Brug kvindernes internationale kampdag til at sætte fokus på Verdensmål nr. 5

Vi skal sikre ligestilling mellem kønnene og styrke kvinders og pigers rettigheder og muligheder. Det bidrager til bedre livsvilkår, mere robuste samfund og øget vækst i alle dele af verden.

Styrkelse af kvinders rettigheder og muligheder, og større ligestilling er afgørende for at fremskynde en bæredygtig udvikling.

08.03.2017

CSR.dk

Virksomheder og organisationer kan være med til at fremme ligestilling ved at gøre en aktiv indsats for kvinders uddannelse, sundhed og beskæftigelse. Men også ved at gribe ind over for diskrimination og vold. Det gælder både i Danmark og i de udviklingslande, hvor danske virksomheder har produktion eller aktiviteter.

Ved at sætte fokus på uddannelse, understøtter vi kvinders frihed til at vælge arbejde og udvikle en karriere. Mange steder i verden skaber uddannelse derudover et fundament for kvinders selvbestemmelsesret i forhold til ægteskab og til at bestemme, hvornår de vil have børn og hvor mange.

Men en forudsætning for uddannelse og beskæftigelse er, at kvinders sundhed og reproduktive rettigheder beskyttes og fremmes.

Det kan gøres på flere måder.

Fx har virksomheders investeringer i kvinders sundhed på arbejdspladsen positiv effekt for den enkelte kvinde, og virksomheden kan samtidig opnå bedre performance og højere kvalitet i deres produktion. Potentialet for return on investment er 3:1, d.v.s for hver dollar, der betales ind, kan virksomheden trække 3 dollars ud.

Kenyanske kvinders adgang til mikroforsikring gør bl.a. sundhedsbehandling tilgængelig for kvinden og hendes børn og begrænser dermed kvindens sygedage.  Færre sygedage betyder, at hun kan drive sin bod på byens marked mere stabilt og opfylde sin forpligtelse til at betale af på sit mikrolån.

Ved på den måde at bidrage til kvinders aktive beskæftigelse eller drift af egen virksomhed, kan vi som arbejdspladser og udbydere af produkter og services, herunder finansielle ydelser,  være med til at skabe et større økonomisk råderum for den enkelte kvinde.

I en dansk sammenhæng kan vi fx gøre en ekstra ihærdig indsats for at få flere kvinder i ledelse, og i gang som iværksættere, men også sætte fokus på det gab, der er mellem kvinder og mænds pensionsopsparing.  

Gennem uddannelse, sundhed, beskæftigelse og økonomisk råderum .opnår den enkelte kvinde også bedre muligheder for at deltage i og påvirke de samfund og miljøer, hun er en del af, på lige vilkår med mænd. 

Med en aktiv indsats for kvinders rettigheder og ligestilling mellem kønnene skaber vi med andre ord en tredobbelt win-situation: for kvinden, virksomheden/organisationen og samfundet - både økonomisk og socialt..

Tjek her, om din virksomhed eller organisation bidrager til en bæredygtig udvikling for kvinder: :

  • Sikrer I, at kvindelige medarbejdere eller kunder ikke bliver udsat for diskrimination?
  • Bidrager I til, at eliminere alle former for vold mod alle kvinder og piger?  - både i det private og det offentlige liv, og i form af menneskehandel, seksuel udnyttelse og andre former for udnyttelse.
  • Sikrer I at kvinder får lige muligheder og opnår fuld og effektiv deltagelse i lederskab på alle niveauer af jeres beslutningsprocesser?
  • Bidrager I til at fremme kvinders adgang til seksuel og reproduktiv sundhed og reproduktive rettigheder? -  fx gennem sundhedstilbud og information på arbejdspladsen
  • Er I med til at forbedre brugen af teknologi, især informations- og kommunikationsteknologi, for at styrke kvinder?

Hvis I kan svare JA til alle punkter, er I med til at opfylde fem af de i alt ni målsætninger, der er formuleret i relation til Verdensmål nr. 5.Og dermed er I godt i gang med at bidrage til en bæredygtig udvikling, der gavner kvinder, din virksomhed eller organisation og samfundet som helhed.

God kampdag!

Find flere målsætninger og KPI-er til Verdensmålene på SDG Compass – Inventory of Business Indicators : http://sdgcompass.org/business-indicators/

Læs om IFU og Sex&Samfunds rapport om ROI på sundhedsindsatser på arbejdspladser i udviklingslande her: http://csr.dk/effektm%C3%A5linger-af-investeringer-i-kvinders-rettigheder-og-sundhed-viser-en-win-win-case-b%C3%A5de-kvinder

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby