Tiden kalder på grøn omstilling

På et omstillingsseminar på CBS torsdag aften blev mulighederne for en grøn omstilling heftigt diskuteret.

Emil Urhammer, ph.d studerende i økologisk makroøkonomi, talte på gårsdagens omstillingsseminar på CBS..

29.11.2013

CSR.dk

Fra venstre: moderator Rune Wingård, Mikkel Kjær, der har skrevet speciale i grøn omstilling, Emil Urhammer, ph.d-studerende og sociolog Ole Bjerg. .

Vi har som samfund ikke erkendt behovet for et økonomisk paradigmeskifte, men der ses en tendens til at den grønne omstilling vinder mere og mere indpas i den politiske og økonomiske verden. Det var et af blot mange budskaber fra talere til torsdagens omstillingsseminar på CBS i København.   

Et af de initiativer, der i den politiske verden, peger i retning af grøn omstilling, er det nystiftede parti Alternativet, som blev præsenteret onsdag formiddag. Medstifter og initiativtager Uffe Elbæk har da også mange af de samme budskaber, som talerne på torsdagens seminar:

”Hvis vi ønsker, at vores børn og børnebørn skal have de samme chancer som vi har haft, kan vi ikke blive ved med at vende det blinde øje til. Vi er som samfund ikke bare på vej hen til kanten, men på vej ud over den, når det gælder vores forbrug af jordens begrænsede ressourcer”, udtaler den tidligere kulturminister Uffe Elbæk i en pressemeddelelse.

Læs også: Kom til debat om grøn og social omstilling

Nøgleproblemet er penge
Det globale samfunds problem er, ifølge mange, der går ind for en omstilling, at det er vækstorienteret. En orientering - eller et paradigme - som står i kontrast til filosofien bag grøn omstilling, hvor bnp ikke skal være målestok for velstand.

Sociolog og lektor ved CBS Ole Bjerg, der har skrevet bogen ’Gode penge’ mener, at et opgør med det nuværende paradigme er nødvendigt for at omstille til et grønnere og mere bæredygtigt samfund. 

”Der er sket rigtig meget inden for erhvervslivet. Virksomhederne gør en hel masse for klima og mennesker, men de gør ikke op med det økonomiske paradigme”, siger Ole Bjerg i sit oplæg på CBS.

Læs også: COP19 blev en gyser

Ole Bjerg er lektor ved CBS og har skrevet bogen 'Gode Penge', hvor han præsenterer en reform af penge- og banksystemet til et bankvæsen med fuld reserve. Under et sådant system har staten ikke alene kontrol med skabelsen af de fysiske penge, men også med produktionen af elektroniske penge..

Op af sofaen
”Forestil dig et hus, der brænder. Inden i det står to mennesker. De opdager måske slet ikke, at det brænder. I stedet står de med en sofa mellem hænderne og diskuterer, hvor sofaen skal stå, og hvordan indretningen skal være”.

Sådan håndterer politikerne, ifølge Emil Urhammer, som skriver ph.d. i økologisk makroøkonomi, den systemkrise, der foregår netop nu. Samtidig sidder borgerne passivt i deres sofa, mens verden udenfor er i krise. Han kalder det ’Sofasyndromet’ og kom i sit oplæg med et billede på en løsning: op af sofaen (omstilling nedefra) og slip sofaen (omstilling oppefra).   

Efter oplæggene blev der diskuteret løsninger med et debativrigt publikum, som repræsenterede organisationer fra hele landet.

Omstilling Nu, CBS Sustainability Platform og Noah stod bag seminaret på CBS torsdag aften.

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

22.01.2025CSR.dk

Forbrugerombudsmanden politianmelder flyselskabet KLM for vildledende udsagn om bæredygtighed

Schneider Electrics vidensportal overgår til mySchneider

08.01.2025Schneider Electric

Sponseret

20.12.2024CSR.dk

Millionbøde til endnu bilproducent for greenwashing

17.12.2024Danmarks Medie- og Journalisthøjskole

Sponseret

Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

05.12.2024Atea Danmark A/S

Sponseret

Atea bliver en del af ny rangliste over verdens mest bæredygtige virksomheder

04.12.2024CSR.dk

Ny genbrugskampagne skal bekæmpe elektronikaffald

25.11.2024DreistStorgaard Advokater A/S

Sponseret

Governance på agendaen i ESG

22.11.2024Accura Advokatpartnerselskab

Sponseret

En transparent værdikæde er nøglen til en bæredygtig succes

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2024

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart november 2024.

Dato

28.01.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Webinar
GRATIS webinar om Biobaserede Byggematerialer - udfordringer og muligheder

Strammere klimakrav og ønske om flere fornybare ressourcer i byggeriet giver mulighed for at øge efterspørgslen efter biobaserede byggematerialer. På dette seminar vil vi få et indblik i, hvilke udfordringer og muligheder der er ved at udvikle og anvende biobaserede byggematerialer i byggeriet.

Dato

04.02.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

CABI
Webinar
Bliv klar til at lede neurodivergente medarbejdere

I en tid, hvor det anslås, at op mod 20 % af befolkningen er neurodivergent og tænker anderledes end gennemsnittet, er det afgørende at skabe arbejdspladser, hvor alle hjerner kan trives og bidrage. Men hvordan onboarder og leder man neurodivergente medarbejdere? Det får du viden om og værktøjer til på dette webinar.

Dato

06.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Industri
Webinar
Sådan integrerer du ESG og social ansvarlighed i HR-praksis

Deltag i vores webinar og få indsigt i, hvad ESG-rapportering betyder for dig som HR-ansvarlig. Med de nye krav til bæredygtighedsrapportering vil HR's rolle og ansvar udvides betydeligt.

Dato

06.02.2025

Tid

14:00

Sted

Online