Miljøorganisationer: Kom i gang med den grønne økonomi

En række grønne organisationer har slået sig sammen i at fremsætte flere tiltag, der kan være med til at kickstarte den danske økonomi efter coronakrisen.

Ved de grønne tiltag foreslår Klimarådet og Dansk Energi blandt andet en øget etablering af vindmøller. .

11.05.2020

CSR.dk

De 15 organisationer

De 15 organisationer bag udspillet ’Grøn og retfærdig genstart’ er:

350 Klimabevægelsen, Care, Dansk Vegetarisk Forening, Amnesty International, Danmarks Naturfredningsforening, Greenpeace, Global Aktion, Mellemfolkeligt Samvirke, Miljøorganisationen VedvarendeEnergi, Nyt Europa, Our Fish, Rådet for Grøn Omstilling, Verdens Skove, WWF Verdensnaturfonden og IWGIA.

Kilde: Politiken

Med de nuværende politiske forhandlinger har organisationerne, der normalt opererer inden for forskellige arbejdsområder, fundet det nødvendigt samle kompetencerne i en plan, der både skal omfatte natur, miljø, klima og flere arbejdspladser. 

Anbefalingerne omfatter blandt andet til en oprydning af de største jordforureninger, sikre vilkår for bæredygtigt fiskeri og en omlægning af landbruget til dyrkning af græs med henblik på at begrænse den danske sojaimport. 

I forhold til klima- og energiområdet er initiativerne ikke decideret nye. Her argumenterer Klimarådet og Dansk Energi for, at der skal bygges flere vindmøller og ladestandere til el-biler. Andre organisationer har foreslået at fjerne momsen på frugt og grønt. 

Usædvanlig anbefaling 
Selvom organisationerne ikke sætter præcise tal på, hvor meget initiativerne kommer til at koste, har de en klart idé om, hvordan det skal finansieres. 

Nemlig at indføre højere skatter og afgifter på de aktører, der udleder flest drivhusgasser. Og det skal ikke kun være skat på f.eks. flybilletter, men ved hjælp af en såkalt klimakriseskat.

“Historisk har man efter verdenskrigene og økonomiske kriser styrket skatteinddrivelse for at finansiere kriserne. Det samme kan vi gøre nu for at finansiere klimaindsatserne. Som en del af finansieringen af en grøn og retfærdig genstart bør der tænkes i omlægning af de grønne afgifter, så forurenerne i langt højere grad bidrager”, står der i blandt andet organisationernes udspil.

Læs også: Regeringen vil renovere grønt for 30 milliarder

Forslaget om de højere CO2-afgifter har flere interessenter i erhvervslivet stillet sig kritisk overfor, på trods af at Klimarådet har anbefalet en langsom implementering frem mod 2030. 

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle