Rekruttering: virksomhederne vil gerne, men der er barrierer

Både store og små danske virksomheder er positive i forhold til rekruttering blandt de svagere grupper i samfundet, men peger på en række forhindringer, det offentlige bør rydde af vejen. Debatmøde bragte parterne sammen.

Børsen udgjorde rammen, da Dansk Erhverv og Cabi inviterede til debat om alternative veje til rekruttering..

14.04.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Børsen udgjorde de historiske rammer, da Dansk Erhverv og Virksomhedsnetværket Cabi fredag d. 8 april inviterede både private og offentlige interessenter til debatmøde om alternative veje til rekruttering.

Tusindvis af danskere befinder sig i øjeblikket på kanten af arbejdsmarkedet, selvsagt af en mængde forskellige årsager og med lige så mange forskellige problemstillinger i spil. Fælles for alle disse mennesker er dog, at de repræsenter et stort potentiale – ”Specielt de unge, der ikke umiddelbart er på en direkte kurs mod en fast stilling”, som beskæftigelsesminister Jørn Neergaard (V) bemærkede undervejs.

Læs også: Vigtigt at samarbejde med jobcentre om udsatte ledige

Direktør i Dansk Erhverv, Laurits Rønn, bød velkommen og sendte straks en presbold af sted i retning af det offentlige beskæftigelsessystem. Ifølge hans tal kan Danmark således få 85.000 mere i job via reformer, men det kræver nye handlemåder, mente han.

”Jobcentrene er nødt til at blive endnu mere virksomhedsrettede i deres indsats; de skal simpelthen ud og banke på i virksomhederne, og fokusere på, hvad de har brug for, og dernæst hvad den enkelte jobsøgende kan, og hvordan der så kan findes et match. Dernæst skal parterne arbejde sammen. Der er plads til at få endnu flere ud i diverse former for støttebeskæftigelse, men det skal føre til faste job, ellers stiger virksomhederne af”, sagde han.

Forskellig tolkning giver problemer
Dermed slog han tonen an for et gennemgående tema for formiddagen i Christian d. 4.s gamle handelsbygning. For som næste mand i talerækken, forskningsdirektør i SFI Torben Tranæs, formulerede det: ”Der skal ryddes barrierer af vejen for at få de svageste grupper i arbejde.”

Den udlægning blev bekræftet af tre repræsentanter fra det private erhvervsliv, country talent manager i Ikea, Charlotte Jensen, bager og formand for Bager- og Konditormestre i Danmark, Hardy Christensen, og diversity manager i Dansk Supermarked, Susanne Bjørn Lejre.

Beskæftigelsesminister Jørn Neergaard (V) var blandt formiddagens talere..

Selvom de tre generelt var enige om, at det er gået fremad i forhold til samarbejdet med jobcentrene over de seneste år – ”De er kommet i gear, papirbyrden er blevet mindre”, som Hardy Christensen sagde – så er der bestemt også plads til forbedring og ikke mindst intern afstemning.

”Der er meget stor forskel på, hvordan jobcentrene i de forskellige kommuner, vi agerer med, tolker de samme regler og love, eller hvor meget bureaukrati, vi render ind i. En løsning, der er nem og ligetil i én kommune, kan en anden vurdere som nærmest umulig eller ligefrem ulovlig. Det gør det selvfølgelig svært at få en stabil proces på stablet på benene”, sagde Susanne Bjørn Lejre, og blev bakket op fra Ikea.

”Der er stadig mange blanketter, der skal udfyldes, og paragraffer at forholde sig til, så i vores optik bør langt flere processer kunne håndteres elektronisk. Derudover er der også en del lovgivning, eksempelvis ferieloven, der spænder ben for fx praktikforløb, som bør afklares”, sagde Charlotte Jensen.

Mentorer og flygtninge
Når der kommer til den konkrete proces ude på arbejdspladserne, kunne både Ikea og Dansk Supermarked anbefale mentorordninger, der med Susanne Bjørn Lejres ord ”kan få folk til at føle sig som en del at teamet”, ligesom begge pegede på motivationsfaktorer som yderst væsentlige.

Læs også: ”Det skal ikke bare være en pasningsordning”

Afslutningsvis havde Hardy Christensen, der driver egen bagerforretning i sydvestjyske Nørre Nebel, et konkret forslag i relation både til den aktuelle situation omkring Danmarks og Europas grænser og den hjemlige jobscene.

”Der er jo, som SMV, ikke meget økonomi i jobtræning. Til gengæld tror jeg der er noget at hente i flygtningestrømmen og de mennesker, der kommer hertil af den vej. Hvad med om man fra politisk hold lavede en regel, der hed, at alle virksomheder skulle tage én flygtning ind pr. fem ansatte? Det ville da skabe noget dynamik!”

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00