Klimakompetencer skal være interne

Skal virksomhederne fra klimasnak til klimahandling er der brug for kompetenceudvikling. Et nyt tilbud vil sørge for netop dette.

Tre moduler og ni lektioner skal klæde virksomheders egne medarbejdere bedre på til at løfte klimaopgaven. Kilde: klimakurser.nu.

21.05.2021

CSR.dk

De politiske ambitioner på klimaområdet er store, og både offentlige og private virksomheder ønsker at bidrage. I praksis er det dog ofte en udfordring at koble globale mål og langsigtede strategier til handlinger, der skaber reel effekt.

I mange af de virksomheder og organisationer, der lige nu arbejder med at omsætte de store klimaambitioner til handlinger, oplever man, at det er vanskeligt at overskue klimaområdets mange principper og terminologier og ikke mindst vanskeligt at forløse det forretnings- og konkurrencemæssige potentiale.

Det har givet nye skud på uddannelsesstammen, med projekter som DI’s KlimaklarNU og nu også et nyt tilbud om at uddanne virksomhedernes ledelse og nøglemedarbejdere i klimahandlinger i praksis, gennem initiativet ”klimakurser.dk”. Ni lektioner i tre moduler skal gøre virksomhedernes medarbejdere klar til at løfte opgaven. 

”Hvis de danske virksomheder skal have en konkurrencefordel, og vi skal vi nå det danske mål om 70 procent reduktion i CO2-udledningerne i 2030 og EU-målet om klimaneutralitet i 2050, så skal udviklingen simpelthen gå hurtigere, end den gør i dag. Og det kræver, at virksomhederne har bedre styr på værktøjskassen”, siger projektets initiativtager Thue Birk Svenningsen.

Ud med konsulenterne
Visionen bag klimakurser.dk er at samle mange års rådgivningserfaring og viden i træningsprogrammer for de medarbejderne, der skal omsætte klimastrategierne til virkelighed. Ambitionen er at træne mindst 1.000 nøglepersoner fra danske virksomheder inden for det første år.

De første hold af danske virksomheder har været igennem træningsprogrammet ”Klimahandling og klimaregnskab i praksis”, og i hvert fald én af deltagerne var godt tilfreds. 

”Arbejdet med klima var nyt for mig, men kurset har givet mig en rigtig god grundforståelse af, hvad det vil sige at arbejde med klima og klimaregnskab. Vi kom på en pædagogisk måde hele vejen fra globale principper til konkrete handlinger, og jeg føler mig langt mere parat til at indgå i de opgaver der opstår i arbejdet med klima og svare de interessenter, der ønsker at få uddybet hvad Easyfood gør i klimadagsordenen,” siger Kirsten Jensen, Chief Innovation Officer i Easyfood på klimakurser.nu.

Essensen i tilbuddet er, at det er virksomhederne selv, som skal have klimakundskaberne ind under huden. På websitet kan man således læse, at klimakurser.dk siger nej til konsulenter og ja til kompetencer.

”Vores erfaring fra både små og store virksomheder er, at mange vælger at lade eksterne konsulenter hjælpe med at udarbejde handlingsplaner og opstille klimaregnskaber. Den tilgang løser det umiddelbare behov, men når konsulenterne går, tager de kompetencerne med sig, og så står virksomhederne med behov for ekstern hjælp år efter år. Hvis de danske virksomheder for alvor skal rykke på klimaområdet, bør de i højere grad opbygge kompetencerne internt,” siger Thue Birk Svenningsen.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: klimastrategier

Hvad skal en god klimastrategi kunne i dag? Og hvordan kommer man i gang? CSR.dk leder efter svarene. 

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn