Pandora vil være CO2-neutral i 2025

Den danske smykkevirksomhed Pandora har besluttet sig for at fjerne virksomhedens CO2-aftryk. Det skal blandt andet ske via med grøn elektricitet, virksomhedssamarbejder og solenergi.

Smykkevirksomheden Pandora vil være CO2-neutrale i hele værdikæden. Arkivfoto..

30.01.2020

CSR.dk

Smykkefirmaet Pandora har netop meldt ud, at virksomheden har besluttet sig for at blive CO2-neutral i hele værdikæden. Det skal manifesteres ved tilslutte sig Science Based Targets-initiativet (SBTI).

Læs også: Lidl vil være CO2-neutral i 2020

Det betyder, at Pandora vil offentliggøre deres plan for, hvordan de vil nedsætte virksomhedens CO2-udledning i overensstemmelse med Paris-aftalen før udgangen af næste år. 

Det gælder også for de mere end 90 procent af Pandoras samlede drivhusgasudledninger, der kommer fra dele af værdikæden, som virksomheden ikke har direkte kontrol over. Det er råmaterialer, fremstilling af smykkedele, emballage, franchisebutikker og transport. I løbet af 2020 vil Pandora komme i dybden med at forstå, deres leverandørers klimaaftryk og samarbejde med dem om at finde de rigtige reduktionsløsninger. 

”At adressere klimaproblemer er en af de største udfordringer, verden står overfor, og som en stor, international virksomhed er vi forpligtede til at deltage i de nødvendige løsninger. Ansvarlige måder at styre virksomheden på, såsom genbrug af materialer og affald, har altid været en del af Pandoras måde at operere på, og nu har vi forpligtet os til ambitiøse målsætninger for at reducere vores CO2-udledning, og for at hjælpe med at få bæredygtighed på dagsordenen i smykkeindustrien”, siger Alexander Lacik, administrerende direktør i Pandora.

To målepunkter
Pandora har desuden sat to konkrete mål på vej mod CO2-neutralitet.

Fra og med 2020 vil virksomheden udelukkende gøre brug af elektricitet fra vedvarende kilder på sine to fabrikker i Thailand. Og i 2025 skal Pandoras egen drift være CO2-neutral. Det vil sige udledningen fra fabrikker, butikker, distributionscentre og kontorer.

Produktionsfaciliteternes udledning udgør i øjeblikket 52 procent af udledningerne fra driften. I år vil Pandora begynde at gøre brug af vedvarende elektricitet fra thailandske leverandører af solenergi gennem vedvarende energi-certifikater. På længere sigt vil virksomheden øge deres egen produktion af solenergi, der i øjeblikket dækker tre procent af produktionsfaciliteternes brug af elektricitet.

Læs også: Ny skovfond skal bringe Danmark tættere på CO2-neutralitet

De sidste og uundgåelige udledninger – der er estimeret til at udgøre under fem procent af den samlede udledning fra virksomheden – vil Pandora kompensere for.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

13.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V