Modevirksomheder skal selv tjene pengene på gensalg af tøj

Gensalg af tøj har længe været en stærk business case. Nu skal virksomhederne selv til at høste den økonomiske frugt af salget, mener ekspert. Med Ganni som case viser et nyt forskningsprojekt det kæmpestore potentiale, der ligger i gensalgsmarkedet.

22.10.2021

Mie Tingsager, CSR.dk

Markedet for brugt tøj går kun i én retning, og det er opad. Ifølge Iden amerikanske gensalgsplatform ThredUP, forventes markedet for brugt tøj at være dobbelt så stort som fast-fashion i 2030.

Lige nu er det dog ikke virksomhederne selv der tjener pengene på gensalget, men derimod platforme som Trendsales, Reshopper og Vestiaire Collective.

Det skriver Fashion Forum.

Det Kongelige Akademi har netop fuldført forskningsprojektet ’Take-back af tekstiler’, som er finansieret af Lifestyle & Design Cluster (LDC). Formålet har været at kortlægge potentialet for cirkularitet i den danske modebranche.

Modevirksomheden Ganni har været case i studiet, som på baggrund af tal fra 2019 og 2020 viser det enorme potentiale der er i brugtmarkedet. En gevinst ikke alene for miljøet men også økonomisk.

I studiet fandt man blandt andet ud af, at der oprettes flere hundrede Ganni-annoncer dagligt. Med en gennemsnitlig gensalgsværdi på 650 kroner løber brugtmarkedet for Ganni alene i Danmark op i svimlende summer.

”Gensalgsmarkedet muliggør en kontinuerlig udskiftning i garderoben og tilbyder et både budgetvenligt og etisk forsvarligt forbrug. Fordi markedet er umættet, er Ganni-produkter i konstant rotation, og det er derfor forholdsvis risikofrit og altså ikke forbundet med økonomiske tab at investere i brugte Ganni-produkter. Hvis man køber og sælger på det rigtige tidspunkt, kan man derimod tilgå produktet helt omkostningsfrit eller endda tjene penge på det,” fortæller videnskabelig assistent , Mette Dalgaard Nielsen, som har stået for kortælgningen.

Læs også: Kreativiteten skal drive bæredygtigheden i modebranchen, mener forsker

Hos Lifestyle & Design Cluster er man begejstrede for resultaterne af studiet. Her møder man nemlig ofte en modstand fra virksomhederne, når der tales om reduktion af nyproducerede varer.

”Så er det jo godt, at der kommer tal på bordet, og jeg bliver ved med at dele eksempler på, at der kan være penge, gode, kommercielle (i modsætning til nødhjælpspenge, som også er gode, men ikke driver innovationen) i genbrug” skriver Johanne Rytter Stenstrup, der arbejder med cirkulær økonomi hos LDC, i et opslag på LinkedIn.

For hvis virksomhederne skal producere mindre, skal de tjene deres penge et andet sted for at overleve, og her er det oplagt at tænke gensalg ind som en forretningsmodel.

Det gør man da også allerede hos Ganni, der foreløbig har lanceret Ganni Repeat, hvor du kan leje Ganni-tøj, men hele gensalgs-delen ligger også i støbeskeen.

Gannis CEO, Nicolaj Reffstrup, har tidligere offentliggjort sin investering i gensalgs-platformen Continued, som derfor formentligt vil skulle fungere som den teknologiske løsning, når Ganni er klar til at varetage gensalget – og dermed også tjene penge - på deres egne varer.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

22.10.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia