20.10.2020 | Klima, miljø og energi
Klima- og biodiversitetskrisen kan vendes, viser rapport
Genetablering og bevaring af naturområder særligt i de tropiske egne kan have en markant positiv indvirkning på både klimaforandringer og tab af biodiversitet.
Op imod en million plante- og dyrearter risikerer at uddø indenfor kort tid. Det skriver DR.
Ifølge en ny rapport vil en genetablering af bare 15 procent af naturområder kunne bidrage til en 60 procent reduktion i tab af biodiversitet. Samtidig skal vi naturligvis stoppe med at ødelægge nye naturområder.
Som en positiv sideeffekt vil op imod en tredjedel af verdens CO2 blive suget op i de genetablerede naturområder.
Den presserende klimakrise bunder primært i de enorme mængder menneskeskabte drivhusgasser, der er blevet lukket ud i atmosfæren siden industrialiseringen, som primært stammer fra fossile brændstoffer.
En del af årsagen skal også findes i skovrydning, da færre træer som bekendt opfanger mindre mængder CO2. Vi har igennem de sidste mere end 100 år nedlagt naturområder til fordel for veje, byer og landbrug, som ikke alene har bidraget til klimaforandringerne, men også har betydet tab af biodiversitet.
Læs også: Din næste strategi skal handle om biodiversitet
Særligt i de tropiske dele af verden vil en genetablering af naturområder have stor betydning, f.eks. genetablering af regnskov, hvor biodiversiteten er højere end på vores egne breddegrader.
Ifølge Carsten Rahbek, professor og direktør for Center for Makroøkologi, Evolution og Klima på Københavns Universitet ligger ansvaret dog i høj grad alligevel hos os selv, da de fattigere lande ofte netop ødelægger naturområder for at levere fødevarer og forbrugsgoder til den vestlige verden.
”Vi kan altså ikke give de fattigere lande i troperne ansvaret for at vende udviklingen. Vi skal også i gang i Danmark. Især ville det være effektivt, hvis vi genetablerer vådområder. Og så bør vi se at få noget mere vild skov, som vi i dag har mindre end én procent af herhjemme. Skov, der ikke er produktionsskov til fældning, burde vi få mere af. Det er nødvendigt, at vi indser, at vi er nødt til at give naturen mere plads," afslutter Carsten Rahbek.
- MTN
Endnu ingen kommentarer - du kan starte debatten nedenfor.
Deltag i debatten
Du skal være registreret bruger og logget ind, for at kunne oprette kommentarer.
Klima, miljø og energi

Råd: Alle virksomheder bør lave klimaregnskaber
Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål har netop offentliggjort syv råd, der blandt andet opfordrer alle virksomheder til at opgøre og rapportere klimaaftryk. Kravet vil alligevel komme fra andre aktører, mener formand for FSR.
Samfund

Flere C25-selskaberne fortæller mere om skat
PwC’s analyse af C25-selskabernes rapportering om skat viser en stigning i selskabernes transparens på skatteområdet. Der er dog stadig et stykke vej til at alle er med.
Strategi & ledelse

Ledere er afgørende for den grønne omstilling
Danmark kommer ikke i mål med grøn omstilling uden ledere, lyder det fra eksperter, ledere og politikere, der har bidraget til publikationen ”Klima kræver ledelse”, som organisationen "Lederne" sendte ud i verden i denne uge.
Supply chain

Hvad kaffegrums dog kan bruges til!
Har du set mine veganske sneakers af kaffegrums? Det spørgsmål kan man faktisk stille nu pga. to dele innovation og en del gode alliancer.
Medarbejder

Nyt partnerskab skal gøre det sundere at gå på arbejde
Tolv organisationer har skrevet under på en forpligtende aftale, der skal fremme medarbejdernes sundhed gennem arbejdet og arbejdsopgaverne.
Menneskerettigheder

Bedre praksis ved minedrift eller langsommere grøn omstilling
Den grønne omstilling kan blive sat ned i tempo, hvis ikke virksomheder inden for minedrift ændrer praksis på miljø- og menneskerettigheder.