ITD: Lynetteholmen kan blive tung transports startskud til grøn omstilling

Hvis det lykkes at få ellastbiler til at køre jorden til det enorme byggeprojekt, som Lynetteholmen bliver, kan det være projektet, der får snebolden til at rulle og fremskynder el-omstillingen af tung transport med flere år. Det vurderer brancheorganisationen ITD.

Lynetteholmen kan skabe en efterspørgsel på elektrificeret transport, som skubber til omstillingen. PR-foto: ITD .

18.10.2022

CSR.dk

Den kunstige ø Lynetteholm kan blive et kinderæg, der kan løse flere fremtidens store udfordringer i København såsom stigende vandstand, mangel på boliger og bedre infrastruktur. Men projektet har også fået kritik for de miljømæssige konsekvenser ved byggeriet.

Derfor glæder det ITD – brancheorganisationen for dansk vejgodstransport, at By & Havn har samlet transportbranchen i et partnerskab, der fremmer bæredygtig transport i forbindelse med Lynetteholmen. Noget som ITD har arbejdet på at fremme gennem flere år.

”Vi meget tilfredse med, at By & Havn nu sætter et konkret samarbejde i gang, der skal bane vejen for at nulemissionslastbiler kan køre jorden til Lynetteholmen. Ellastbiler kan gøre en kæmpe forskel i forhold til at minimere gener ved byggeriet, for de er støjsvage og udleder ikke partikler. Og det er jo helt afgørende, når der skal køre tusindvis af dem igennem København”, siger Henriette Kjær, der er politisk chef i ITD.

Læs også: Byggeriet tømmer Danmark for råstoffer: Nu råber branchen vagt i gevær

Samtidig vil Lynetteholm-projektet have potentiale til at booste antallet af ellastbiler i Danmark og fremskynde omstillingen af den tunge transport med flere år, mener Henriette Kjær.

”I dag kører der kun en håndfuld af de tunge el-lastbiler på de danske veje, og det er netop dem, som man vil skulle bruge mange, mange flere af til at transportere jord til Lynetteholm,” siger hun.

Ladestandere og grøn rabatordning

Partnerskabet er i første omgang blevet enige om at afdække muligheden for at få etableret ladestandere til lastbiler nær Lynetteholms jordmodtageanlæg via et pilotprojekt. Derudover skal man undersøge mulighederne for en grøn rabatordning til transportørerne ved kørsel med nulemissionskøretøjer til Lynetteholms jordmodtageanlæg.

Og det er meget positivt, mener ITD, som dog også peger på, at politikerne skal være klar til at betale den ekstra omkostning, der er forbundet med at køre på el frem for diesel. For ellastbiler er tre gange så dyre som diesellastbiler.

”Jeg synes det er en rigtig god start at se på lademuligheder og en rabatordning for nulemissionskøretøjer. Men vi vil også arbejde for, at det bliver realistisk for vognmænd at investere i nulemissionslastbiler til projektet, uden at det er forbundet med store risici. Og det kræver midler, som vi håber politikerne er villige til at finde i det fremadrettede arbejde”, afslutter Henriette Kjær.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn