Rapport: På tide at Danmark løfter bæredygtighedsindsatsen

Danmark halter bagud på en lang række områder, når det gælder opfyldelsen af FN’s Verdensmål, mener Globalt Fokus og 92-gruppen, der derfor kommer med en stribe anbefalinger til, hvordan vi som nation kan løse de store udfordringer, vi har på området.

Danmark skal løfte sin indsats når det gælder opfyldelsen af Verdensmålene, mener Globalt Fokus og 92-gruppen..

13.06.2019

Anders Kampmann og Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

”Danmark har fået et nyt folketing, og vi får snart en ny regering. Med vores rapport vil vi vise Danmarks nye politiske ledelse, at vi ikke nødvendigvis er det bæredygtige førerland, som politikere ofte betegner os som, men at vi faktisk har nogle store udfordringer med at nå verdensmålene.”

Læs også: Status på verdensmålene: Det går den gale vej med flere kritiske mål

Sådan siger formand for Globalt Fokus, Rasmus Stuhr Jakobsen, om baggrunden for den Spotlight-rapport, som hans organisation i samarbejde med 92-gruppen netop har lanceret. Rapporten opridser de mange udfordringer og kommer med anbefalinger til konkret politisk handling, der kan tage hånd om de områder, hvor Danmark halter bagud. Det er nemlig muligt, påpeger Rasmus Stuhr Jakobsen, som i sit daglige virke er generalsekretær i Care.

”Det gode er, at vi med politisk handling kan løse udfordringerne og gå forrest internationalt. Til gavn for mennesker, og miljø og klima i Danmark og ude i verden”, siger han.

Rapporten giver bl.a. en oversigt over Danmarks indsats på 16 af de 17 verdensmål..

Som antydet gennemgår rapporten både de nationale og internationale problemstillinger, Danmark står overfor omkring opfyldelsen af FN’s Verdensmål, herunder flere af de mange delmål. Og ’der er nok at gøre. Mange tiltag kan relativt nemt iværksættes, men de store systemiske udfordringer kræver, at der træffes store og modige valg’, som det lyder i rapportens forord.

Til det formål skal vi som nation trække på de erfaringer vi har med at opbygge det rapporten kalder ’et relativt velfungerende og retfærdigt velfærdssamfund’. De erfaringer skal i spil ude i verden, mener organisationerne.

”Danske organisationer viser i rapporten, at vi bør bidrage langt mere på den internationale scene med disse erfaringer. Samtidig har vi store udfordringer, især med de mål som handler om bæredygtigt forbrug og produktion, klima, biodiversitet og vores globale fodaftryk”, siger formand for 92-gruppen, Torleif Jonasson, som er generalsekretær i FN Forbundet, og tilføjer:

”Vi har et globalt ansvar for at bidrage til løsningen af alle verdensmålene, både i Danmark og gennem en stærkere international indsats.”

10 anbefalinger til 2030-agendaen
Rapporten fremhæver, at tre af de store globale aftaler, der blev forhandlet og vedtaget i FN i 2015, er til kritisk gennemsyn i 2019, nemlig: 

Fra organisationernes side lyder opfordringen til regeringen - uanset hvilken statsminister og hvornår den sidder - at den skal leve op til sine forpligtelser i forhold til 2030-agendaen, både nationalt og internationalt.

For at understøtte budskabet, serverer rapporten 10 generelle anbefalinger til politisk handling:

  • Lad vækst inden for planetens grænser være et grundlæggende princip i dansk politik
  • Indskriv verdensmålene i regeringsgrundlaget og sammentænk Danmarks internationale bidrag
  • Opnåelsen af verdensmålene skal lægges inden for statsministerens ansvarsområde 
  • Vedtag en dansk klimalov nu!
  • Benyt screeningsinstrument til konsekvensvurderinger af politiske beslutninger for opnåelse af verdensmålene
  • Skab en grundig og ekstern monitorering af Danmarks fremdrift og følg op internationalt
  • ”Leave no one behind”-princippet skal være omdrejningspunktet – både ude og hjemme
  • Understøt respekten for civilsamfundets råderum globalt
  • Gå forrest i mobilisering af offentlig finansiering til offentlige goder
  • Opnåelsen af verdensmålene skal være rammesættende for EU's arbejde

Udover de 10 overordnede anbefalinger kommer rapporten også med 151 råd til konkret politisk handling fordelt indenfor 16 af de 17 verdensmål og med fokus på 65 af de 169 delmål. Sammenlagt har 27 medlemsorganisationer under de to NGO-netværk og seks eksterne forfattere bidraget til anbefalingerne.

Hvad har mål 9 gjort, siden det ikke er med?
Rapporten forholder sig altså konkret til alle verdensmål - undtaget mål 9 om industri, innovation og infrastruktur, Det er den en grund til.

"Der findes helt enkelt ikke en civilsamfundsorganisation i hverken Globalt Fokus eller 92-gruppen, som synes de har dyb nok viden om de emner, mål 9 handler om, til at vi kan komme med en kvalificeret analyse og troværdige anbefalinger af de emner," siger Rasmus Stuhr Jakobsen, da CSR.dk støder ind i ham under Folkemødet på Bornholm.

"Vi har ledt, men ikke fundet løsningen endnu. Vi overvejer nu nogle andre modeller for at få adgang til den nødvendige viden. Det kan f.eks. være partnerskaber med repræsentanter fra den private sektor," tilføjer han.

Læs også: 26 topledere: Danmarks næste regering skal have fokus på Verdensmålene

Torleif Jonasson, som CSR.dk fangede på telefonen, medgiver, at det ser lidt mærkeligt ud, at lige præcis det verdensmål ikke bliver behandlet. 

"Der jo rigeligt at tage fat i. Så det er bestemt ikke et bevidst fravalg. Det handler mere om at prioritere vores input. Der er også masser af relevante delmål, der heller ikke bliver berørt, og vi kunne have skrevet en hel rapport om mål 13 (klimaindsats, red.) alene," siger han. 

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

06.08.2025CSR.dk

”Svært at bevisføre”: Klimaretssager mod virksomheder ventes også at ramme Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense