Ny platform skal bidrage til FN’s 17 verdensmål

I samarbejde med UN Global Compact og DNV GL har den danske tænketank Sustainia udviklet en platform, der skal bidrage til at nå FN's 17 verdensmål.

Den nye platform skal blandt andet hjælpe med at opnå mål om at sikre, at alle har adgang til vand og sanitet, og at det forvaltes bæredygtigt og samtidig afskaffe fattigdom i alle dens former overalt. Arkivfoto..

01.05.2017

CSR.dk

I sidste uge kunne den danske tænketank og rådgivervirksomhed Sustainia i samarbejde med UN Global Compact og den norske koncern DNV GL lancere en ny digital platform, der skal bidrage til at nå FN’s 17 verdensmål.

Under navnet "Global Opportunity Explorer", skal den i løbet af de næste tre år udvikles til verdens førende platform for bæredygtige løsninger og sikre, at både virksomheder, investorer og myndigheder hurtigt og nemt kan orientere sig på markedet for nye løsninger på globale udfordringer og samtidig udveksle viden og erfaringer. 

Samler og forbinder lovende løsninger
Hos UN Global Compacts har man store forventninger til platformen. Således udtaler Lise Kingo, direktør for organisationen:

”Der findes efterhånden et stort antal løsninger på, hvordan bæredygtige udfordringer kan løses. Men de er spredte og kan være svære at finde. Med Global Opportunity Explorer har vi skabt en institution, der samler og forbinder de mest lovende løsninger fra hele verden, og vi vil dermed også kunne dokumentere, hvordan verdensmålene åbner nye forretningsmuligheder”.

I første omgang indeholder Global Opportunity Explorer 300 løsninger fra lande verden over samt 45 konkrete forslag til, hvordan man kan innovere nye markeder. Både de 300 og de 45 fungerer som eksempler på, hvordan de 17 verdensmål kan forvandles til bæredygtig vækst. Løsningerne spænder fra prisvenlige mikro-solcelleanlæg til løbesko lavet af plastikaffald fra havet. 

Læs også: FN: Bæredygtig transport afgørende for SDG-mål

Indholdet kommer fra Sustainias arbejde gennem syv år, hvor man gennem projekter og publikationer som ’Sustainia100’ og ’Global Opportunity Report’ har været i dialog medover 17.000 internationale ledere og eksperter for at kortlægge globale løsninger og markedsmuligheder. De to projekter integreres nu i Global Opportunity Platform. 

Platform katalysator for partnerskaber
Ifølge Erik Rasmussen, der er Sustainias stifter og administrerende direktør, er den nye platform en vigtig katalysator for nye internationale partnerskaber:

”For os er det vigtigt, at innovationsplatformen bliver udviklet i fællesskab. Som verdensmål nr. 17 signalerer, er nøglen til at nå verdensmålene samarbejde og partnerskaber. Igennem Global Opportunity Explorer får virksomheder muligheden for at kontakte hinanden og indgå i fælles projekter og samarbejder og dermed forme et globalt forum for bæredygtig innovation. Men det haster”, siger han.

Den nye platform har fået økonomisk støtte fra Realdania og blev lanceret i Indien foran flere nøglepersoner, så de kunne få et indblik i, hvordan platformen kan blive en vigtig institution i arbejdet med verdensmålene.

- EL

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

02.04.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Magt, Interessevaretagelse og Lobbyisme

01.04.2025CSR.dk

Velux satser stort på den cirkulære model

01.04.2025CSR.dk

Trump med ultimatum til Europa: Drop diversitetsarbejdet

31.03.2025CSR.dk

Milliarddyr klimasikringsplan møder skepsis fra eksperter

31.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Talent Management Accelerator

28.03.2025CSR.dk

Regionerne er foran i tidsplanen for den grønne omstilling

28.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Sustainable Finance and ESG Integration

28.03.2025Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

03.04.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup