Klima- og biodiversitetskrisen kan vendes, viser rapport

Genetablering og bevaring af naturområder særligt i de tropiske egne kan have en markant positiv indvirkning på både klimaforandringer og tab af biodiversitet.

20.10.2020

CSR.dk

Op imod en million plante- og dyrearter risikerer at uddø indenfor kort tid. Det skriver DR.

Ifølge en ny rapport vil en genetablering af bare 15 procent af naturområder kunne bidrage til en 60 procent reduktion i tab af biodiversitet. Samtidig skal vi naturligvis stoppe med at ødelægge nye naturområder.

Som en positiv sideeffekt vil op imod en tredjedel af verdens CO2 blive suget op i de genetablerede naturområder.

Den presserende klimakrise bunder primært i de enorme mængder menneskeskabte drivhusgasser, der er blevet lukket ud i atmosfæren siden industrialiseringen, som primært stammer fra fossile brændstoffer.

En del af årsagen skal også findes i skovrydning, da færre træer som bekendt opfanger mindre mængder CO2. Vi har igennem de sidste mere end 100 år nedlagt naturområder til fordel for veje, byer og landbrug, som ikke alene har bidraget til klimaforandringerne, men også har betydet tab af biodiversitet. 

Læs også: Din næste strategi skal handle om biodiversitet

Særligt i de tropiske dele af verden vil en genetablering af naturområder have stor betydning, f.eks. genetablering af regnskov, hvor biodiversiteten er højere end på vores egne breddegrader.

Ifølge Carsten Rahbek, professor og direktør for Center for Makroøkologi, Evolution og Klima på Københavns Universitet ligger ansvaret dog i høj grad alligevel hos os selv, da de fattigere lande ofte netop ødelægger naturområder for at levere fødevarer og forbrugsgoder til den vestlige verden.

”Vi kan altså ikke give de fattigere lande i troperne ansvaret for at vende udviklingen. Vi skal også i gang i Danmark. Især ville det være effektivt, hvis vi genetablerer vådområder. Og så bør vi se at få noget mere vild skov, som vi i dag har mindre end én procent af herhjemme. Skov, der ikke er produktionsskov til fældning, burde vi få mere af. Det er nødvendigt, at vi indser, at vi er nødt til at give naturen mere plads," afslutter Carsten Rahbek.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

20.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V