Modebranchen øger fokus på bæredygtighed, men det går stadig for langsomt, viser undersøgelse.

En ny undersøgelse fortaget af DM&T afslører, at modebranchen som helhed prioriterer bæredygtighed i højere og højere grad, men hovedfokus ligger stadig på produktet, mens de cirkulære forretningsmodeller halter gevaldigt bagefter.

13.04.2022

CSR.dk

Brancheforeningen Dansk Mode & Textil (DM&T) har for andet år i træk taget pulsen på den danske modebranches arbejde med bæredygtighed i en omfattende rapport. Rapporten er blevet til i samarbejde med CBS og det Kongelige Akademi.

Det skriver DM&T på deres hjemmeside.

Overordnet viser rapporten, at branchen som helhed er godt i gang, men at der skal accelereres kraftigt, hvis virksomhederne skal kunne leve op til kravene i EU’s tekstilstrategi, der blev sendt på gaden for få uger siden. 

”Branchen er allerede i gang med gode initiativer, men der er samtidig behov for, at vi bygger videre på dem, og tager endnu større skridt mod de cirkulære løsninger, hvis vi skal være på omgangshøjde med EU’s tekstilstrategi. Det betyder blandt andet, vi som branche i endnu højere grad skal blive skarpere på cirkularitet allerede fra designfasen og begynde at tænke i alternative og supplerende forretningsmodeller,” siger CSR- og bæredygtighedschef i DM&T Marie Busck, som er blandt forfatterne til rapporten.

Det er særligt de cirkulære forretningsmodeller, som virksomhederne skal have øget fokus på, da det er et område der fylder meget i EU’s tekstilstrategi og samtidig et område som virksomhederne kun er i den spæde opstart med. Det viser DM&Ts undersøgelse.

Læs også: Secondhandmode rammer børsen i Sverige

Kun 10 procent af de adspurgte virksomheder arbejder med gensalgsplatforme, otte procent tilbyder kunderne at indlevere brugte produkter og 18 procent tilbyder reparation. I stedet ligger hovedfokus på at designe tidsløse og holdbare produkter (68 procent) og at vejlede kunderne i vedligehold af produkterne (66 procent).

I det hele taget fortæller undersøgelsen, at det fortsat er produktet, der er i fokus. Det kommer til udtryk i at bæredygtige materialevalg og produktcertificeringer er nogle af undersøgelsens absolutte højdespringere. Det begrundes med, at det er områder, som kunderne i høj grad efterspørger. Hele 76 procent af virksomhederne fortæller at produktcertificeringer er deres kunders største krav på bæredygtighedsområdet.

Her savner Marie Busck en mere holistisk tilgang til bæredygtighedsindsatsen. Der er intet galt i at fokusere på produkterne, men det kan ikke stå alene, understreger hun.

At bæredygtighed er rykket længere op på virksomhedernes agenda, viser undersøgelsen dog tydeligt. Langt størstedelen af respondenterne oplever opbakning fra ledelsen og der er ligeledes sket en markant fremgang i antallet af virksomheder med en person dedikeret til CSR-/bæredygtighedsindsatsen. I 2020 lå tallet på 51 men er steget til 61 procent i 2021.

Hele rapporten kan læses her

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus