Omfattende sag om greenwashing varsler nye tider

Deutsche Banks investeringsarm blev sidste dag i maj ransaget og beskyldt for omfattende greenwashing. Samtidig melder de amerikanske myndigheder om en stramning af reglerne for markedsføring af ESG-mærkede investeringer.

Flere banker gås nu efter i sømmene for at afdække, hvorvidt de begår greenwashing. Arkivfoto..

10.08.2022

CSR.dk

I maj trådte mere end 50 medarbejdere fra det tyske finanstilsyn, politiet og anklagemyndigheden op på Deutsche Banks hoveddør og ransagede bankens investeringsafdeling og datterselskab, DWS.

Det skriver Finans.

Målet var at finde internt materiale omkring DWS, der administrerede fonde, som ifølge selskabets egen årsrapport for 2020 omfattede grønne investeringer for 2.950 milliarder kroner, hvilket svarer til halvdelen af de samlede forvaltede midler.

Læs også: Folkemøde: Er greenwashing med til at undergrave den bæredygtige omstilling?

Forud for razziaen havde Wall Street Journal, New York Times, Financial Times og Der Spiegel skrevet artikler om, at der i banken skulle foregå massiv greenwashing.

Kilden til beskyldningerne var bankens tidligere chef for bæredygtige investeringer, Desire Fixler.

Nye tider i vente
I mellemtiden har USA's tilsynsmyndigheder udmeldt, at de er på vej til at stramme reglerne for oplysning og markedsføring af ESG-mærkede investeringer.

Læs også: Frygt for greenwashing kan reduceres med ordentligt forarbejde

Ifølge Wall Street Journal er investeringsbanken Goldman Sachs lige nu under efterforskning for fonde, der er ESG-mærkede eller har buzzwords som ”clean energy”.

Det tidligere medlem af HSBC’s topledelse, Stuart Kirk, der ved en konference i maj kom med nedladende kommentarer om grønne investeringer.

”Hvem bekymrer det, hvis Miami er seks meter under vandets overflade om 100 år? Amsterdam har ligget seks meter under havet i umindelige tider, og det er et rigtig dejligt sted”, lød det fra Stuart Kirk ifølge Finans.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle