Råd: Alle virksomheder bør lave klimaregnskaber

Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål har netop offentliggjort syv råd, der blandt andet opfordrer alle virksomheder til at opgøre og rapportere klimaaftryk. Kravet vil alligevel komme fra andre aktører, mener formand for FSR.

Ifølge rådet skal staten styrke digitale løsninger, der gør det nemmere for virksomheder at rapportere deres bæredygtighedsdata. Arkivfoto..

18.05.2022

CSR.dk

Alle danske virksomheder skal opgøre klimaaftryk, have mere rådgivning i rapportering af bæredygtighedsaktiviteter i forretningen og så skal staten bidrage med digitale løsninger til formålet.

Sådan lyder nogle af anbefalingerne fra det regeringsnedsatte Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål, som en række organisationer, virksomheder og fagbevægelsen er med i.

Rådet syv anbefalinger:

• Bedre vejledning og rådgivning for at styrke SMV’ernes viden om nye bæredygtighedskrav
• De rette kompetencer til en grøn, bæredygtig og socialt ansvarlig omstilling
• Større fokus på virksomhedernes due diligence og ansvar i værdikæden
• Information om ESG- og bæredygtighedsrapportering
• Værktøjer til opgørelse og rapportering af bæredygtighedsdata
• Digitale løsninger til deling af bæredygtighedsdata
• Alle danske virksomheder anbefales at opgøre deres klimaaftryk for scope 1 og scope 2 samt påbegynde arbejdet med at opgøre for scope 3 i takt med udvikling i tilgængelige værktøjer og vejledninger i alle tre scopes.

Rådet har i alt offentliggjort syv råd, hvoraf flere handler om, at store som små virksomheder skal have bedre vejledning i viden om bæredygtighedskrav, grøn omstilling og ansvar i værdikæden.

Derudover bør virksomhederne rapportere om klimabelastningen i scope 1, 2 – og 3 på sigt.

Rapporteringsanbefalingen skal ses som en hjælp til at virksomhederne kan komme kundernes og forretningspartnernes krav i forkøbet, mener Birgitte Mogensen, der er formand for danske revisorers udvalg for samfundsansvar og bæredygtighed (FSR).

”Én ting er, hvad virksomheder kan møde i deres kundekreds, men noget andet er, hvad de møder fra deres finansielle samarbejdspartnere. Der er ingen tvivl om, at virksomheder i de kommende år vil møde krav om rapportering og om at leve op til deres mål mange steder fra”, siger hun til Børsen.

Læs også: Ny teknologi kan nedbringe CO2-udledning fra cementproduktion med 50 procent

Hun fortæller derudover til Børsen, at det er usikkert, hvordan man fra politisk side vil igangsætte kravet om rapporteringen – og hvem det kommer til at omfatte.

Selv har erhvervsminister Simon Kollerup (S) tidligere afvist, at han ikke vil gå hurtigere med udviklingen af rapporteringskravet, end man gør i EU.

Erhvervsministeren fik rådets syv anbefalinger i går og skriver i en mail til Børsen, at han ikke ønsker at svare på spørgsmålet om, hvorvidt anbefalingerne ændrer den holdning og i hvor høj grad, han vil følge de syv råd.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus