Jysk plastprojekt skaber massiv interesse

Et EU-finansieret plastprojekt i Vejle, der skal undersøge og udvikle løsninger på verdens plast-problemer, har fået overvældende opmærksomhed fra byens lokale befolkning,

Reflow-projektet i Vejle skal være med til at oplyse borgerne om korrekt affaldssortering og genanvendelse af plastik..

06.01.2020

CSR.dk

Med plastprojektet Reflow er man i fuld gang med at udvikle og finde metoder til at kunne reducere, genanvende og genbruge plastik, så det ikke skader og forurener naturen.

Projektet, der har til huse i Vejles vestby, har siden dets opstart for et halvt år siden, fået overvældende interesse fra de lokale borgere.

Læs også: ”Man kan komme til at bruge mange ressourcer på noget, der ikke virker”

”Jeg er blevet kontaktet af så mange mennesker, som gerne vil være en del af projektet. Det er helt almindelige borgere, der har taget sagen i egen hånd og er begyndt af granulere plastik og smelte det om hjemme hos sig selv. Det er et område, som virkelig ligger folk på sinde”, siger Ann Louise Slot, projektkoordinator i Reflow.

Reflow har to overordnede mål. Det første er at øge den lokale befolknings viden om plastiksortering og vigtigheden af dette. Det andet er at skabe og udvikle nye idéer og prototyper, som kan give inspiration til andre byer i Danmark og internationalt.

Oplysning er vejen frem
Projektets første fase afvikles på syv lokationer. Hos ABB-boligforeningen i Vestbyen kaldet Den Gamle Gård undersøges og analyseres der fx på, hvilke typer plastik borgerne smider ud.

Information om sortering og bedre genanvendelse er omdrejningspunkter i projektet, og kan vise sig for at være en udfordring, da der findes flere typer af plastik.

”Det kan være rigtig svært at gennemskue for forbrugeren, om det er plastik, som kan genanvendes eller ej. Det skal helst være rene fraktioner, men tag for eksempel en kødpakke, den består af flere forskellige typer sammensat plast og er derfor ikke ren. Det er derfor også enormt vigtigt, at plastindustrien er begyndt at undersøge løsninger til, hvordan vi får renere fraktioner”, siger Ann Louise Slot.

Nøglen til forandring er mennesker
Borgernes deltagelse og engagement er essentielt for, at Reflow-projektet kan blive en succes. I 2020 er flere workshops planlagt i FabLab i Spinderihallerne, hvor man har mulighed for at knuse plastik, smelte det om og afprøve eksperimenter med bioplast.

”Det er mennesker, som driver forandringerne og vi skal være med til at give folk en bevidsthed, så vi bedre kan tage bæredygtige valg. Det er fuldstændig afgørende for projektet, at vi har ildsjæle som Tove Knudsen fra Den Gamle Gård. Hun spreder viden om affaldssortering i sit lokalområde og gør en stor forskel for, at vi ændrer vaner”, fortæller Ann Louise Slot.

Læs også: Flying Tiger afgiver grønt plastikløfte

Reflow-projektet havde opstart den 1. juni 2019 og skal med en finansiering på 3,8 millioner kroner vare indtil 2022.  

- HL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København