Chr. Hansen, Ørsted og Flemming Besenbacher hyldet i Davos

Den danske biotechvirksomhed Chr. Hansen topper Corporate Knights’ rangering af verdens 100 mest bæredygtige virksomheder, hvor Ørsted er nr. 4. Listen blev præsenteret i Davos, hvor World Economic Forums topmøde lige er startet. Carlsbergs Flemming Besenbacher fik samme sted en pris for cirkulær økonomi.

World Economic Forums årlige topmøde finder som sædvanlig sted i den schweiziske alpeby Davos. Foto: WEF.

22.01.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

Det canadiske medie- og investeringsanalysefirma Corporate Knights præsenterede nemlig tidligere i dag den 15. version af sin rangliste med verdens 100 mest bæredygtige virksomheder, der sammenligner 7.500 selskaber verden over. Her figurerer Danmark som det eneste land med to virksomheder i top-10.

https://www.linkedin.com/embed/feed/update/urn:li:share:6493411245549449216

Allerøverst på rangeringen finder vi bioscienceselskabet Chr. Hansen med en kombineret score på 82,99 procent. Det dækker bl.a. over en bedømmelse på 100 procent i kategorien “ren omsætning”, hvilket betyder, at virksomhedens produkter leverer klare miljømæssige og visse sociale fordele ifølge Corporate Knights’ definition.

Et af Chr. Hansens hovedprodukter er bakteriekulturer, der kan reducere madspild ved at få eksempelvis yoghurt til at holde længere på en mere naturlig måde end kemiske pesticider. Det er man selvsagt glad for, at omverdenen nu anerkender.

“Vi er utrolig stolte og ydmyge over at modtage denne store ære. Jeg tror, at en af grundene til, at Chr. Hansen er blevet kåret som nr. 1, er at verden begynder at forstå det potentiale, som gode bakterier har, og hvordan de kan bidrage til løsningen på nogle af de store udfordringer vi står overfor i dag”, siger adm. direktør Mauricio Graber, og fortsætter:

”Når man som vi har en betydelig global rækkevidde, indebærer det et stort ansvar, men også en mulighed for at gøre en positiv forskel for både mennesker, dyr og planter. Men vi er langtfra i mål. Vi har stadig lang vej at gå på vores bæredygtighedsrejse, men vi håber meget, at vi kan bruge denne hædersbevisning til at skabe opmærksomhed om det store potentiale gode bakterier har som en del af en bæredygtig løsning på nogle af de udfordringer, der er for vores planet,” slutter han.

Grøn energi og sociale gevinster hos Ørsted
Ikke ret meget længere nede af Corporate Knights’ liste, på en 4. plads med en score på 80,13 procent, finder vi energiselskabet Ørsted, der med sin placering er det mest bæredygtige af sin slags i indekset.

Udover en stor produktion af vedvarende energi lægger Corporate Knights også vægt på, at en stor del af selskabets indtægter kommer fra produkter eller tjenesteydelser, der har miljømæssige eller sociale gevinster.

"At rangere blandt verdens mest bæredygtige selskaber gør os ydmyge og stolte og ansporer os til at fortsætte vores globale investeringer i bæredygtig energi”, siger adm. direktør i Ørsted, Henrik Poulsen. Foto: Ørsted.

”Klimaforandringerne er en af vor tids helt store, globale udfordringer. Vi har brug for en kraftig acceleration i omstillingen af verdens energisystemer fra fossile brændsler til vedvarende energi for at sikre vores planet for kommende generationer”, siger adm. direktør i Ørsted, Henrik Poulsen.

”Over det seneste årti har vi reduceret CO2-udledningen fra vores energiproduktion med 67 procent på vejen mod vores vision om en verden, der udelukkende kører på grøn energi. At rangere blandt verdens mest bæredygtige selskaber gør os ydmyge og stolte og ansporer os til at fortsætte vores globale investeringer i bæredygtig energi”, tilføjer han.

Frem mod 2025 har Ørsted som mål at øge andelen af grøn energi i det samlede produktionsmix til 99 procent (fra 64 procent i 2017), bygge 15 GW havvind og investere 200 mia. kroner i produktionen.

Udover Chr. Hansen og Ørsted har to andre danske virksomheder fundet vej gennem Corporate Knights’ nåleøje, nemlig Vestas (nr. 34) og Novo Nordisk (nr. 58). Finland er i øvrigt bedste nordiske nation på listen med syv selskaber, Sverige har ligesom Danmark fire med, mens Norge og Island ikke er repræsenteret. USA er topscorer med 22 virksomheder foran Frankrig med 11.

Flemming Besenbacher: Alle er enige om cirkulær økonomi
Allerede i går, mandag d. 21., tyvstartede WEF faktisk årets event i Davos med uddelingen af sine hædersbevisninger inden for cirkulær økonomi, The Circulars, og her var der mere dansk hæder.

Carlsbergs bestyrelsesformand Flemming Besenbacher vandt således i ledelseskategorien, hvor WEF bemærker at han har ’udvist meget stærkt lederskab og spillet en afgørende rolle i at sætte konkrete mål for danske virksomheder, kommuner og organisationer i omstillingen til cirkulær økonomi’, som det hedder, bl.a. med henvisning til hans arbejde for regeringens Advisory Board på området.

”Jeg er selvfølgelig meget, meget glad for og stolt over at modtage prisen, og ser det som en meget stor ære. Men også forpligtelse til at fortsætte arbejdet med at fremme en cirkulær omstilling både herhjemme og internationalt”, siger Flemming Besenbacher til Børsen.

”Mest af alt er jeg glad for, at omstillingen mod et mere bæredygtigt samfund samler os i en tid, hvor splittelse, opbrud og uenighed dominerer. På tværs af politiske skel er alle enige om, at cirkulær økonomi er en god idé”, tilføjer han.

Læs også: Unleash 2018: Den svære toer lykkedes

Blandt de andre vindere i The Circulars, som i øvrigt har Ida Auken blandt sine Young Global Leaders, er Europa-Kommisionen og Schneider Electric, mens Miljø- og Fødevareministeriet i Danmark var finalist sammen med bl.a. bryggerigiganten ABInBev, den europæiske investeringsbank EIB og politikeren Kimmo Tiilikainen, der er en stærk fortaler for cirkulær økonomi i, både i hjemlandet Finland og i EU.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C