Norsk skibsfart vil være klimaneutral inden 2050

De norske rederier vil gå forrest i kampen mod den globale opvarmning og har sat et mål om at hele flåden skal være klimaneutral inden 2050. Langt fra alle de nødvendige løsninger og teknologier er på plads, men det norske rederiforbund ser forretningsmæssige muligheder i at gå forrest.

Hele den norske flåde af kommercielle skibe skal være CO2-neutral i 2050 ifølge ny strategi fra landets brancheorganisation på området. Foto: Norges Rederiforbund.

28.05.2020

CSR.dk

Det mener i hvert fald Norges Rederiforbund, der på vegne af sine medlemmer i den norske maritime sektor har præsenteret en klimastrategi (direkte download), der indebærer, at landets flåde af kommercielle fartøjer skal være klimaneutral inden 2050, med et delmål om en halvering af udslippet inden 2030.

”Norsk skibsfart går med dette initiativ foran ved at sætte høje ambitioner for udvikling af ny og lønsom grøn teknologi”, siger administrerende direktør i Norges Rederiforbund, Harald Solberg.

”Vi har store ambitioner, også på områder som i dag ikke har kommercielt tilgængelige teknologiske løsninger. Vi tror ambitiøse mål vil bidrage til at sætte fart på en nødvendig udvikling. Dette indebærer at hele industrien i samarbejde med myndigheder, både nationalt og internationalt, må engagere sig i at udvikle nye løsninger”, fortsætter han.

Sådan vil Norges Rederiforbund nå målene:

  1. Opgradere den eksisterende flåde og dermed reducere udslip
  2. Anvende bæredygtige lav- og nuludslipsbrændstof tidligt og bidrage til udbygningen af infrastruktur til sådanne brændstoffer
  3. Bestille skibe med nuludslipsteknologi så hurtigt som muligt, og senest inden 2030 for at sikre at størst mulig andel af flåden i 2050 sejler uden udslip
  4. Drive skibene så energieffektivt som muligt gennem rutevalg, reduceret friktion og optimeret fart
  5. Vurdere miljøbelastningen for hele virksomheden i et livscyklusperspektiv for at finde de totalt set bedste løsninger
  6. Norges Rederiforbunds medlemmer skal måle, analysere og publicere deres miljø- og klimaregnskaber på en konsistent, relevant og transparent måde.

Kilde: Norges Rederiforbund

Bedre miljø og grønne arbejdspladser
Blandt de øvrige konkrete mål i strategien er en ambition om, at Norges Rederiforbunds medlemmer kun skal bestille skibe med nuludslipsteknologi fra 2030, ligesom man vil arbejde for et internationalt forbud mod brændstoffer, der ikke er klimaneutrale fra 2050.

Og selvom alle de nødvendige løsninger og teknologier altså langt fra er på plads endnu, så er det ikke noget, der afskrækker landet, som råder over en af Europas største offshore-flåder.

I rederiforbundet ser man således et velvoksent potentiale for erhvervslivet, bl.a. på eksportområdet, ved at tage lederskab på udviklingen af de nødvendige løsninger i stor skala. Det kan både bidrage til at skabe et bedre miljø og skabe masser af grønne arbejdspladser, mener man.

Læs også: Kæmpekoncerner indgår alliance i kamp for grøn shipping

”Vi har brug for ny teknologi og nye bæredygtige løsninger, og udviklingen skal gå stærkt. Vi kan både nå verdens klimamål og realisere forretningsmæssige muligheder for søfartsnationen Norge. Vi har allerede gjort meget, og nu vil vi gøre endnu mere”, siger Harald Solberg.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online