’Genbrød’ bages med overskudsingredienser fra øl

Nu kan danskerne købe et cirkulært Genbrød bagt af Jalm&B med overskydende ingredienser fra Carlsbergs husbryggeri Jacobsen, bl.a. fra festivaløllen BRØ&ØL, som Jacobsen bryggede med overskudsbrød fra selvsamme Jalm&B.

Jalm&B's nye genbrød indeholder øl-iblødsatte hasselnødder, der kom i overskud efter brygningen af Jacobsen Vinterbryg ’A Nutty Ale’, og mask fra sommerens festivalbryg, Jacobsen BRØ&ØL, der blev brygget med overskudsbrød fra netop Jalm&B. Foto: Carlsberg.

05.03.2019

CSR.dk

Genbrød er hævet på økologisk rugsurdej og fordej i 24 timer. De øl-iblødsatte hasselnødder, der kom i overskud efter brygningen af Jacobsen Vinterbryg ’A Nutty Ale’, ristes og vendes derefter i brøddejen sammen med mask fra sommerens festivalbryg, Jacobsen BRØ&ØL, der blev brygget med overskudsbrød fra netop Jalm&B.

”Det er næsten cirkulært. Genbrød er bagt med økologisk fuldkornsspelt, men også den ristede malt fra BRØ&ØL, der var brygget med vores overskudsbrød. Vi håber, at danskerne er enige i, at resultatet er et velsmagende surdejsbrød, hvor de øl-iblødsatte og ristede hasselnødder giver noter af Jacobsens vinterbryg og fin syrlighed fra surdejen,” siger Martin Marko Hansen fra Jalm&B.

Ved at genbruge råvarer, der ellers var gået til spilde, ønsker Jalm&B og Jacobsen at stille skarpt på en hverdag fyldt med muligheder fremfor begrænsninger.

Ser muligheder fremfor begrænsninger
Jacobsen bryggede sammen med Carlsberg Laboratorium BRØ&ØL, der er økologisk og af typen saison, til Copenhagen Cooking & Food Festival i en limited edition tilbage i august.

”Vi synes, det er inspirerende at arbejde sammen med andre dygtige håndværkere, der ser muligheder fremfor begrænsninger. BRØ&ØL blev skabt i tæt samarbejde mellem bagerne hos Jalm&B og forskerne på Carlsberg Laboratorium, og forskerne kæmpede specielt med at undgå, at saltindholdet i brødet smagte igennem”, fortæller brygmester hos Jacobsen, Morten Ibsen, og fortsætter:

Læs også: Ny ketchup bekæmper madspild ved at anvende uperfekte hedebølge-tomater

”Det tog syv måneder fra de første tanker til BRØ&ØL var færdigbrygget, og det er da både sjovt og inspirerende, at Jalm&B kan genbruge masken fra BRØ&ØL samtidig med, at hasselnødderne fra vinterbryggen nu kan smages i det nye genbrød”, siger han.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online