Investeringsfonde lægger i stigende grad vægt på bæredygtighed

Det globale fokus på klima får europæiske investeringsforeninger til at satse på bæredygtighed – og danskernes private investeringer følger trop.

Grønne investeringer megatrender i Europa, hvor investeringsfonde aktivt opretter fonde med fokus på bæredygtighed. Arkivfoto..

19.11.2018

CSR.dk

I første halvdel af 2018 blev der investeret omkring 240 mio. kroner i europæiske bæredygtige fonde, det svarer til cirka 21 procent af alle nye investeringer, ifølge en opgørelse fra Morningstar.

Klima, bæredygtighed og grøn energi er på alles læber, og investorerne er med på vognen. I Europa er investeringsforeningerne opmærksomme på de skærpede krav fra investorerne og som følge heraf, vil de fokusere på at vælge de mest bæredygtige og ansvarlige investeringer. Det skriver finans.dk.

”Bevægelsen over mod ansvarlige investeringer er en af de største megatrends i Europa lige nu”, siger Mette Harbo Bossow, der står i spidsen for Sparindex, til finans.dk.

Læs også: Selvom grøn energi vinder over sort er det ikke nok

Presset kommer ikke til at blive mindre i de kommende år. F.eks. ønsker EU en definition af grønne investeringer, så fondene om få år at bør kunne redegøre præcis for, hvordan de arbejder med bæredygtighed, og hvad effekten er på porteføljen, ligesom de ønsker, at kunder om få år skal spørges til deres grønne profil såvel som til deres risikovillighed, før de investerer.

Kapitalforvalterne udvider 
Fokus i investeringerne er også på vej fra at handle om frasalg og sortlistning til fokus på risiko inden for ESG (environment, social og governance) og god bæredygtighedsperformance som en indikator på forventet højere afkast. 

Det er afgørende for os, at investorerne mener, vi gør tingene ordentligt. Vi kommer som andre til at købe ESG rating fra forskellige udbydere og bruge det i investeringsprocessen, men vi vil længere ned i tallene, så vi kan dokumentere overfor vore kunder, hvad valget af den ene virksomhed frem for den anden betyder for afkast, impact og risici,« siger direktør Robert Mikkelstrup Danske Invest til finans.dk. Danske Invest har i dag 13-14 mand dedikeret til ESG mod 2 for 2-3 år siden.

Han suppleres af direktør Lars Bo Bertram fra Bankinvest, som siger: 

”Vi inddrager nu ESG – arbejdet med miljø, sociale forhold og governance - i alle vores fonde. Når porteføljemanagerne har en bruttoliste af interessante selskaber, bliver de kørt igennem et ESG filter, hvilket giver os mulighed for at vælge blandt de bedste virksomheder."

Rådgivere mangler værktøjer til private
I Danmark kommer efterspørgslen især fra pensionskasser, kommuner og andre institutionelle investorer, men de private investorer Ifølge finans.dk er interesserede men usikre. 

Læs også: Miljøeksperter i opråb til regeringen: forkert omregningspris sænker grønne investeringer

”Jeg tror, at en af forklaringerne på, at de private ikke er helt med, er, at rådgiverne især i bankerne mangler viden, brugbare værktøjer og en reel palet af bæredygtige produkter”, siger Nikolaj Holdt Mikkelsen, partner i Dannebrog Invest, til finans.dk.

-SDN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense