Ukrainske landbrugsarbejdere bliver tvunget til at betale løn tilbage

Ukrainere får praktikpladser i det danske landbrug. Når praktikken slutter håber de på at kunne blive, men det bliver en mere og mere udbredt praksis, at landmændene kræver, at lønnen, der nu er langt større end en praktikløn, bliver delvist tilbagebetalt – ellers mister den udenlandske arbejder sin stilling.

4.000 kroner. Så meget har den ukrainske fodermester Denys skulle tilbagebetale hver måned til sin danske arbejdsgiver. Arkivfoto.

26.07.2021

CSR.dk

4.000 kroner. Så meget har den ukrainske fodermester Denys skulle tilbagebetale hver måned til sin danske arbejdsgiver.

Det beretter Fagbladet 3F, som sammen med Denys har lavet hemmelige optagelser af den sønderjyske landmand Morten Clausen, der kræver lønnen tilbagebetalt.

Læs også: Migrationsaftale mellem Spanien og Marokko er grobund for udnyttelse

Igennem en årrække har han betalt over 100.000 kroner til den danske landmand for at beholde sin plads.

Værn mod underbetaling

Denys og hans ukrainske kollegaer, som der er 3.000 af i Danmark, er kommet til landet gennem fodermester-ordningen, der blev skabt for at imødekomme landbrugets efterspørgsel på udenlandsk arbejdskraft.

I ordningen finder man årsagen til, at danske landmænd kræver lønnen tilbagebetalt af blandt andet ukrainske landbrugsarbejdere. Der blev nemlig indbygget et værn mod underbetaling, som betyder, at udenlandske fodermestre skal betales 26-27.000 kroner om måneden tilsvarende en dansk fodermester.

Læs også: Advokater rykker på løn under barsel til mænd

Det betyder, at landmændene skal udbetale de 26.000 kroner til deres fodermestre og derefter kræve lønnen tilbagebetalt kontant, hvis de skal gå under statens radar – hvilket de er lykkes med indtil videre.

Den ansvarlige myndighed, Styrelsen for International Rekruttering og Integration, Siri, svarer Fagbladet 3F, at styrelsen ikke har registreret nogen sager om tilbagebetaling, da de blev spurgt tilbage i efteråret 2020.

Arbejde og anbefaling

I LandboSyd, der er landbrugsforeningen i Sønderjylland, er tilbagebetaling af løn ikke en ukendt praksis.

”Jeg har kendskab til flere landmænd, der har oplevet, at udenlandske praktikanter – for at kunne fortsætte på arbejdspladsen efter praktikperiodens udløb – selv tilbyder at tilbagebetale dele af lønnen, fordi forskellen fra en praktikantløn til en fodermesterløn er meget stor og ofte en hindring for, at de kan fortsætte”, udtaler formand Henrik Jessen ifølge Fagbladet 3F, og tilføjer:

”Men selvom begge parter kan være indforstået med sådan en aftale, så er det altså klart ulovligt”.

Læs også: Konsulentbranchen har svært ved at tiltrække og fastholde kvinderne

Det er dog ikke kun på opfordring af de udenlandske arbejdere selv, at landmændene får kontant betaling, mener Denys. Da han bad om, at få mulighed for at beholde sin fulde løn, modtog han et klart budskab fra Morten Clausen: Betal tilbage eller bliv fyret – et budskab som flere end blot Denys møder, ifølge Fagbladet 3F.

Samtidig mener Denys ikke, at det er en reel mulighed at gå til politiet, da han såvel som andre har brug for en god anbefaling fra deres danske arbejdsgiver for at kunne få fremtidige jobs, hvilket efterlader de udenlandske landbrugsarbejdere i en prekær situation.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online