Når 'offsetting' bliver til 'insetting'

Modevirksomheden Ganni har tidligere benyttes sig af 'offsetting' (kompensation) for at reducere deres CO2-udledning. Virksomheden skifter nu kurs: Fremover hedder det 'insetting', hvor pengene i stedet bruges til at hjælpe produktionsstederne til at omlægge til grøn energi.

23.02.2022

CSR.dk

Når Ganni fremover arbejder med at nedbringe CO2 i sin leverandørkæde, så ligger fokus på at lave reele reduktioner, og ikke længere ved hjælp af kompensation.

Det skriver voguebusiness.com.

'Offsetting' eller 'kompensation' har længe været et buzzword på godt og ondt. 'Udled ét sted og kompenser et andet sted' (for eksempel ved at plante træer), beskriver konceptet meget godt. 
Nu dukker begrebet 'insetting' op - hvor fokus er på at reducere, dér hvor man udleder. Det vil sige aktivt og direkte at reucere udledningerne, der hvor man forårsager dem. 

"Vi er stoppet med at kompensere for vores CO2-aftryk. I stedet har vi lagt pengene til side og sparet dem op til investeringer i at lave reelle reduktioner i vores forsyningskæde,” siger grundlægger Nicolaj Reffstrup.

Videnskaben taler sit tydelige sprog: Modebranchens fjerne produktionsled - også kaldet scope 3 - er det vigtigste område at kigge på, når det gælder CO2-reduktioner. Her ligger 80 procent eller mere af virksomhedens samlede CO2-udledninger.

At nedbringe udledningerne kræver omlægning til vedvarende energi; en udgift som mange produktionssteder ikke kan overkomme alene. Indtil nu har det været sparsomt med eksempler på brands, der vælger at investere i grøn omstilling af de produktionssteder, de benytter.

Læs også: Levi’s har gjort den ikoniske 501-jeans fuldt ud cirkulær

Af frontrunners kan nævnes Levi’s, der for eksempel har indgået et samarbejde med International Finance Corporation for at hjælpe fabrikker med at reducere energi- og vandforbruget.

Nu tilslutter Ganni sig altså også branchens elite. Det første store skridt mod ‘insetting’, for Ganni, er at bygge et solcelleanlæg i samarbejde med en mangeårig leverandør i Portugal, der fremstiller deres bomulds-t-shirts.

"Vi ved, at vi skal støtte vores leverandører i overgangen til vedvarende energi og elektricitet," siger Gannis chef for bæredygtighed og CSR Lauren Bartley. "En af grundene til først at starte i Europa er, at vi er tættere på, så vi kan få praktisk erfaring med, hvordan man kører en succesfuld CO2-insetting procedure, før vi for eksempel flytter den til Asien."

Ganni vil måle CO2 og biodiversitet på stedet før og efter implementering. Hvis virkningerne er positive, skal der søsættes lignende indsatser med andre leverandører.

Ganni har et mål om at reducere deres totale CO2-udledninger med 50 procent inden 2027, og Nicolaj Reffstrup erkender, at Ganni har meget arbejde at gøre. Brandet udforsker fortsat mere ansvarlige stoffer og udvikler cirkulære forretningsmodeller.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J