Investeringsfonde lægger i stigende grad vægt på bæredygtighed

Det globale fokus på klima får europæiske investeringsforeninger til at satse på bæredygtighed – og danskernes private investeringer følger trop.

Grønne investeringer megatrender i Europa, hvor investeringsfonde aktivt opretter fonde med fokus på bæredygtighed. Arkivfoto..

19.11.2018

CSR.dk

I første halvdel af 2018 blev der investeret omkring 240 mio. kroner i europæiske bæredygtige fonde, det svarer til cirka 21 procent af alle nye investeringer, ifølge en opgørelse fra Morningstar.

Klima, bæredygtighed og grøn energi er på alles læber, og investorerne er med på vognen. I Europa er investeringsforeningerne opmærksomme på de skærpede krav fra investorerne og som følge heraf, vil de fokusere på at vælge de mest bæredygtige og ansvarlige investeringer. Det skriver finans.dk.

”Bevægelsen over mod ansvarlige investeringer er en af de største megatrends i Europa lige nu”, siger Mette Harbo Bossow, der står i spidsen for Sparindex, til finans.dk.

Læs også: Selvom grøn energi vinder over sort er det ikke nok

Presset kommer ikke til at blive mindre i de kommende år. F.eks. ønsker EU en definition af grønne investeringer, så fondene om få år at bør kunne redegøre præcis for, hvordan de arbejder med bæredygtighed, og hvad effekten er på porteføljen, ligesom de ønsker, at kunder om få år skal spørges til deres grønne profil såvel som til deres risikovillighed, før de investerer.

Kapitalforvalterne udvider 
Fokus i investeringerne er også på vej fra at handle om frasalg og sortlistning til fokus på risiko inden for ESG (environment, social og governance) og god bæredygtighedsperformance som en indikator på forventet højere afkast. 

Det er afgørende for os, at investorerne mener, vi gør tingene ordentligt. Vi kommer som andre til at købe ESG rating fra forskellige udbydere og bruge det i investeringsprocessen, men vi vil længere ned i tallene, så vi kan dokumentere overfor vore kunder, hvad valget af den ene virksomhed frem for den anden betyder for afkast, impact og risici,« siger direktør Robert Mikkelstrup Danske Invest til finans.dk. Danske Invest har i dag 13-14 mand dedikeret til ESG mod 2 for 2-3 år siden.

Han suppleres af direktør Lars Bo Bertram fra Bankinvest, som siger: 

”Vi inddrager nu ESG – arbejdet med miljø, sociale forhold og governance - i alle vores fonde. Når porteføljemanagerne har en bruttoliste af interessante selskaber, bliver de kørt igennem et ESG filter, hvilket giver os mulighed for at vælge blandt de bedste virksomheder."

Rådgivere mangler værktøjer til private
I Danmark kommer efterspørgslen især fra pensionskasser, kommuner og andre institutionelle investorer, men de private investorer Ifølge finans.dk er interesserede men usikre. 

Læs også: Miljøeksperter i opråb til regeringen: forkert omregningspris sænker grønne investeringer

”Jeg tror, at en af forklaringerne på, at de private ikke er helt med, er, at rådgiverne især i bankerne mangler viden, brugbare værktøjer og en reel palet af bæredygtige produkter”, siger Nikolaj Holdt Mikkelsen, partner i Dannebrog Invest, til finans.dk.

-SDN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark