SAS klar med effektiv Airbus til gavn for miljøet

SAS har præsenteret selskabets nyeste og mest CO2-besparende fly, en Airbus A350, som led i en strategi, der skal gøre virksomhedens flåde mere klimavenlig inden 2023. Transportministeren er godt tilfreds.

Som led i at skabe en mere klimavenlig forretning, lancerer SAS sin nye Airbus A350, der pt. er det mest energi- og brændstofseffektive fly på markedet. Foto: SAS.

10.12.2019

CSR.dk

”Vi må forandre os med fremtiden. Og derfor har vi investeret 23 mia. kroner i nye fly. Kronjuvelen er A350”, siger SAS-topchef, Rickard Gustafson, til Berlingske.

Det nye Airbus-fly, der er det første af otte, SAS har købt, er blevet døbt Ingegerd Viking, og vil reducere brændstofforbruget og udledningen af CO2 med op til 30 procent i forhold til den tidligere model. Flyet er udviklet med et lettere skrog og aerodynamiske vinger, der automatisk tilpasser sig i luften, med henblik på at ligge så let som muligt i atmosfæren.

Arbejder også på elfly
Transportminister Benny Engelbrecht (S) er postitivt indstillet over for SAS' initiativer.

”Det er et vigtigt skridt for Skandinaviens største luftfartsselskab at kunne introducere de her fly. Det er begyndelsen på et nyt, grønt kapitel med passagerer, der kan flyvere grønnere i stedet for mindre”, siger han til Berlingske.

Flyselskabets ambitioner går desuden fint i spænd med regeringens målsætning om at reducere den nationale CO2-udledning med 70 procent inden 2030.

Derudover satser SAS på, at alternative brændstoffer skal kunne bruges ved alle selskabets indenrigsruter. På rejser over længere distancer skal der mere avanceret teknologi til, hvorfor SAS og Airbus i maj 2019 har indgået partnerskab i håb om at udvikle verdens første eldrevne passagerfly.

Læs også: SAS og Airbus sammen om forskning i el- og hybridfly

SAS’ nye 'grønne' fly letter for første gang fra Kastrup d. 28 januar 2020, hvorfra det i løbet af sit første år vil indgå i driften på syv forskellige langdistanceruter, til Chicago, Beijing, New York, Tokyo, Shanghai, Hong Kong og San Francisco.

- HL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg