SpaceInvader i nordisk Top-50 som impact-virksomhed

The one initiative har udpeget 50 små og mellemstore nordiske virksomheder blandt 7.000 virksomheder. De sidder alle med løsninger, som kan hjælpe med at indfri FN’s bæredygtighedsmål. En af dem er danske SpaceInvader.

Løsningen udnytter den tomme luft i lastbiler og sparer både plads, penge og CO2. På billedet ses SpaceInvaders tre grundlæggere. PR-foto..

03.06.2019

CSR.dk

The one initiative (TOI) er et dansk initiativ, som efter mere end to års analyse har udpeget 50 små- og mellemstore nordiske virksomheder, der beskæftiger sig med FN’s Verdensmål. TOI vil hjælpe de udvalgte virksomheder til hurtigere vækst gennem øget opmærksomhed og matchmaking med investorer, forretningsudviklere og erhvervsledere.

Læs også: Sådan skal du rapportere på verdensmålene

”Nogle af de her virksomheder er dem, vi kommer til at høre om i fremtiden. De har nogle af løsningerne på klimaudfordringerne, miljøudfordringerne, udfordringerne med madspild og med mangel på energi eller rent vand, ligesom nogle af dem har fundet nye veje til at genanvende mere affald. De her 50 virksomheder er med til at bygge vores fremtid”, siger initiativtageren bag TOI, Richard Georg Engström.

En af virksomhederne på top-50 listen er danske SpaceInvader, der har udviklet og patenteret en løsning, som optimerer fragtkapaciteten i transport- og logistikbranchen. Virksomheden vil hjælpe branchen med at spare plads og penge samt mindske CO2-udslippet.

”Vi har udviklet en løsning, som udgør et kæmpe potentiale for den tunge transport, som i disse år er hårdt presset i forhold til at finde konkrete løsninger, der kan reducere CO2-aftrykket og samtidigt bringe omkostningerne ned. Derfor er vi utroligt glade for at være blandt de 50 virksomheder, som The one initiative har udvalgt, og det motiverer os yderligere til at lægge os i selen for at få systemet udbredt – også internationalt”, fortæller Steen Frederiksen, CEO i SpaceInvader.

Solar først på SpaceInvader-løsningen
​Solar var en af de første danske virksomheder, der har taget SpaceInvaders transportsystem-løsning i brug.

Løsningen består af et pallestativ, der gør det nemt at dobbeltstable gods allerede på ranken i centrallageret, så DHL kan få mere gods med samme lastbil, når de dagligt distribuerer Solars artikler rundt til DHL’s forskellige hubs i Danmark.

Hos Solar har SpaceInvader gjort det nemmere at optimere fragten, at pakke godset højere og dermed udnytte mere af den tomme luft, som mange lastbiler ellers kører rundt med. Særligt fordi det er udfordrende at pakke pallegods både højt og stabilt.

Morgendagens bæredygtige virksomheder
De 50 udvalgte virksomheder er måske at finde blandt morgendagens bæredygtige erhvervseventyr, ifølge TOI. Virksomhederne er vurderet ud fra både deres evne til at tjene penge og deres løsningers potentiale målt op imod FN’s bæredygtighedsmål.

The one initiative har analyseret mere end 7.000 virksomheder og oprettet en database med 1.000 virksomheder, som de vil følge. Det er dog kun de 50 mest lovende danske, norske, finske og svenske virksomheder, der er inviteret til ’Nordic Impact Business Summit’ i den gamle børsbygning i København hos Dansk Erhverv, der også støtter op om initiativet som samarbejdspartner.

”Danske og nordiske virksomheder er stærke i det her felt, så det er oplagt at samle de 50 mest lovende med visionære investorer og erhvervsledere. Jeg tror på, at de kan skabe store ting sammen og derfor støtter Dansk Erhverv op om det her initiativ”, siger administrerende direktør i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen.

Læs også: Sådan bliver verdensmålene til god forretning

Initiativet hedder The one initiative, fordi tal fra FN viser, at hvis omkring én procent af verdens samlede private investerede kapital placeres i de rigtige løsninger, så er det med stor sandsynlighed muligt at nå verdensmålene i 2030. Netop dét er – i en nordisk kontekst - målet med initiativet.

- SDN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

10.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Elektrikerne har akut behov for regeringens nye uddannelsesmillioner

06.03.2025CSR.dk

ESG er stadig top of mind hos supply chain-ledere

03.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Service Excellence Leadership Academy

24.02.2025Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Mød os på Hannover Messe 2025

21.02.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Bønner fra kaffens versen #4

11.02.2025CSR.dk

3 ud af 4 globale kunder vil ikke betale ekstra for bæredygtig levering

11.02.2025Schneider Electric

Sponseret

Nye muligheder for avanceret beskyttelse – men mulighederne forpligter

10.02.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde er trådt i kraft

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Uddannelse
ESG-rapportering for praktikere

Erhvervsakademi Aarhus udbyder i samarbejde med rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO et kompetencegivende uddannelsesforløb, der hjælper dig med at forstå bæredygtighed og navigere i EU's nye lovkrav inden for ESG-rapportering.

Dato

10.03.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

CEMAsys
Webinar
WEBINAR: How the EU Omnibus affects Corporate Sustainability Reporting

Join Konstantin, our CSRD expert and product specialist, as he unpacks the latest regulatory updates and explains why ESG reporting remains crucial despite the adjustments. Learn what’s changing, what stays the same, and how to stay ahead in the evolving compliance landscape. The session includes a Q&A, giving you the opportunity to ask your most pressing questions directly to Konstantin.

Dato

10.03.2025

Tid

14:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: The business case for nature

Webinar 1: The business case for nature In this webinar we will dive into the scale of the nature crisis, international agreements and frameworks, and relevant EU legislation.

Dato

12.03.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

PwC Danmark
Webinar
The Omnibus Proposal

What Does It Entail and What Are the Implications?

Dato

13.03.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Webinar: Sådan arbejder du aktivt med din Code of Conduct

Fra papir til praksis. Vi lancerer vores nye Code of Conduct (CoC) og tilhørende vejledning, der hjælper virksomheder med at sikre, at CoC bliver et aktivt redskab til at fremme bæredygtighed og ansvarlig forretningspraksis i deres værdikæder.

Dato

13.03.2025

Tid

10:00

Sted

Online Zoom

CABI
Webinar
Praksis hos Den Jyske Kontrolcentral – sådan leder vi neurodivergente medarbejdere

Det anslås, at 15-20 % af alle medarbejdere er neurodivergente. Som leder skal du derfor kunne håndtere medarbejdere med forskellige behov. Hos Den Jyske Kontrolcentral har man gode erfaringer med at skabe de helt rigtige rammer for, at neurodivergente medarbejdere kan udfolde deres evner. På dette webinar kan du høre, hvordan de gør.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online