Solcellevirksomhed tager afstand fra kinesisk tvangsarbejde

En dokumentar fra TV 2, der afslører, at udvinding og bearbejdning af råmaterialer til solceller sker under tvangsarbejde i Kina, får nu energiselskabet Green Power Denmark til at stå frem.

Efter en TV 2-dokumentar står Green Power Denmark frem i en pressemeddelelse og adresserer sagen. Arkivfoto. .

29.07.2022

CSR.dk

Operation X har i samarbejde med det undersøgende medie Danwatch kunne afsløre, at mange af de solceller, Danmark får leveret, bliver produceret af kinesiske virksomheder, som støtter Kinas undertrykkelse af et muslimsk mindretal.

Solcellerne bliver fremstillet af virksomheder, der har underleverandører, som bruger kontroversielle, kinesiske arbejdsprogrammer i provinsen Xinjiang – og det indebærer blandt andet tvangsarbejde.

Det får nu Green Power Denmark til at stå frem i en pressemeddelelse, som Energy Supply har dækket.

Læs også: 3F vil give ekstra stjerne til restauranter, der har ordentlige arbejdsforhold

”Vi tager stærkt afstand fra enhver form for tvangsarbejde. Derfor har vi igennem længere tid haft fokus på det. Vi kigger indad som branche og har sat initiativer i værk, der lægger pres på kinesiske leverandører og skal skabe større gennemsigtighed i hele forsyningskæden. Det er den bedste måde, vi kan sikre, at der ikke foregår tvangsarbejde”, siger Thomas Aarestrup Jepsen, direktør for kommunikation og public affairs i Green Power Denmark i pressemeddelelsen ifølge Energy Supply.

For at sikre mest mulig transparens i forsyningskæden arbejder energivirksomheden gennem den fælles europæiske organisation for solenergi, SolarPower Europe.

Læs også: Vestas oplever succes med opdateret whistleblower-ordning

Ifølge Green Power Denmark skal det blandt andet ske ved etableringen af en fælles standard for underleverandører, da det kan gøre det muligt at identificere tvangsarbejde i de første led i forsyningskæden.

”Det er det værste dilemma. Vi kan ikke sætte den grønne omstilling på pause, og vi kan heller ikke acceptere tvangsarbejde. Den eneste reelle løsning er at fortsætte og forstærke arbejdet med skabe gennemsigtighed i forsyningskæden og intensivere det fælles europæiske pres på Kina. Den udbygning af grøn energi, vi står overfor i Europa, giver os en enorm indflydelse hos leverandørerne, og den skal vi udnytte”, siger Thomas Aarestrup Jepsen ifølge Energy Supply.

- HCL

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.06.2025CSR.dk

Nyt værktøj til sundere psykosocialt arbejdsmiljø

16.06.2025Give Steel A/S

Sponseret

Svejsetraileren har besøgt kvindefængslet i Jyderup

12.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal styrke virksomheders arbejde mod diskrimination

12.06.2025BSR

Sponseret

Four Tips for Authentic Business Leadership During Pride 2025

10.06.2025CSR.dk

Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

26.05.2025Sex & Samfund

Sponseret

FN's Kvindekommission: Fremme af ligestilling og seksuelle rettigheder som et spørgsmål om retfærdighed

23.05.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Ny vejledning: Sådan bør danske virksomheder forholde sig til Trumps kamp mod DEI

21.05.2025CSR.dk

Gamle brædder, ny chance: STARK og TAMU skaber både sociale og miljømæssige gevinster

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

30.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom