Løfter skal sætte ligestilling på den politiske dagsorden

Skriv under på, at du vil arbejde for ligestilling på seks konkrete punkter. Sådan lyder opfordringen til politikerne fra Djøf, der mener, at de folkevalgte taler mere, end de handler i ligestillingsdebatten.

Djøf vil have folketingspolitikerne til at skrive under på at arbejde for ligestilling i seks faser af piger og kvinders liv..

19.03.2019

CSR.dk

De seks løfter

Folketingspolitikerne vil blive bedt om at skrive under på følgende:

Jeg vil arbejde for, at drenge og piger ikke begrænses af stereotype forventninger.
Fakta: Forskning viser, at piger allerede fra seksårsalderen i lavere grad forbinder deres køn med succes og dygtighed.

Jeg vil arbejde for en indsats, der markant nedsætter stressniveauet blandt især unge kvinder.
Fakta: 40,5 % af danske kvinder mellem 16 og 24 år føler sig stressede. Tallet er 23,4 % for mænd.

Jeg vil arbejde for, at mænd tager en større del af orlovsperioden med børn.
Fakta: Danske fædre holder i gennemsnit under en måneds barsel, mens kvinder holder op mod et år.

Jeg vil arbejde for flere kvinder i ledelse.
Fakta: Mænd har 2,1 gange højere sandsynlighed for at blive ledere, end kvinder har.

Jeg vil arbejde for øget fleksibilitet i mænd og kvinders karrieremønstre.
Fakta: Kvinder mellem 50 og 59 år er dårligst repræsenteret på ledelsesgangene i den private sektor.

Jeg vil arbejde for mindre ulighed i optjeningen af pensionsformuer.
Fakta: I 2017 var mænds opsparede pensionsformue 29,8 % større end kvinders.

Kilde: Djøf.

Sådan lyder opfordringen fra Djøf på baggrund af undersøgelser som Global Gender Gap, der viser, at Danmark sakker bagud, mens vores nordiske naboer alle ligger i top-fem, når man måler på faktorer som uddannelse, økonomi og antal folkevalgte.

”For Djøf er det afgørende, at ligestilling mellem mænd og kvinder bliver prioriteret langt højere end i dag. Det er en samfundsopgave at sikre, at piger og drenge vokser op uden fastlagte grænser for deres arbejdsliv. Tilsvarende holder det heller ikke, at det er langt sværere for kvinder at realisere en ledelseskarriere i Danmark end i en lang række andre lande”, siger Henning Thiesen, formand for Djøf.

Ligestilling i seks faser af kvinders liv
Med Ligestillingsløftet skriver folketingspolitikerne under på at arbejde for ligestilling i seks faser af piger og kvinders liv.

”Med Ligestillingsløftet håber vi, at de politikere, som skriver under, vil arbejde for at fremme reel ligestilling efter valget. Løftet rummer seks konkrete punkter, som favner bredt politisk, og som vil have stor betydning for kvinder i alle aldersgrupper”, siger Henning Thiesen.

Samtidig har Djøf nedsat en komité, der skal måle og monitorere udviklingen inden for ligestillingsløftets seks faser. De vil samtidig komme med halvårlige redegørelser med anbefalinger til, hvordan politikerne bedre kan leve op til Ligestillingsløftet.

Læs også: Ligestilling i toppen af dansk erhvervsliv er gået i stå

Komiteen består af forfatter Hanne Vibeke Holst, redaktør Emma Holten, rektor på professionshøjskolen København Stefan Hermann, professor ved CBS Sara Louise Muhr, CEO i Tryg Morten Hübbe og partner i Howitz & Sand Advisory Jens Howitz.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle