10.01.2022 | Menneskerettigheder
Et trygt og varmt sted at sove
Indhold fra partner Hvad er dette?
Ingen mennesker skal sove på gaden, derfor har Kirkens Korshær flere steder rundt omkring i landet åbnet ekstra sovepladser på natvarmestuer og i form af nødovernatningssteder. For det kan være livsfarligt at sove på gaden i de kolde vintermåneder.
Vinteren er for alvor kommet til Danmark med temperaturer, der ikke sjældent når under nul. For de fleste mennesker betyder det, at huer, handsker og halstørklæder igen er fundet frem fra skuffen. Lidt ekstra hygge derhjemme i den varme stue. Men for mennesker, som lever og tilbringer de fleste af døgnets timer under åben himmel på gaden, kan det være livsfarligt.
Kirkens Korshærs arbejder for, at ingen mennesker skal sove på gaden. Derfor tilbyder organisationen i vintermånederne på natvarmestuer, herberger og nødovernatningssteder en seng at sove i, lidt at varme sig på og medmenneskelig omsorg. Et tilbud, som dækker nogle af de mest fundamentale menneskelige behov. Der er med til at give det enkelte menneske lidt overskud til at klare sig igennem dagen i en ofte svær hverdag.
Listen over overnatningssteder opdateres løbende og kan findes her
Samfund

Vær med, når hele Danmark tænder lys for hjemløse
Mandag den 11. oktober sparker Kirkens Korshær sin kampagneuge i gang med at tænde lys i hele landet for de 6.431 hjemløse i Danmark.
Indhold fra partner
Samfund

Et tiltrængt pusterum for sårbare familier
Fattige familier med børn har under corona båret en tung byrde. Særligt enlige forældre har isoleret sig og været ensomme. Nu er det deres tur til at tage på ferie, slappe af og hygge sig med andre, der er i ‘samme båd’.
Indhold fra partner
Samfund

Fra værested til håbested
Kan man med nye fysiske rammer skabe en varmestue, som øger trivslen og aktivt hjælper brugerne videre i livet? Det spørgsmål forsøger projektet ”Fremtidens væresteder” at svare på.
Indhold fra partner
Samfund

En varmestue på hjul
Også i Herning har Kirkens Korshærs varmestue været lukket for besøg. Men når brugerne ikke kan komme til varmestuen, så må varmestuen komme til dem.
Indhold fra partner
Samfund

Kirkens Korshær møder modeverden med nyt samarbejde
Bæredygtighed, genbrug og velgørenhed møder den avantgarde modeverden i et nyt samarbejde mellem Kirkens Korshær og det danske modebrand Buster's World, hvor defekte soveposer får nyt og moderigtigt liv.
Indhold fra partner
Samfund

Nyt sengetøj til udsatte børnefamilier
Nyt sengetøj og nye badehåndklæder er for mange mennesker noget, man bare køber, når man mangler. Men for de udsatte børnefamilier, der i disse dage er er på sommerferie med Kirkens Korshær er det en sjældenhed. Derfor får Kirkens Korshær nu hjælp fra JYSK.
Indhold fra partner