Danwatch afslører: Der kan være ulovligt træ i danske byggemarkeder

Syv danske byggemarkeder kendte ikke til dokumentfalsk og risici for slavelignende forhold hos deres leverandørs underleverandører af tropisk træ fra Brasilien.

Danske Global Timber og Keflico har købt træ fra en eksportør, der har købt træ fra savværk med kummerlige arbejdsforhold. Derfor er der risiko for, at tropisk træ herfra er endt i danske byggemarkeder. Arkivfoto. .

22.05.2018

CSR.dk

Men byggemarkederne var ikke klar over, at eksportørerne har fået en eller flere millionbøder for dokumentfalsk og ringe arbejdsforhold på savværkerne. Det skriver Danwatch, som har offentliggjort oplysningerne, som mediet fik adgang til gennem dokumenter fra brasilianske myndigheder.

Bauhaus tager afstand
Hos Bauhaus er det indkøber Torben Sørensen, der har den daglige kontakt med byggemarkedets leverandør, Keflico. Firmaet lægger stor afstand til de nye oplysninger. 

”At de (Keflico, red.) ikke har informeret mig om, at dem, de handler med, har lavet dokumentfalsk, er virkelig slemt. Og det værste – absolut værste – er da, at de folk, som sikrer, at vi kan få vores råvarer til vores land, har levet i kummerlige forhold. Det er fuldstændig vildt, og det lægger vi voldsomt afstand til”, siger Torben Sørensen. 

Vi har allerede pauset leverandøren i vores indkøbssystem. Nu undersøges forholdene nærmere, og først derefter tager vi stilling til, hvorvidt samarbejdet med leverandøren skal fortsætte som i dag

Christian Herbert, Optimera

Bauhaus oplyser, at de kun forhandler FSC-certificeret træ fra Brasilien. Ifølge Danwatchs oplysninger har de FSC-leverandører i Brasilien, som Keflico handler med, ikke købt træ fra savværker med ulovlige arbejdsforhold. Men det har fire andre af Keflicos konventionelle leverandører.

Så problemet ligger i det udvidede leverandørkædeansvar, som f.eks. FN's Retningslinjer for Menneskerettigheder og Erhvervsliv udtrykker. ifølge Danwatch oplyser Bauhaus, at det er en del af kravene i kontrakten med leverandører, at de skal overholde retningslinjerne, 

"Det er klart, det vil jeg undersøge noget mere. De skal dokumentere, at de ikke har haft berøring med det, som du fortæller mig her“, siger Torben Sørensen.

"Det er jo helt vildt. Det er lige præcis derfor, at jeg har ønsket certificering af det træ. Det er klart, at vi skal og vil overveje, hvad vi vil gøre her. Hvis Keflico ikke har styr på det, så vil vi ikke være en del af det,” tilføjer han.

Davidsens Tømmerhandel overvejer at stoppe handel
Davidsens Tømmerhandel sælger træ fra Global Timber, og her var man heller ikke bekendt med, at partneren har handlet med seks leverandører, der har fået en eller flere bøder for dokumentfalsk, fortæller regionsdirektør Carl Bladt Hansen til Danwatch.

“Det er vi selvfølgelig nødt til at tale med Global Timber om, at det er ikke acceptabelt. Det er netop noget af det, vi lægger vægt på, når vi bruger en partner. At tingene skal være i orden – ikke “bare” med certificeret træ men også med ikke-certificeret som f.eks. det ipê (træslægt fra Mellem- og Sydamerika, red.), vi køber”, siger Carl Bladt Hansen.

Regionsdirektøren siger, at de indtil nu har følt sig trygge ved Global Timber, og egentlig stadig er det. Byggemarkedet har ifølge ham et krav om, at de ikke vil handle med producenter, der overtræder de gældende krav på området. Derfor vil han tage fat i partneren, efter afsløringen er landet på bordet.

Global Timbers leverandører har ifølge Danwatch handlet med savværker, hvor myndighederne har identificeret slavelignende forhold. Den oplysning kommer bag på Carl Bladt Hansen.

“Det gør et stort indtryk på mig. Det er jo præcis det, vi ønsker at undgå at være i risikozonen for at være en del af. Det er derfor, vi bruger en samarbejdspartner, som vi betegner som professionel, hvor vi kontrollerer, at de lever op til deres certifikater”, siger han til mediet.

Han fortæller, at når man er certificeret af en instans som Nepcon, som følger op på de årlige audits, så forventer man også, at der må være kontrol af sådanne ting.

Men hvis virksomheden ikke kan få sikkerhed for at tingene er i orden, så kan de blive nødt til at sætte det på pause, indtil der er styr på det igen, fortæller Carl Bladt Hansen. 

Det tropiske træ i de danske byggemarkeder kommer i høj grad fra den brasilianske del af Amazonas, men Danwatchs undersøgelse viser, at der ikke er tilstrækkelig styr på eksportørerne, som i flere tilfælde har fået millionbøder for dokumentfalsk..

Stark og Johannes Fog vil vide mere
Johannes Fog køber både træ af Global Timber og Keflico, som har handlet med ulovlige leverandører.

“Det er kritisabelt såfremt arbejdstagers rettigheder er overtrådt hos nogle af vores leverandører,” siger indkøbschef for Johannes Fog, Steffen Lund. Han vil nu forsøge at indhente mere information fra leverandørerne.

Indkøbschefen forklarer i en mail, at firmaet har stillet krav til deres leverandører om, at de skal overholde FN’s retningslinjer for menneskerettigheder og erhverv. Men Danwatch får ikke oplyst, om de krav et stillet i kontrakter.

Stark har efter afsløringen valgt at lave en ny strategi for deres indkøb af træet.

“Vi kæmper for bæredygtigt skovbrug, det har vi gjort i mange år. Det er en hjertesag for os. Men vi kigger også indad og stiller krav til vores leverandører, fordi vi skal have den bedste ordning, der findes. Vi har nu sat fire initiativer i søen”, fortæller Søren Lund, der er kommerciel direktør hos Stark.

De vil blandt andet lave en dobbelt certificering og stille øgede krav til deres leverandører. Men byggemarkedet ser ingen grund til at stoppe salget af det tropiske træ lige nu, skriver Danwatch.

Optimera bremser midlertidigt handel
Byggecentret Optimera har midlertidigt standset handlen med Global Timber. Det oplyser kommerciel direktør Christian Herbert i en mail til Danwatch.

“Vi ser med stor alvor på oplysningerne fra Danwatch vedrørende Global Timber. Vi har således allerede pauset leverandøren i vores indkøbssystem. Nu undersøges forholdene nærmere, og først derefter tager vi stilling til, hvorvidt samarbejdet med leverandøren skal fortsætte som i dag”, skriver Christian Herbert.

Silvan kendte ikke til lovbrud
Hos Silvan oplyser indkøbschef Nicolai Bladt, at de hverken vidste, at deres leverandør Keflico har handlet med ulovlige brasilianske eksportører, eller at nogle af disse leverandører har handlet med savværker med ulovlige arbejdsforhold.

Silvan handler kun med FSC-certificerede træ fra Keflico, og som tidligere nævnt, er FSC-virksomhederne ikke blandt de ’skyldige’, der handler med savværker med dårlige arbejdsforhold.

Læs også: Danmarks største selskaber skifter kurs efter #MeToo

”Vi får en del dokumenter fra Keflico, der gerne skulle leve op til de krav, der er ifølge lovgivningen. Vi har valgt at betale os fra det, så leverandøren har styr på det”, siger sourcing- og marketing direktør hos Silvan, Morten Juul, til danwatch.dk.

Byggecentret Bygma ville ikke give interview til Danwatch.

- JJK

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

07.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

02.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

01.04.2025Fristads Kansas

Sponseret

I front i tekstilbranchen: Virksomhed har cirkulær produktion i kernen af sin forretning

31.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Harmony NFC kontrolrelæer og timere er nu fuldt kompatible med iOS

25.03.2025CSR.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

24.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Produkt: Merten M-Pure CE60 Installationsmateriel – med udvalgte produkter i genbrugsmaterialer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø