Mænd og kvinder reagerer forskelligt på mobning på arbejdspladsen

Mobning på arbejdspladsen fører til forskellige reaktioner blandt mænd og kvinder. Mænd har større sandsynlighed for at forlade arbejdsmarkedet, mens kvinder melder sig langtidssyge. Det viser ny forskning fra Københavns Universitet og Aarhus BSS.

Ifølge ny forskning inden for sygefravær og arbejdsmarkedstilknytning har kvinder større tendens til at melde sig langtidssyge pga. mobning på arbejdspladsen. Mænd, der bliver mobbet, har tilgengæld større sandsynlighed for at forlade arbejdsmarkedet for en periode..

12.12.2016

CSR.dk

Ny forskning fra Københavns Universitet og Aarhus BSS (school of business and social sciences) viser, at der er stor forskel på, hvordan mænd og kvinder reagerer på mobning på arbejdspladsen. Det skriver Berlingske Business på sin hjemmeside.

”Mobning fordobler kvinders sygefravær, fører til øget brug af antidepressiver og påvirker kvinders helbred negativt i lang tid. Hos mænd øges sandsynligheden for, at de forlader arbejdsmarkedet for en periode med 50 procent i forhold til mænd, der ikke bliver mobbet”, siger adjunkt Tine Mundbjerg Eriksen fra Institut for Økonomi på Aarhus BSS.

Andre undersøgelser viser desuden, at mænd og kvinder oplever mobning lige ofte, og at det drejer sig om samme type mobning.

Læs også: Mange akademikere bliver mobbet

Forskningen baserer sig på en spørgeskemaundersøgelse udarbejdet af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø om sygefravær og arbejdsmarkedstilknytning fra 2006. Undersøgelsen er blevet sammenkørt med data om sygefravær fra 2007-2011. I alt har 3.182 personer fra både offentlige og private organisationer indgået i studiet.

Konklusionerne fra forskningen er mundet ud i forskningsartiklen ’Long-term Consequences of Workplace Bullying on Sickness Absence’, som er blevet publiceret i tidsskriftet Labour Economics.

Mobning fra kollegaer og ledelse
En af årsagerne til de forskellige reaktioner de to køn imellem kan ifølge Tine Mundbjerg Eriksen skyldes, at mænd oftere går på arbejde på trods af sygdom, hvorfor sygefraværet ikke øges. Kvinder vælger derimod at håndtere situationen hurtigere og sygemelde sig.

Mobning på arbejdspladsen fører imidlertid til, at mændenes lønniveau påvirkes i den negative retning, hvilket indikerer, at mænds muligheder for lønforhøjelse og forfremmelser forringes.

Ifølge undersøgelser fra fagforbundet Djøf foregår mobning primært mellem kollegaer, mens mobning fra ledelsen også finder sted.

”Det er selvfølgelig helt uacceptabelt, hvis chefen mobber. Hvis man først har fået etableret en kultur, hvor man går hårdt til hinanden, og hvor det kan opleves illegitimt at sige fra, kan det være rigtig svært at få kulturen ændret. Derfor har cheferne et stort ansvar for at fremme en god arbejdspladskultur”, siger Edith Jakobsen, som er arbejdslivspolitisk chef hos Djøf.

Læs også: Sladder er udbredt og ledelsens ansvar

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.05.2025Sex & Samfund

Sponseret

FN's Kvindekommission: Fremme af ligestilling og seksuelle rettigheder som et spørgsmål om retfærdighed

23.05.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Ny vejledning: Sådan bør danske virksomheder forholde sig til Trumps kamp mod DEI

21.05.2025CSR.dk

Gamle brædder, ny chance: STARK og TAMU skaber både sociale og miljømæssige gevinster

15.05.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.05.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab et roligere kontormiljø med Zero Waste-uld

12.05.2025CSR.dk

Mærsk ramt af protestbølge: Aktivister forenet på tværs af Europa

09.05.2025CSR.dk

Danske Bank finder tech-talenter blandt oversete kvinder

08.05.2025Cabi

Sponseret

Sådan dokumenterer SMV'er S'et i ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Konkret klimakommunikation på sociale medier

Du lærer at producere SoMe-opslag om klimatiltag og får konkrete eksempler og cases til inspiration. Din underviser Astrid Haug sørger for, at du efter kurset kan lægge en plan og eksekvere på, hvordan du bruger din organisations sociale medier til at fortælle om klimatiltag og skabe onlinefællesskaber omkring dine bæredygtige budskaber.

Dato

02.06.2025

Tid

09:30

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Webinar med BDO om NIS2 i energisektoren

Sammen med BDO Danmark dykker vi i dette webinar ned i den nye lov og giver jer de værktøjer, I har brug for til at beskytte kritisk infrastruktur, overholde reglerne og mitigere risikoen for forstyrrelser i energisektoren.

Dato

03.06.2025

Tid

12:00

Sted

Online

Dagrofa aps
Kursus
Deltag i kulinarisk masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

Den 3. og 10. juni inviterer Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinariske masterclasses i henholdsvis Odense og Ishøj.

Dato

03.06.2025

Tid

13:00

Sted

Odense og Ishøj

Etisk Handel Danmark
Webinar
Indsigt i: CSRD og kravet om stakeholder-inddragelse (2025)

Webinar: Intro til CSRD-kravet om stakeholder-inddragelse

Dato

03.06.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online