Ny undersøgelse slår fast: Lønmodtagere vil have grøn omstilling

Et massivt flertal af danske lønmodtagerne bakker op om, at samfundet skal indrettes mere grønt - men omstillingen skal samtidig være socialt retfærdig. Det er især prisstigninger og jobtab, der skaber bekymringer. Det viser en ny undersøgelse fra Fagbevægelsens Hovedorganisation.

Langt de fleste af landets lønmodtagere er positivt indstillede over en grøn omstilling af samfundet. Arkivfoto..

18.01.2022

CSR.dk

Når politikerne her i starten af året skal i gang med at forhandle klimaafgifter, vil de højst sandsynligt have bred opbakning fra landets lønmodtagerne. Det fastlår en ny, omfattende undersøgelse, som Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) har foretaget.

Rapporten, der bygger på massive data fra Danmarks Statistik og Epinion, viser, at 74 procent af danske lønmodtagere er positive over for den grønne omstilling. Den resterende fjerdel af de adspurgte er imidlertid skeptiske.

Rapporten viser dig samtidig, at det er vigtigt, at politikerne imødekommer de ønsker om social retfærdighed, som lønmodtagerne har i forhold til den grønne omstilling.

Frygten for fyringssedlen fylder
Hos de positivt indstillede er der også en række bekymringer, som fylder, når det kommer til udsigten til et grønnere samfund. De mest udbredte bekymringer omhandler blandt andet prisstigninger som følge af klimafgifterne. Det er imidlertid frygten for at mindste sit arbejde, der er fylder mest hos lønmodtagerne i undersøgelsen.

Læs også: Store virksomheder har diversitet på højde med klimainitiativerne

Selvom det kun er seks procent, der i undersøgelsen udtrykker bekymring over en eventuel fyringsseddel, er det hver anden, eller 48 procent, der vil være mere negativt indstillet over den grønne omstilling, hvis det betyder, at de selv eller en i deres husstand skulle ud og søge nyt arbejde.

De bekymringer mener Lizette Risgaard, formand for FH, at politikerne skal tage alvorligt.

”Lønmodtagerne føler en stor ansvarlighed både overfor klimaet og overfor hinanden. Men hvis man skal bevare og styrke opbakningen til den grønne omstilling, er det nødvendigt at have fokus på social retfærdighed. Og det er afgørende at tage hånd om beskæftigelsen for de mange bekymrede, hvis job reelt vil blive truet på kort sigt”, siger hun.

Grøn omstilling og social retfærdighed går hånd i hånd
Ser man på geografien, viser FH’ undersøgelse, at de fleste bekymrede borgere består af både ufaglærte, faglærte og lønmodtagere, som bor uden for storbyerne. Disse grupper har samtidig en større skepsis i forhold til klimaafgifter, selvom et flertal fortsat bakker op om dem.

Læs også: Diversitet er forretningskritisk for marketing- og bureauverdenen i 2022, mener eksperter

Og faktisk peger andre analyser på, at de har grund til at bekymre sig mere end lønmodtagere med en længere videregående uddannelse eller i storbyerne.

Det Miljøøkonomiske Råd med de økonomiske vismænd i spidsen konkluderer nemlig i sin seneste rapport, at de kommende klimaafgifter vil koste cirka 20.000 job på kort sigt. De mest udsatte jobs finder man i Vestdanmark, og de mest udsatte lønmodtagere har kortere uddannelse end gennemsnittet.

Dog viser undersøgelsen i den forbindelse at næsten 80 procent mener, at personer, som mister sit arbejde, skal hjælpes videre, og at omstillingen ikke må øge uligheden. Den grønne omstilling kan altså ikke ske uden social retfærdighed. Det samme understreger Lizette Risgaard.

”Klimaafgifter er nødvendige for effektiv grøn omstilling. Men de kan blive et bump for nogle – fx ufaglærte og folk uden for de store byer. Dem må vi ikke lade i stikken. Vi skal sikre, at de får nye kompetencer, så alle kommer med i den grønne omstilling. Derfor er det afgørende med bedre mulighed for uddannelse og dagpenge, der skaber tryghed”, siger hun.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

21.09.2026Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)