokus i investeringerne er også på vej fra at handle om frasalg og sortlistning til fokus på risiko inden for ESG (environment, social og governance) og god bæredygtighedsperformance som en indikator på forventet højere afkast. 

Det er afgørende for os, at investorerne mener, vi gør tingene ordentligt. Vi kommer som andre til at købe ESG rating fra forskellige udbydere og bruge det i investeringsprocessen, men vi vil længere ned i tallene, så vi kan dokumentere overfor vore kunder, hvad valget af den ene virksomhed frem for den anden betyder for afkast, impact og risici,« siger direktør Robert Mikkelstrup Danske Invest til finans.dk. Danske Invest har i dag 13-14 mand dedikeret til ESG mod 2 for 2-3 år siden.

Han suppleres af direktør Lars Bo Bertram fra Bankinvest, som siger: 

”Vi inddrager nu ESG – arbejdet med miljø, sociale forhold og governance - i alle vores fonde. Når porteføljemanagerne har en bruttoliste af interessante selskaber, bliver de kørt igennem et ESG filter, hvilket giver os mulighed for at vælge blandt de bedste virksomheder."

Rådgivere mangler værktøjer til private
I Danmark kommer efterspørgslen især fra pensionskasser, kommuner og andre institutionelle investorer, men de private investorer Ifølge finans.dk er interesserede men usikre. 

Læs også: Miljøeksperter i opråb til regeringen: forkert omregningspris sænker grønne investeringer

”Jeg tror, at en af forklaringerne på, at de private ikke er helt med, er, at rådgiverne især i bankerne mangler viden, brugbare værktøjer og en reel palet af bæredygtige produkter”, siger Nikolaj Holdt Mikkelsen, partner i Dannebrog Invest, til finans.dk.

-SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online