Nyt værktøj til ansvarlig sourcing af fødevarer og tømmer

Ny platform hjælper med ansvarlig sourcing af fødevarer og ingredienser. Non-profit organisationen NEPCon offentliggør verdens største og mest detaljerede samling af risikovurderinger ved Miljøministeriets World Food Summit.

Palmeolie, soja og oksekødslandbrug er ansvarlige for tab af tropiske skovområder. Heraf er oksekød og læder ansvarlig for den største del. Foto: CIFOR på Flickr.com.

24.08.2017

Emilie Linders, CSR.dk

Som en del af World Food Summit, Better Food For More People, i København har den globale non-profit organisation NEPCon lanceret onlineplatformen NEPCon Sourcing Hub i Danmark. Platformen er den hidtil største og mest detaljerede samling af nationale risikovurderinger fra lande, der producerer palmeolie, soja, oksekød og tømmer.

Hjælper virksomheder med at source ansvarligt
Mange virksomheder har i dag ambitiøse indkøbspolitikker for at undgå, at deres produkter ikke påvirker natur og mennesker negativt. Indkøbspolitikkerne kan dog være meget svære at implementere i det land, hvor råvaren er produceret, og hvor regnskov ryddes og lokale folks rettigheder krænkes. Det skriver NEPCon i en pressemeddelelse.

NEPCon Sourcing Hub vil hjæpe med at komme det problem til livs ved at levere en ny slags viden, der støtter realiseringen af virksomhedernes indkøbspolitkker. NEPCon mener, at den nye data gør det muligt for virksomhederne at effektivisere indsatsen ved at udpege højrisikoområder og fokusere indsatsen, hvor den gør allerstørst forskel.

Læs også: Forskere vil konkretisere fødevarers miljømæssige påvirkning

”Forbrugere er blevet mere bevidste om, hvor deres fødevarer kommer fra, og hvordan de er blevet produceret. Udviklingen af praktiske metoder til at hjælpe virksomheder med at source ansvarligt, vil hjælpe den danske fødevareindustri”, siger Gustaf Boch, der er chefkonsulent hos Seges.

Testvirksomhed har positive erfaringer
NEPCon og Seges har i et Danida-støttet projekt i første halvdel af 2017 tilbudt virksomheder i sektoren at teste platformen og den risikobaserede tilgang på deres leverandørkæde.

Det tilbud besluttede den danske kødimportør CARMO Food sig for at tage imod. CARMO Food ønskede med at kortlægge deres leverandørkæde hele vejen tilbage til selve kvægdriften i Sydamerika. I et interview med NEPCon fra marts 2017 forklarede Jeppe Jakobsen, indkøbsdirektør hos CARMO Food hvorfor.

“…i en verden hvor miljøpåvirkningen fra fødevareproduktionen indenfor ikke mindst oksekød er stor, vil vi som aktør gerne være med til at levere løsninger og produkter, som fremmer en mere bæredygtig afsætning. Imidlertid kan det være svært at finde frem til de bedste løsninger, da det kræver en masse baggrundsmaterialer længere tilbage i værdikæden end blot til slagterierne, som vi har den daglige kontakt til.”

Oplevelsen med at bruge NEPCon Sourcing Hub har været god for CARMO, fortæller Jeppe Jakobsen i NEPCon’s pressemeddelelse:

”Vi har analyseret vores leverandørkæde for oksekød fra Brasilien og har i den proces oplevet NEPCon Soucing Hub som et rigtig godt værktøj til at minimere negative sociale og miljømæssige indvirkninger, som kan have fundet sted på gårdniveau.

Læs også: Bæredygtighed er et konkurrenceparameter

Ud over CARMO Food deltager ingrediensproducenten DuPont og en stor internationalfødevarekoncern i case study-programmet, for at undersøge soya og palmeolie i deres leverandørkæde. Der er stadig en plads tilbage i programmet.  

Målrettet danske virksomheder
NEPCon har i samarbejde med landbrugets videnscenter Seges arbejdet med data for netop palmeolie, soja og oksekød specifikt til den danske fødevaresektor, og NEPCon Sourcing Hub indeholder følgende data og værktøjer til fødevaresektoren:

  • Detaljerede risikovurderinger for 10 nøglelande der producerer soja, oksekød og palmeolie. Hver risikovurdering specificerer, hvad risiciene er, og hvordan de kan minimeres. Risikovurderingerne dækker 82% af verdens samlede palmeolieproduktion, 52% af verdens samlede sojaproduktion og 16% af verdens samlede oksekødsproduktion.
  • 48 konkrete værktøjer designet til at hjælpe virksomheder med at implementere ansvarlige indkøbspolitikker i Brasilen, Argentina, Paraguey, Bolivia, Ghana, Kina, Indonesien og Malaysia.

”Risikovurderingerne giver virksomhederne mulighed for at evaluere, om der er risiko for negativ indvirkning i et forretningsmæssigt, socialt og miljømæssigt perspektiv, når de sourcer disse råvarer fra udlandet,” siger Christian Sloth, fra NEPCon.

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

21.02.2025CSR.dk

Byer må ikke sprede sig, hvis der skal være plads til fremtiden

20.02.2025CSR.dk

Danske influencere holder liv i fast-fashions overforbrug

20.02.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Votives – Et sundere og mere miljøvenligt alternativ til fyrfadslys

19.02.2025CSR.dk

Esbjerg Havn rykker tættere på CO₂-neutralitet: Svitzer vælger biobrændstof

19.02.20252030 Builders

Sponseret

Fra Ord til Handling: En Fælles Rejse Mod en Bæredygtig Fremtid

18.02.2025BWT

Sponseret

Coffee by Storm passer på miljøet – med hjælp fra BWT

18.02.2025CSR.dk

Forskere slår fast: Genbrug er ikke nok

17.02.2025CSR.dk

Energiforsyning fra sol og vind kan blive mere robust

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart