Partnerskaber på tværs gør det muligt at nå nye bæredygtighedsmål

Partnerskaber mellem nonprofitorganisationer og store virksomheder gør det muligt for virksomhederne at realisere deres bæredygtighedsmål.

Partnerskaber på tværs af industrier og sektorer gør det muligt for virksomheder at gøre forretningen mere bæredygtig. .

30.08.2017

CSR.dk

Flere virksomheder indgår partnerskaber med NGO'er for at opnå sine bæredygtighedsmål for produktionen, skriver Sustainable Brands.

En af dem er den amerikanske fødevarekoncern PepsiCo, som har indgået et samarbejde med nonprofitorganisationen The Recycling Partnership. Partnerskabet skal realisere PepsiCos mål om at 100 procent af producentens emballage, skal designes til at kunne genbruges i 2025 samt at øge raterne for emballagegenbrug.

Læs også: Udfordringerne ved at producere med genbrugsplast

Det glæder Keefe Harrison, adm. direktør for The Recycling Partnership, at store virksomheder som PepsiCo prioriterer emballagen:

”Førende virksomheder forstår godt, at den emballage, det produkt og den service de leverer, bliver nødt til at være i overensstemmelse med deres mission og målsætninger”, siger Keefe Harrison til Sustainable Brands. Hun fortsætter:

”Investering i genbrug adresserer klimaforandringerne direkte ved at skabe markante reduceringer i CO2-udledningen og vandforbruget. Derudover hjælper sådanne investeringer samfund med at trives godt. Udviklingen bygger på tværgående forpligtigelse, og vi er meget glade for byde PepsiCo velkommen som partnere”, siger hun.

PepsiCo er i forvejen partner med Danimer Scientific, en del af Ellen MacArthur Foundation’s New Plastics Economi samt en af grundlæggerne bag Closed Loop Fund.

Mulighed for at imødekomme efterspørgslen
Closed Loop Fund er en fond, der blandt andet investerer i bæredygtige forbrugsprodukter og avanceret genbrugsteknologi. Fonden har netop forpligtiget sig til at investere tre millioner dollars i GreenMatra Technologies – en virksomhed, der producerer high-value polymerprodukter fra affaldsplastik.

Partnerskabet mellem de to betyder, at GreenMatra kan udvide betydeligt og dermed imødekomme en stigende efterspørgsel og genbruge endnu mere affaldsplastik.

Læs også: Dansk arkitektfirma vil genanvende forladte huse til nybyggeri

”Vi er meget glade for Closed Loop Funds investering i vores teknologi og deres tro på vores forretningsmodel”, siger Kousay Said, formand og adm. direktør for GreenMantra, til Sustainable Brands.

”Vi tager plastikaffald, der ellers bare skulle ende på lossepladsen, og på omkostningseffektiv vis omdanner vi det til materialer, der kan bruges i vores kunders produkter. Denne her investering vil gøre det muligt for os at fortsætte vores hastige vækst, og samtidig giver den os og vores arbejde yderligere troværdighed”, tilføjer han.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn