SAS klar med effektiv Airbus til gavn for miljøet

SAS har præsenteret selskabets nyeste og mest CO2-besparende fly, en Airbus A350, som led i en strategi, der skal gøre virksomhedens flåde mere klimavenlig inden 2023. Transportministeren er godt tilfreds.

Som led i at skabe en mere klimavenlig forretning, lancerer SAS sin nye Airbus A350, der pt. er det mest energi- og brændstofseffektive fly på markedet. Foto: SAS.

10.12.2019

CSR.dk

”Vi må forandre os med fremtiden. Og derfor har vi investeret 23 mia. kroner i nye fly. Kronjuvelen er A350”, siger SAS-topchef, Rickard Gustafson, til Berlingske.

Det nye Airbus-fly, der er det første af otte, SAS har købt, er blevet døbt Ingegerd Viking, og vil reducere brændstofforbruget og udledningen af CO2 med op til 30 procent i forhold til den tidligere model. Flyet er udviklet med et lettere skrog og aerodynamiske vinger, der automatisk tilpasser sig i luften, med henblik på at ligge så let som muligt i atmosfæren.

Arbejder også på elfly
Transportminister Benny Engelbrecht (S) er postitivt indstillet over for SAS' initiativer.

”Det er et vigtigt skridt for Skandinaviens største luftfartsselskab at kunne introducere de her fly. Det er begyndelsen på et nyt, grønt kapitel med passagerer, der kan flyvere grønnere i stedet for mindre”, siger han til Berlingske.

Flyselskabets ambitioner går desuden fint i spænd med regeringens målsætning om at reducere den nationale CO2-udledning med 70 procent inden 2030.

Derudover satser SAS på, at alternative brændstoffer skal kunne bruges ved alle selskabets indenrigsruter. På rejser over længere distancer skal der mere avanceret teknologi til, hvorfor SAS og Airbus i maj 2019 har indgået partnerskab i håb om at udvikle verdens første eldrevne passagerfly.

Læs også: SAS og Airbus sammen om forskning i el- og hybridfly

SAS’ nye 'grønne' fly letter for første gang fra Kastrup d. 28 januar 2020, hvorfra det i løbet af sit første år vil indgå i driften på syv forskellige langdistanceruter, til Chicago, Beijing, New York, Tokyo, Shanghai, Hong Kong og San Francisco.

- HL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København