26.09.2018 | Samfund
Offentlige leverandørlister er en del af en større indsats
Indhold fra partner Hvad er dette?
Ved at lægge vores leverandørliste frem for offentligheden viser ALDI, at der er styr på, hvor tekstiler og sko bliver produceret, og at vi ikke er bange for at stå frem med det.
Vi ved godt, at offentlige leverandørlister ikke løser nogle problemer i sig selv, men vi tror også på, at gennemsigtighed omkring, hvor vi får produceret vores varer, kan være med til at skabe positive forandringer fremadrettet.
Allerede i marts 2017 offentliggjorde ALDI listen over vores leverandører af tøj, sko og boligtekstiler. Det gjorde vi i al ubemærkethed og listen er løbende blevet opdateret – senest i juli 2018. Vi synes selv, at det er god stil, og at det understreger vores troværdighed. Ved at offentliggøre listen over leverandører viser vi dels, at vi ikke at noget at skjule og ikke mindst, at vi ved præcis hvor og af hvem vores tekstiler og sko bliver produceret. Se listen over leverandører her.
Selve offentliggørelsen af vores leverandører er sket som et led i vores commitment til Greenpeace Detox initiativ. Vi har offentligt forpligtiget os til at udfase skadelige kemikalier fra produktionen af tekstiler og sko inden 2020. I samarbejde med Greenpeace er der udarbejdet en omfattende liste af kriterier, der definerer høje miljøkrav til tekstil- og skoproduktion. Med dette frivillige engagement har vi forpligtiget os til at udfase bestemte kemikalier i tekstiler og sko inden 2020. Det er et stort og omfattende arbejde, men også et yderst vigtigt initiativ for vandmiljøet i de lande, hvor tekstilerne bliver produceret. Læs mere her.
Strategi & ledelse

CSR-rapport: ALDIs fokus på bæredygtighed har aldrig været større
Ansvarlighed spiller en stor rolle i ALDI Danmark, hvilket virksomhedens ansvarlighedsrapport for 2021 er et bevis for. 2021 har nemlig været et begivenhedsrigt år, hvor ALDI Danmark har haft større fokus på grøn omstilling end nogensinde før.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

ALDI går i spidsen for at sikre bedre dyrevelfærd i Europa
Det er ikke kun i Danmark, at flere og flere forbrugere går op i dyrevelfærd. Nu skal en ny EU-lov nemlig sikre, at alle europæiske landbrugsdyr lukkes ud af burene.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

ALDI og Too Good To Go udvider succesfuldt samarbejde
I alle ALDI's butikker har kunderne siden sommeren 2020 kunnet købe de populære Too Good To Go-lykkeposer med frugt og grønt, der ellers ville ende deres dage i skraldespanden. Alene i 2021 købte ALDI's kunder 90.000 lykkeposer og reddede dermed 180 tons frugt og grønt fra at gå til spilde. Nu udvider ALDI og Too Good To Go det succesfulde samarbejde med velsmagende bake-off.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Reduktion af madspild og ny emballagestrategi går hånd i hånd i Aldi
Dagligvarekæden Aldi har stort fokus på at reducere madspild og arbejder intensivt med kædens emballagestrategi. På fire måneder blev 118 tons gode frugter og grønsager reddet og solgt via ’To good to go’. Kortlægning af samtlige emballager på egne varer ligger til grund for nye mål for virgint og genanvendt plastik.
Indhold fra partner
Samfund

Is der varmer Mere end 10.000 is doneres til FødevareBanken
Reduktion af madspild en varm sag for Aldi. Mindre madspild gavner klimaet og sparer forbrugerne penge. Og det gavner også bundlinjen for forretningen. Lyder det som en kold betragtning? Muligvis, men ikke lige så kold, som de mere end 10.000 is der lige nu hentes af FødevareBanken til uddeling på institutioner, væresteder, krisecentre m.v.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

World Water Day: ALDI er den første discountkæde, som stiller krav til vandforbruget hos leverandører af frugt og grønt
Som resultat af et internationalt samarbejde mellem bl.a. ALDI Nord og ALDI Syd implementerer ALDI Danmark nu en række nye leverandørkrav, som skal sikre, at over 70% af kædens frugt og grønt fremadrettet vil være dyrket under mere vandeffektive metoder.
Indhold fra partner