Kvinder er mere klimabevidste end mænd

Kvinder er langt mere ambitiøse end mænd, når det kommer til klimaet og grøn energi. Det viser en ny undersøgelse.

Langt størstedelen af de adspurgte, danske kvinder er bekymrede for den globale opvarmning - kun to procent svarer, at det ikke bekymrer dem..

03.05.2016

CSR.dk

Når det handler om klima og grønne ambitioner, mener et stort flertal af danskerne, at Danmark skal gå forrest og være bedre end gennemsnittet. Der viser sig dog en væsentlig forskel mellem danske kvinder og mænds holdning til emnet: Kvinder er nemlig langt mere klimabevidste end det modsatte køn.

”Generelt er der et enormt engagement fra både mænd og kvinder i forhold til grøn energi og bred bekymring for klimaforandringer. Men kvinder er så endnu mere engagerede. Det får da sådan nogle som mig til at overveje, om der er behov for, at vi tænker det mere ind i vores kampagner”, siger Morten Buchgreitz, koncerndirektør for kunde- og markedsområdet i Dong Energy, til webmediet Newsbreak.

Læs også: Byggebranchen sætter ind mod klimaforandringerne

En ny undersøgelse foretaget af Megafon i samarbejde med Dong Energy viser, at mere end hver tiende danske mand er ikke bekymret for den globale opvarmning, mens tallet ligger på to procent for kvinder.

Derudover mener hver syvende mand også, at vi ikke kan stoppe den globale opvarmning. Det tal er dobbelt så højt som hos de kvindelige adspurgte, hvor langt størstedelen ligeledes mener, at Danmarks omstilling til vedvarende energi skal ske hurtigst muligt – og i hvert fald inden for 15 år.

Energimæssig adfærd
Undersøgelsen fra Megafon og Dong peger også på, at mange danskere omsætter deres bekymring for klimaet til en mere energimæssig fornuftig adfærd i dagligdagen.

Det er noget, som Morten Buchgreitz fra Dong Energy hæfter sig ved, og han mener, at der på trods af store energibesparelser de seneste år stadig er stort potentiale for energibesparelser både privat og erhvervsmæssigt.

Disse energibesparelser kan blandt andet ske gennem brugen af LED-pærer. Ifølge Søren Bach-Pedersen, energirådgiver hos Dong Energy, bør knap 400.000 boliger skifte fra glødepærer til LED-pærer, mens næsten en million andre boliger med fordel kunne skifte fra sparepærer til LED-pærer.

Læs også: UNICEF: Alarmerende mange børn er påvirkede af klimaforandringer

Sluk og fyld op
Ifølge Dongs energirådgiver er det, når man ønsker at agere mere energimæssigt fornuftigt, vigtigt, at man husker at slukke for de mange apparater i ens hjem, som står på standby og derfor bruger el.

Han har også bemærket, at grøn energi og klimamæssig adfærd fylder mest hos kvinder. De fleste af de henvendelser om forbrug og besparelser, han som energirådgiver modtager, er nemlig fra kvinder.

”Jeg tror måske, at kvinder er bedre til at ændre vaner og adfærd. Det er godt nok, for når familier bliver opmærksomme på elforbruget, så sparer de hurtigt ti procent bare ved at slukke for apparater på standby”, siger han til Information.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart