Kvinder søger væk fra de uafhængige advokatkontorer. "Et samfundsmæssigt problem", udtaler formanden for Advokatrådet

Tre-årigt forskningsprojekt skal kortlægge, hvorfor kvinder søger væk fra advokatbranchen samt belyse fordelene ved at blive bedre til at fastholde kvinderne.

08.02.2021

CSR.dk

Til trods for at mere end en tredjedel af landets advokater er kvinder, så er kun hver ottende partner kvinde, på de 10 største advokatkontorer. 

Det skriver Berlingske. 

Det er et problem, mener Bjarke Oxlund, der forsker i køn og ligebehandling på Københavns Universitet, da det forstærker sexisme i branchen.

Netop sexisme er da også en problem branchen kender til. En undersøgelse foretaget af Djøf Advokat afslørede sidste år, at hver tredje kvinde i branchen er blevet krænket seksuelt.

Mange kvinder søger væk fra de uafhængige advokatkontorer og vælger i stedet offentlige myndigheder eller juridiske afdelinger i private firmaer.

Læs også: Sexisme-debatten spreder sig i C25

På baggrund af dette har advokatrådet har sagt ja til et treårigt forskningsprojekt, der skal afdække, hvordan branchen kommer den skæve kønsfordeling til livs.

Projektet skal gennemføres af antropolog Pernille Slots Lysgaard, som de næste tre år skal være fluen på væggen på nogle af landet største advokatkontorer.

”Jeg kommer til at lave et klassisk antropologisk feltarbejde. På den måde får jeg en dybere forståelse for branchens kultur, magtstrukturer og de barrierer, der udfordrer kønsdiversitet i branchen”, siger Pernille Slots Lysgaard.

Læs også: Topchef beder medarbejdere komme til ham om sexisme

Projektet hovedformål er at belyse de kvaliteter, der følger med kønsdiversitet.

Flere studier tyder nemlig allerede på, at en mere ligelig fordeling mellem mænd og kvinder skaber bedre resultater.

Kvinders flugt fra branchen kan ligeledes resultere i mangel på advokater generelt, hvilket kan blive et samfundsmæssigt problem, udtaler Peter Fogh, som er formand i Advokatrådet. 

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus