Norsk skibsfart vil være klimaneutral inden 2050

De norske rederier vil gå forrest i kampen mod den globale opvarmning og har sat et mål om at hele flåden skal være klimaneutral inden 2050. Langt fra alle de nødvendige løsninger og teknologier er på plads, men det norske rederiforbund ser forretningsmæssige muligheder i at gå forrest.

Hele den norske flåde af kommercielle skibe skal være CO2-neutral i 2050 ifølge ny strategi fra landets brancheorganisation på området. Foto: Norges Rederiforbund.

28.05.2020

CSR.dk

Det mener i hvert fald Norges Rederiforbund, der på vegne af sine medlemmer i den norske maritime sektor har præsenteret en klimastrategi (direkte download), der indebærer, at landets flåde af kommercielle fartøjer skal være klimaneutral inden 2050, med et delmål om en halvering af udslippet inden 2030.

”Norsk skibsfart går med dette initiativ foran ved at sætte høje ambitioner for udvikling af ny og lønsom grøn teknologi”, siger administrerende direktør i Norges Rederiforbund, Harald Solberg.

”Vi har store ambitioner, også på områder som i dag ikke har kommercielt tilgængelige teknologiske løsninger. Vi tror ambitiøse mål vil bidrage til at sætte fart på en nødvendig udvikling. Dette indebærer at hele industrien i samarbejde med myndigheder, både nationalt og internationalt, må engagere sig i at udvikle nye løsninger”, fortsætter han.

Sådan vil Norges Rederiforbund nå målene:

  1. Opgradere den eksisterende flåde og dermed reducere udslip
  2. Anvende bæredygtige lav- og nuludslipsbrændstof tidligt og bidrage til udbygningen af infrastruktur til sådanne brændstoffer
  3. Bestille skibe med nuludslipsteknologi så hurtigt som muligt, og senest inden 2030 for at sikre at størst mulig andel af flåden i 2050 sejler uden udslip
  4. Drive skibene så energieffektivt som muligt gennem rutevalg, reduceret friktion og optimeret fart
  5. Vurdere miljøbelastningen for hele virksomheden i et livscyklusperspektiv for at finde de totalt set bedste løsninger
  6. Norges Rederiforbunds medlemmer skal måle, analysere og publicere deres miljø- og klimaregnskaber på en konsistent, relevant og transparent måde.

Kilde: Norges Rederiforbund

Bedre miljø og grønne arbejdspladser
Blandt de øvrige konkrete mål i strategien er en ambition om, at Norges Rederiforbunds medlemmer kun skal bestille skibe med nuludslipsteknologi fra 2030, ligesom man vil arbejde for et internationalt forbud mod brændstoffer, der ikke er klimaneutrale fra 2050.

Og selvom alle de nødvendige løsninger og teknologier altså langt fra er på plads endnu, så er det ikke noget, der afskrækker landet, som råder over en af Europas største offshore-flåder.

I rederiforbundet ser man således et velvoksent potentiale for erhvervslivet, bl.a. på eksportområdet, ved at tage lederskab på udviklingen af de nødvendige løsninger i stor skala. Det kan både bidrage til at skabe et bedre miljø og skabe masser af grønne arbejdspladser, mener man.

Læs også: Kæmpekoncerner indgår alliance i kamp for grøn shipping

”Vi har brug for ny teknologi og nye bæredygtige løsninger, og udviklingen skal gå stærkt. Vi kan både nå verdens klimamål og realisere forretningsmæssige muligheder for søfartsnationen Norge. Vi har allerede gjort meget, og nu vil vi gøre endnu mere”, siger Harald Solberg.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online