26 topledere: Danmarks næste regering skal have fokus på Verdensmålene

Verdensmål og bæredygtighed bør få en nøglerolle i næste regeringsgrundlag. Sådan lyder opfordringen fra 26 direktører, bestyrelsesformænd og professorer i en kronik.

FN's 17 verdenmål skal være en central del af det nye regeringsgrundlag, lyder det fra 26 topledere i en kronik. Foto. un.org..

25.04.2019

CSR.dk

De 26 topfolk

  • Peder Tuborgh, CEO, Arla Foods Amba
  • Bjarke Ingels, Founding Partner, BIG
  • Flemming Besenbacher, Formand, Carlsbergfondet
  • Kim Fausing, CEO, Danfoss A/S
  • Jais Valeur, CEO, Danish Crown
  • Thomas Bustrup, COO, DI
  • Birgitte Qvist-Sørensen, Generalsekretær, Folkekirkens Nødhjælp
  • Annemarie Meisling, Formand og direktør, Global Compact Danmark/Chr. Hansen
  • Mads Nipper, CEO, Grundfos
  • Thomas Hofman-Bang, Adm. direktør, Industriens Fond
  • Connie Hedegaard, Formand, KR Foundation
  • Katherine Richardson, Professor, Københavns Universitet
  • Gitte Aabo, CEO, Leo Pharma A/S
  • Peder Holk Nielsen, CEO, Novozymes
  • Michael Rasmussen, Koncernchef, Nykredit
  • Torben Möger Pedersen, Adm. direktør, Pension Danmark
  • Jens-Peter Saul, CEO, Rambøll Gruppen A/S
  • Jens Birgersson, CEO, Rockwool A/S
  • Anders Ladekarl, Generalsekretær, Røde Kors
  • Thorkil Sonne, Formand, Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål
  • Lise Kingo, CEO, Global Compact
  • Camilla Brückner, Direktør, UNDP
  • David Briggs, CEO, Velux A/S
  • Anders Runevad, CEO, Vestas A/S
  • Henrik Poulsen, CEO, Ørsted A/S
  • Steen Hildebrandt, Professer, Århus Universitet

Private virksomheder, NGO’er, forskere og organisationer har taget verdensmålene til sig, og mange ser dem som et nyt grundvilkår. Virksomheder formulerer nye visioner og sætter ambitiøse og forpligtende mål for en mere bæredygtig verden. Det inspirerer til innovation, partnerskaber, nye teknologiske løsninger og styrket konkurrencekraft.

Men hvis verdensmålene skal nås inden 2030, kræver det mere end handling fra forbrugere og virksomheder, men også systemiske løsninger på meget komplekse udfordringer. Derfor har virksomheder i høj grad brug for politisk opbakning, skrives der i kronikken.

Folketingsvalg lige rundt om hjørnet
De 26 topledere forklarer, at det kommende folketingsvalg er en god mulighed for at lægge nogle ambitiøse klimastrategier for Danmark.

”Derfor opfordrer vi til, at verdensmålene for bæredygtig udvikling skrives ind som en central del af det næste regeringsgrundlag. Lad os sammen have mod og vilje til at formulere en ambitiøs vision for, hvordan Danmark – både hjemme og ude i verden - kan skabe forandringer, der begrænser brugen af ressourcer og reducerer klimapåvirkningen - og samtidig skaber social og økonomisk vækst”, står der i kronikken fra DI Business.

Læs også: Højere forbrug og mere CO2 fra energi i Danmark og verden i 2018

De 26 topledere er alle medlemmer af DI’s og Global Compacts SDG High Level Advisory Board. Kronikken kan læses her.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

08.09.2025CSR.dk

Microsoft dominerer markedet for klimakreditter blandt tech-giganter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense