Kvinder søger væk fra de uafhængige advokatkontorer. "Et samfundsmæssigt problem", udtaler formanden for Advokatrådet

Tre-årigt forskningsprojekt skal kortlægge, hvorfor kvinder søger væk fra advokatbranchen samt belyse fordelene ved at blive bedre til at fastholde kvinderne.

08.02.2021

CSR.dk

Til trods for at mere end en tredjedel af landets advokater er kvinder, så er kun hver ottende partner kvinde, på de 10 største advokatkontorer. 

Det skriver Berlingske. 

Det er et problem, mener Bjarke Oxlund, der forsker i køn og ligebehandling på Københavns Universitet, da det forstærker sexisme i branchen.

Netop sexisme er da også en problem branchen kender til. En undersøgelse foretaget af Djøf Advokat afslørede sidste år, at hver tredje kvinde i branchen er blevet krænket seksuelt.

Mange kvinder søger væk fra de uafhængige advokatkontorer og vælger i stedet offentlige myndigheder eller juridiske afdelinger i private firmaer.

Læs også: Sexisme-debatten spreder sig i C25

På baggrund af dette har advokatrådet har sagt ja til et treårigt forskningsprojekt, der skal afdække, hvordan branchen kommer den skæve kønsfordeling til livs.

Projektet skal gennemføres af antropolog Pernille Slots Lysgaard, som de næste tre år skal være fluen på væggen på nogle af landet største advokatkontorer.

”Jeg kommer til at lave et klassisk antropologisk feltarbejde. På den måde får jeg en dybere forståelse for branchens kultur, magtstrukturer og de barrierer, der udfordrer kønsdiversitet i branchen”, siger Pernille Slots Lysgaard.

Læs også: Topchef beder medarbejdere komme til ham om sexisme

Projektet hovedformål er at belyse de kvaliteter, der følger med kønsdiversitet.

Flere studier tyder nemlig allerede på, at en mere ligelig fordeling mellem mænd og kvinder skaber bedre resultater.

Kvinders flugt fra branchen kan ligeledes resultere i mangel på advokater generelt, hvilket kan blive et samfundsmæssigt problem, udtaler Peter Fogh, som er formand i Advokatrådet. 

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online