Her ligger indtjeningen i cirkulært byggeri

Omstilling til cirkulære principper går en del hurtigere, hvis den kan bindes op på nye forretningsmuligheder. Også i byggebranchen, og netop det har netværket Circle House Lab nu undersøgt.

Ressourcerækkerne på Amager er et cirkulært byggeri. Foto: Circle House Lab.

02.03.2021

CSR.dk

Der er god grund til at lede efter de cirkulære forretningsmodeller i byggebranchen. Cirka 40 procent af verdens CO2-udledninger kan relateres til byggeriet og bygningerne. Det er dog kun få virksomheder i branchen, som i dag kan tjene penge på at være 100 procent cirkulære. Så det er en god idé at finde frem til områder, det giver forretningsmæssig mening at fokusere på.

”Der er masser af barrierer, som fx manglende viden om materialer, og der er stadig kun få fuldtonede cirkulære forretningsmodeller i byggeriet. Men samtidig findes der mange cirkulære forretningselementer: Bygherrer, der sparer penge på at genbruge materialer, ingeniører, der kortlægger genbrugte materialer, arkitekter, der tegner byggerier efter principperne i design for adskillelse,” fortæller Tine Lange, CSRrådgiver i Responsible Assets og, sammen med 3XN arkitekters grønne tænketank GXN, initiativtager til netværket.

Læs også: Byggebranchen skal være grønnere: 14 erhvervsforskere vil finde en løsning

Derfor har netværket Circle House Lab udgivet et green paper om netop cirkulære forretningsmodeller, for at finde ud af, hvordan man kan gøre markedskræfterne til medspiller i udviklingen. Netværket kommer med tre overordnede anbefalinger, som netværkets over 100 medlemmer fra byggebranchen er nået frem til:

Alle aktører i byggebranchen kan begynde at lede efter forretningsmuligheder i cirkulær økonomi. Kilde: Circle House Lab, Green Paper 04 Forretningsmodeller.

Når det offentlige bygger, bør de stille krav til cirkularitet. Dvs. krav om direkte genbrug, genanvendelse af ressourcer, design for adskillelse, totaløkonomi, livscyklusanalyser og CO2-besparelse.
  • Cirkulær forretning behøver ikke at betyde produktion af nye materialer og bygninger. Den kan også findes gennem bedre brug af de eksisterende. Et sted at starte er at anvende bygningsmassen optimalt, så kvadratmeterne udnyttes og bygninger ikke står tomme; en restaurant om aftenen kan være kontor om dagen. Et hotel om sommeren kan være erhvervslejemål om vinteren. En anden mulighed er at lease i stedet for at købe eller sælge – fx når det gælder vinduer, døre, ventilation, varmesystemer, mv.
  • Implementer CO2-afgifter, så markedskræfterne bliver medspiller i stedet for modspiller i omstillingen til cirkulært byggeri.
  • Green Paperet går skridtet videre, og har samlet ideer til, hvordan de forskellige aktører i byggebranchen kan arbejde sig hen mod det cirkulære. De kan ses, hvis man klikker på det lille billede til højre.

    Fem investeringsideer
    Nogle af de vigtigste aktører i forhold til omstillingen af byggesektoren er bygherrerne. For dem er spørgsmålet, hvad de skal investere i? Det har arkitektvirksomheden GXN, rådgivervirksomheden Arup og Ellen MacArthur Foundation kigget på og udgivet en rapport om: From Principles to Practices.

    Der er fem. Fem cirkulære investeringsmodeller i byggebranchen. Ifølge rapporten er de:

    1. Fleksible kvadratmeter - der kan skabes ny værdi og spares ressourcer gennem bedre brug af eksisterende kvadratmeter. Med fleksible løsninger kan en restaurant om aftenen være et kontor om dagen.
    2. Tilpasning over tid - ingen ved, hvad fremtiden bringer, og derfor er der langtidssikret værdi i bygninger, der kan tilpasses over tid - rammer, der kan rumme markedets ændringer, sociale forhold og nye programmer.
    3. Flytbare bygninger - semi-permanente og flytbare bygninger kan skabe værdi i udviklingen af nye områder eller ved afholdelse af større begivenheder
    4. Indlejret værdi - materialernes livscyklus kan sikres allerede ved bygningens opførelse ved at indgå kontrakt med en aftager af fremtidige nedrivningsmaterialer.
    5. Produkt som services - dele af bygninger kan leases i stedet for at sælges – fx når det gælder vinduer, døre, ventilation, varmesystemer mv. Leasing som forretningmodel har potentiale for også at kunne gælde hele bygningskomplekser.

    Læs også: Stort nyt projekt, med Global Fashion Agenda i spidsen, skal tage tekstilgenanvendelse til nye højder

    Ejendomsudvikleren NREP har arbejdet for at fremme cirkulært byggeri siden 2014 og oplever, at de cirkulære investeringer i stigende grad er konkurrencedygtige, fortæller partner i virksomheden Gustaf Lilliehook:

    ”Det er en stejl læringskurve for alle, og vi er kun ved at tage de første skridt. Vi er meget bevidste om vores rolle og muligheder som bygherren, der efterspørger byggeprodukter, og derfor indgår vi i dialog ikke kun med producenterne, men også med politikere og andre beslutningstagere, der er med til at forme rammerne for markedet.”

    Download Green Paper om cirkulære forretningsmodeller i byggeriet 
    Download From Principles to Practices
    Besøg Circle House Lab  

    Dansk Standard

    Sponseret

    DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

    Rambøll A/S

    Sponseret

    Final Call: ESRS Deep-dive webinar

    Denne artikel er del af et tema:

    I fokus: cirkulær økonomi 2021

    Omstillingen til cirkulær økonomi er nødvendig, tillokkende - og kompliceret. CSR.dk ser på, hvad vi ved om emnet i 2021 og hvad de gode råd er. 

    Relateret indhold

    23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

    Sponseret

    Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

    23.04.2025CSR.dk

    Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

    23.04.2025CSR.dk

    Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

    22.04.2025Lemvigh-Müller

    Sponseret

    Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

    22.04.2025CSR.dk

    Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

    22.04.2025Klimaklar

    Sponseret

    Mød os på LOOP Forum - og book 20 min gratis sparring med Klimaklar-rådgiver

    18.04.2025CSR.dk

    Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

    17.04.2025Vugge til Vugge ApS

    Sponseret

    Dansk Wilton Drives Innovation and Industry Change Through Certification

    Jobmarked

    Se alle

    Hold dig opdateret med CSR.dk

    Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

    Se flere temaer

    Events

    Se alle
    DNV Business Assurance Denmark
    Webinar
    Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

    Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

    Dato

    24.04.2025

    Sted

    Online

    DTU
    Webinar
    Master in Sustainable Leadership Information Session

    Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

    Dato

    24.04.2025

    Tid

    09:00

    Sted

    Online

    Bureau Veritas
    Webinar
    Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

    Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

    Dato

    24.04.2025

    Tid

    10:00

    Sted

    Online på MS Teams

    MäRK
    Gå-hjem-møde
    B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

    B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

    Dato

    24.04.2025

    Tid

    14:00

    Sted

    Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø

    PwC Danmark
    Webinar
    Sustainability Reporting Beyond CSRD

    - What and How

    Dato

    25.04.2025

    Tid

    09:00

    Sted

    Online

    DNV Business Assurance Denmark
    Kursus
    Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

    Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

    Dato

    25.04.2025

    Tid

    09:00

    Sted

    Online