Miljøorganisationer: Kom i gang med den grønne økonomi

En række grønne organisationer har slået sig sammen i at fremsætte flere tiltag, der kan være med til at kickstarte den danske økonomi efter coronakrisen.

Ved de grønne tiltag foreslår Klimarådet og Dansk Energi blandt andet en øget etablering af vindmøller. .

11.05.2020

CSR.dk

De 15 organisationer

De 15 organisationer bag udspillet ’Grøn og retfærdig genstart’ er:

350 Klimabevægelsen, Care, Dansk Vegetarisk Forening, Amnesty International, Danmarks Naturfredningsforening, Greenpeace, Global Aktion, Mellemfolkeligt Samvirke, Miljøorganisationen VedvarendeEnergi, Nyt Europa, Our Fish, Rådet for Grøn Omstilling, Verdens Skove, WWF Verdensnaturfonden og IWGIA.

Kilde: Politiken

Med de nuværende politiske forhandlinger har organisationerne, der normalt opererer inden for forskellige arbejdsområder, fundet det nødvendigt samle kompetencerne i en plan, der både skal omfatte natur, miljø, klima og flere arbejdspladser. 

Anbefalingerne omfatter blandt andet til en oprydning af de største jordforureninger, sikre vilkår for bæredygtigt fiskeri og en omlægning af landbruget til dyrkning af græs med henblik på at begrænse den danske sojaimport. 

I forhold til klima- og energiområdet er initiativerne ikke decideret nye. Her argumenterer Klimarådet og Dansk Energi for, at der skal bygges flere vindmøller og ladestandere til el-biler. Andre organisationer har foreslået at fjerne momsen på frugt og grønt. 

Usædvanlig anbefaling 
Selvom organisationerne ikke sætter præcise tal på, hvor meget initiativerne kommer til at koste, har de en klart idé om, hvordan det skal finansieres. 

Nemlig at indføre højere skatter og afgifter på de aktører, der udleder flest drivhusgasser. Og det skal ikke kun være skat på f.eks. flybilletter, men ved hjælp af en såkalt klimakriseskat.

“Historisk har man efter verdenskrigene og økonomiske kriser styrket skatteinddrivelse for at finansiere kriserne. Det samme kan vi gøre nu for at finansiere klimaindsatserne. Som en del af finansieringen af en grøn og retfærdig genstart bør der tænkes i omlægning af de grønne afgifter, så forurenerne i langt højere grad bidrager”, står der i blandt andet organisationernes udspil.

Læs også: Regeringen vil renovere grønt for 30 milliarder

Forslaget om de højere CO2-afgifter har flere interessenter i erhvervslivet stillet sig kritisk overfor, på trods af at Klimarådet har anbefalet en langsom implementering frem mod 2030. 

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup