Unleash ser mod Kina

Megabyen Shenzhen i det sydlige Kina bliver vært for den næste udgave af Unleash, der løber af stablen i november. Som et kinesisk Silicon Valley med fokus på bæredygtighed og innovation er Shenzhen et oplagt valg, lyder det fra Unleash-bagmand Flemming Besenbacher.

Megabyen Shenzhen bliver vært for Unleash 2019 fra den 6. til den 13. november..

28.02.2019

CSR.dk

Den første udgave var i København og Aarhus, den anden i Singapore og nu er der så kommet lokation og dato på den tredje udgave af innovationseventen Unleash. Det bliver den sydkinesiske megaby Shenzhen, der fra den 6. til den 13. november 2019 bliver vært for eventen, som endnu en gang vil samle 1.000 fortrinsvis unge mennesker fra hele verden til innovativ tænkning med FN’s Verdensmål (SDG’erne) som omdrejningspunkt.

Læs også: Chr. Hansen, Ørsted og Flemming Besenbacher hyldet i Davos

Shenzhen, der ligger umiddelbart nord for Hong Kong og tæller omkring 12,5 mio. indbyggere, er hjemsted for en lang række højteknologiske virksomheder og startups, ligesom byen ifølge Unleash er dedikeret til bæredygtig udvikling og grønne løsninger. Det gør den til oplagt valg som ramme for den store begivenhed.

”Jeg havde en vision om at skabe det førende innovationsnetværk for FN’s mål for bæredygtig udvikling. Siden det meget succesfulde første event i Danmark har vi afholdt endnu et succesfuldt event i Singapore, og jeg er meget begejstret for, at det næste event vil finde sted i Shenzhen, der er kendt for sit fokus på bæredygtighed, innovation og teknologi”, siger Carlsberg-formand Flemming Besenbacher, der skabte Unleash, som han i dag er chairman for.

Påvirkning fra kinesisk kultur
Ligesom de to første år er Deloitte blandt de centrale partnere for Unleash, og her ser man også frem til at tage eventen endnu et skridt op ad stigen, siger Nordic CEO Anders Dons.

”Deloitte vil igen stå i spidsen for innovationsworkshoppen med vores hold af facilitatorer fra hele kloden. De vil guide talenterne og hjælpe dem med at sætte skub i deres idéer og forvandle dem til bæredygtige løsninger på verdens største udfordringer – på kun fem dage”, fortæller han og tilføjer:

”Den lokale kultur har stor indvirkning på den innovationsrejse, talenterne oplever, og Shenzhen er den perfekte startup-kultur, der kan få nye idéer til at blomstre.”

De første to udgaver af Unleash – eller nærmere bestemt UNLEASH Innovation Lab – samlede næsten 2.000 talentfulde unge fra 143 lande i hele verden, der sammenlagt har produceret 370 bud på løsninger på de udfordringer, der er omfattet af de 17 SDG’er. Det arbejde skal videreføres i Kina til november, lyder det fra arrangøren.

Læs også: ”Folk skal aktiveres til at tale om SDG’erne”

”Unleashs kerne-DNA er det samme uanset hvor eventen bevæger sig hen, men vi er henrykte over at se, hvordan vores talenter kan blive inspireret og påvirket af kinesisk kultur. Det bliver interessant at se, hvordan det vil påvirke den type løsninger, der bliver udviklet”, siger direktør for Unleash og formand for Dalberg Group, Henrik Skovby.

Der bliver åbnet for ansøgninger til Unleash 2019 d. 18. marts.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup