05.03.2019 | Klima, miljø og energi
’Genbrød’ bages med overskudsingredienser fra øl
Nu kan danskerne købe et cirkulært Genbrød bagt af Jalm&B med overskydende ingredienser fra Carlsbergs husbryggeri Jacobsen, bl.a. fra festivaløllen BRØ&ØL, som Jacobsen bryggede med overskudsbrød fra selvsamme Jalm&B.
Jalm&B's nye genbrød indeholder øl-iblødsatte hasselnødder, der kom i overskud efter brygningen af Jacobsen Vinterbryg ’A Nutty Ale’, og mask fra sommerens festivalbryg, Jacobsen BRØ&ØL, der blev brygget med overskudsbrød fra netop Jalm&B. Foto: Carlsberg
Under FN’s 12. Verdensmål lyder et af delmålene, at vi skal have halveret madspild. Det vil bageriet Jalm&B gerne hjælpe til med opnå, og derfor har de netop lanceret deres nye såkaldte Genbrød.
Læs også: Forbrugerne ønsker, at flere virksomheder tager ansvar for madspild
Genbrød er hævet på økologisk rugsurdej og fordej i 24 timer. De øl-iblødsatte hasselnødder, der kom i overskud efter brygningen af Jacobsen Vinterbryg ’A Nutty Ale’, ristes og vendes derefter i brøddejen sammen med mask fra sommerens festivalbryg, Jacobsen BRØ&ØL, der blev brygget med overskudsbrød fra netop Jalm&B.
”Det er næsten cirkulært. Genbrød er bagt med økologisk fuldkornsspelt, men også den ristede malt fra BRØ&ØL, der var brygget med vores overskudsbrød. Vi håber, at danskerne er enige i, at resultatet er et velsmagende surdejsbrød, hvor de øl-iblødsatte og ristede hasselnødder giver noter af Jacobsens vinterbryg og fin syrlighed fra surdejen,” siger Martin Marko Hansen fra Jalm&B.
Ved at genbruge råvarer, der ellers var gået til spilde, ønsker Jalm&B og Jacobsen at stille skarpt på en hverdag fyldt med muligheder fremfor begrænsninger.
Ser muligheder fremfor begrænsninger
Jacobsen bryggede sammen med Carlsberg Laboratorium BRØ&ØL, der er økologisk og af typen saison, til Copenhagen Cooking & Food Festival i en limited edition tilbage i august.
”Vi synes, det er inspirerende at arbejde sammen med andre dygtige håndværkere, der ser muligheder fremfor begrænsninger. BRØ&ØL blev skabt i tæt samarbejde mellem bagerne hos Jalm&B og forskerne på Carlsberg Laboratorium, og forskerne kæmpede specielt med at undgå, at saltindholdet i brødet smagte igennem”, fortæller brygmester hos Jacobsen, Morten Ibsen, og fortsætter:
Læs også: Ny ketchup bekæmper madspild ved at anvende uperfekte hedebølge-tomater
”Det tog syv måneder fra de første tanker til BRØ&ØL var færdigbrygget, og det er da både sjovt og inspirerende, at Jalm&B kan genbruge masken fra BRØ&ØL samtidig med, at hasselnødderne fra vinterbryggen nu kan smages i det nye genbrød”, siger han.
- JMA
Klima, miljø og energi

Flexible Energy Denmark: Vi både kan og bør udnytte vedvarende energi meget bedre
Et nyligt afviklet digitaliseringsprojekt viser, at der er stor værdi i at frisætte energi- og forbrugsdata på tværs af energisystemer – en smart styring af energiforbruget har nemlig vist besparelser på mindst 5 procent og nogle steder over 30 procent.
Klima, miljø og energi

Landmænd viser stor interesse for opsætning af solceller
LanboNord oplever massiv interesse fra landmænd, der gerne vil etablere solceller i landbruget. Det er nemlig god forretning, lyder det.
Strategi & ledelse

Spirii kåret til verdens bedste grønne startup
Den danske eMobility-platform Spirii er netop kåret til verdens bedste ved årets prisuddeling til Global Startup Awards. Spirii blev den eneste nordiske startup, der tog en pris med hjem.
Klima, miljø og energi

Nu går Det Grønne Forskernetværk i luften
Der var mere end fuldt hus, da forskere fra landets universiteter inviterede til lanceringen af Det Grønne Forskernetværk – et netværk, der skal styrke deres stemme i den offentlige debat, presse universiteter mod en grønnere retning og etablere nye indbyrdes samarbejder.
Klima, miljø og energi

Nyt projekt skal udvikle national standard for måling af biodiversitet
Projektet ’Udvikling af en national metode til kortlægning af bynatur’ skal det næste år være med til at finde en standard for, hvordan man kan måle og registrere biodiversitet i områder med bebyggelse.
Strategi & ledelse

Sådan kan virksomheder reagere på IPCC-rapporten
Udsigterne i FN-organets opsamlingsrapport er dystre. Hvad kan virksomheder gøre for at trække udviklingen i en bedre retning? Der er i hvert fald fem muligheder.