Vedvarende energi skal ind i forsyningskæderne

Den fremtidssikrede forsyningskæde skal drives af vedvarende energi, hvilket bl.a. Ørsted vil skruer op for i de kommende år. De faldende priser på strøm fra fx vind og vand gør skiftet mere tilgængeligt.

Vedvarende energi skal i højere grad ind i de globale forsyningskæder, hvis den globale opvarmning skal bremses. Specielt vindenergi bliver billigere i disse år, hvilket gør skiftet nemmere..

23.10.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Hvis det berømte togradersmål fra Parisaftalen skal være inden for rækkevidde i 2100, så skal der investeres massivt i bl.a. vedvarende energi verden over. Det gælder ikke mindst i de globale forsyningskæder, som flytter enorme mængder gods hver eneste dag, og selvsagt bruger ligeså enorme mængder energi.

For at kaste lys over mulighederne og udfordringerne i det scenarie, havde Ethical Corporation i sidste uge inviteret en stribe virksomheder til en low carbon keynote-session på den 13. udgave af det stærkt besatte Responsible Supply Chain Summit Europe.

Ørsteds Morten Blomqvist på scenen i London. Foto: Anders Kampmann.

Blandt dem var danske Ørsted; et selskab, der må siges at have vedvarende energi helt inde på livet, efter at man gennem de senere år har flyttet sin kerneforretning væk fra olie og naturgas og over til mere grønne kilder, primært vindenergi.

I takt med at den transformation har ændret Ørsteds udtryk som selskab – bedst eksemplificeret ved navneskiftet væk fra DONG Energy i oktober 2017 – er man i stigende grad blev opmærksom på det klimamæssige fodaftryk fra koncernens forsyningskæde

”Vores egen supply chain står for en langt større del af vores samlede CO2-udslip – omkring 75 procent i dag – efterhånden som den energi, vi leverer, er blevet klimaneutral. Det er noget, vi vil arbejdere indgående med at adressere, eksempelvis ved at se på den fossile energi, vores forsyningsskibe bruger, når de betjener vores offshore vindfarme; kunne de måske kobles på grøn energi?”, fortalte senior sustainability advisor, Morten Blomqvist.

Når dollars og data giver mening…
Italienske Enel Green Power er ligeledes i frontlinjen for investeringer i vedvarende energi og de relaterede teknologier, og også her arbejder man med sit eget netværk for at minimere de negative effekter fra sit virke, forklarede Head of Innovation & Sustainability, Giovanni Tula:

”Vi presser vores leverandører og partnere til at være mere bæredygtige på alle de parametre, vi har indflydelse på, ligesom vi ser på alternative løsninger så vidt som muligt. Eksempelvis da vi for nylig opførte et elværk langt ude på landet i Australien. Her brugte vi en gammel jernbane til materialetransport, hvilket hverken var nemt eller billigt, men sparede miljøet for adskillige ton CO2, som mange, lange lastbilture ellers ville have udledt”, sagde han.

Derudover pegede Giovanni Tula på de faldende priser på vedvarende energi – blandt i kraft af investeringer og udbygninger som dem, Ørsted foretager – gør skiftet væk fra kul, olie osv. mere spiseligt for også mindre virksomheder.

Læs også: Samsung på vej mod 100 procent vedvarende energi

Det synspunkt blev bakket op af Sam Kimmins, der er leder af det såkaldte RE100-netværk for The Climate Group. Netværkets medlemmer, der bl.a. tæller Carlsberg, Danske Bank, Novo Nordisk, Lego, Ikea, Facebook og eBay, slår sig ifølge Kimmins i stigende grad sammen med leverandører og andre aktører i deres supply chains for at skaffe vedvarende energi, også i de lande, hvor de grønne kilder er mindre nemt tilgængelige.

”Vedvarende energi bliver hele tiden billigere, og det er meget afgørende for omstillingen. Når jeg taler med potentielle medlemmer om et skifte, så lytter de ikke nær så meget til det med klimaforandringer som de gør, når der kommer dollars and cents på bordet. De relevante data viser, at det giver forretningsmæssig mening at sadle om, og det kan vi bruge til noget”, fastslog han.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

19.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse rejser alvorlig tvivl om Bovaers effekt på dyrevelfærden

19.12.2025CSR.dk

DI: Kommuner kan sætte turbo på den grønne omstilling gennem offentlige indkøb

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

18.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

En introduktion til strategisk bæredygtighed: Fra compliance til resiliens og grøn konkurrenceevne

16.12.2025CSR.dk

Efterspørgslen på grønne kompetencer er skudt i vejret og giver konkrete karrierefordele

16.12.2025CSR.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025CSR.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom