Dansk erhvervssamarbejde vil producere grønt flybrændstof til næste år

En række danske selskaber vil sammen få en metanol-produktion op og stå i Aalborg, som derefter kan levere grønt flybrændstof til Aalborg Lufthavn.

Mellem Aalborg og København er der cirka 18 daglige afgange. Dette er første skridt på vejen mod at gøre dem grønne. PR-foto: Aalborg Lufthavn.

11.01.2023

CSR.dk

Udstyret med ny teknologi, der skal gøre produktionen hurtigere og billigere, vil et nyt dansk konsortium indtage og overtage dansk indenrigsflyvning med grønt flybrændstof.

Første skridt på vejen er at få metanol-produktionen op at stå i Aalborg, og siden da forsyne et stigende antal indenrigsflyvninger med det grønne brændstof.

”Der er pres på at få flytrafikken gjort grøn, og e-SAF repræsenterer en potentiel løsning, men med de kendte teknologier er det i forhold til forarbejdning og skalering dyrt og ressourcekrævende. Vi forventer med denne nye teknologi fra Vertimass at kunne levere et grønt produkt, der er mere interessant ud fra en økonomisk betragtning, og hvor ingredienserne i form af vind, sol og CO2 i princippet er ubegrænsede,” fortæller Søren Knudsen Kær, der er Head of Technology i European Energy, en af konsortiets syv partnere, i en pressemeddelelse.

De resterende partnere er Aalborg Lufthavn, Kosan Gas, Vertimass, Aalborg Universitet, Hydrogen Valley og Port of Aalborg, og sammen har de givet projektet navnet MeSAF.

Teknologien bag MeSAF præsenterer en forenkling af processen ved omdannelse af metanol til flybrændstof, der i modsætning til eksisterende teknologier kun kræver et enkelt trin. Det er den amerikanske virksomhed Vertimass, som har udviklet katalysatoren i den nye teknologi.

Læs også: Danske Bank vil være bæredygtig, men investerer milliarder i olievirksomheder

Sammen med danske European Energy, der er producerer vedvarende energi fra sol og vind, og som står bag den første produktion af e-metanol i Danmark, skal produktionen af kerosin med den nye teknologi i første omgang testes i USA.

Herefter skal et demonstrationsanlæg etableres i Aalborg i 2024. Erfaringerne fra det anlæg skal udgøre basis for efterfølgende at etablere et fuld skalaanlæg med produktion af 10.000 ton om året.

”Med såvel DAT, SAS og Norwegian er der cirka 18 daglige afgange mellem Aalborg og København. Det gør Aalborg-København til den største indenrigsrute i Danmark. Det er derfor også naturligt, at den første danske grønne indenrigsrute bliver fra Aalborg Lufthavn,” siger Niels Kjær Hemmingsen, der er lufthavnsdirektør i Aalborg Lufthavn, og afslutter:

”Vi glæder os til samarbejdet og ikke mindst udviklingen af en mere grøn luftfart”.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT støtter AKEA med nye tilslutninger af datacentre i Danmark

10.06.2026CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Tre råd til at komme i gang med biodiversitet i værdikæderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København